Afyon'da MHP'den Yeniden Refah'a geçen belediye borç listesini belediyeye astı Afyon'da MHP'den Yeniden Refah'a geçen belediye borç listesini belediyeye astı

Belediye Başkan adayları evlerinin kapılarını Afyon Postası’na açmaya devam ediyor. CHP Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı Burcu Köksal ve eşi Yasin Köksal evlerinin kapılarını Afyon Postası’na açarak Gazeteci Nail Azbay’ın sorularını yanıtladı. İşte Köksal çiftinin anlattıkları: 

Whatsapp Image 2024 03 29 At 7.08.11 Pm 2

BİR VATANDAŞ BİR MİLLETVEKİLİNİ ARIYORSA BİR DERDİ SIKINTISI VARDIR

Ben seçim sathına alışığım. Seçim dışında da sürekli sahalardayım. Yorucu oluyor ama alıştım. Evde çok oturan biri değilim. Çok enerjik bir insanım. Çalışmayı çok sevdiğim için beni zorlamıyor. 31 Mart’a az zaman kaldı. O gün yaşayacağımız sevinçle daha çok motive oluyorum. Saha güzel. İlgi çok iyi. Rabbim vatandaşın bu ilgisi ve sevgisini hiçbir zaman eksik etmesin. Yıllardır Afyon’un sesi olduk. Ben bu zamana kadar beni arayan hiç kimseyi geri çevirmedim. Bana oy verdin mi vermedin mi diye sormadım. Kimseye hangi partiye üyesin diye sormadım. Eğer bir vatandaş bir milletvekilini arıyorsa bir derdi sıkıntısı vardır.  Onun derdini kendi derdim gibi benimsedim. Zaman zaman kürsüde vura vura zaman zaman da ikili ilişkilerle sorunlarını çözmeye çalıştım. Şimdi sahada görüyorum ki benim bile ummadığım tahmin etmediğim insanlar karşımıza çıkıyor, sen şurada bizim sorunumuzu çözmüştün, karşıma çıkıyorlar ve bu seçimde benim çalıştıklarını söylüyor. Kendi partim dışında da hemşerilerimden destek görüyorum. Rabbim bu ilgiyi bizden eksik etmesin. 

AFYONKARAHİSAR BENİM HAYATIM

Benim için Afyonkarahisar bir sevda. Hayallerim, hayatım her şeyim… Ankara’da mecliste iken en çok özlem duyduğum yer Afyonkarahisar… Şehir dışına görevli gittiğimde Yasin Bey’i arıyorum, Afyon nasıl diyorum, herhalde Afyon’u özü koktu sana diyor. Afyon benim hayatım. Üniversite dışında ben hep Afyonkarahisar’da yaşadım. Çocukluğum, gençliğim her şeyim… İdeallerimin şehri burası. Eskişehir gibi, Denizli gibi, Konya gibi bir kent yaratmak için çalıştığım şehir Afyonkarahisar. Başka milletvekilleri vekillik sonrası başka şehirlerde yaşıyorlar. Ama ben vekillik sonrasında da başkanlık sonrasında da burada yaşayacağım. Burayı hiçbir zaman terk etmeyi düşünmedim. O yüzden Afyonkarahisar benim hayatım. 

YILMAZ BÜYÜKERŞEN VE KEMAL KILIÇDAROĞLU İLE NE KONUŞTU?

2020 yılında ben Eskişehir’e görevli gittim. Orada Yılmaz Hoca’nın yaptığı muhteşem işler var. Dedim ki Afyon’da böyle olsa dedim. Yılmaz Hoca dedi ki, “Sen olduktan sonra olur” dedi. Hocam dedim, ‘düşünmüyor değilim ama yapabilir miyim?’ diye sordum. Eğer kentini seviyorsan yapabilirsin dedi. Sonra ben bunu düşünüyorum. Ankara’da Mansur Yavaş’ın yaptıklarını görüyorum. Sayın Kılıçdaroğlu ile görüştük. 30 milletvekili arkadaşımız heyet olarak buraya gelmişti. Dönüşte Kılıçdaroğlu ile bunu paylaşmışlar. Demişler ki Burcu Hanım aday olursa seçimi kazanabilir demişler. Kılıçdaroğlu, beni çağırdı böyle bir rapor geldi ne düşünüyorsun dedi. İstiyor musun dedi. Çok istiyorum dedim. O zaman çalışmana bak dedi. O günden sonra belediye başkanları ile görüştüm. İyi bir belediye başkanı olmak için ve başarılı olmak için ne gerekiyor diye sordum. Hepsi şunu söyledi. Şehri seveceksin, arkanda güzel işler bırakmak isteyeceksin. Dedim ki bunların ikisi de bende var. Ben bu yola çıkacağım dedim. 3-4 yıldır bu sürece hazırlandım. Sahada da ‘biz sizi belediye başkanı olarak görmek istiyoruz’ sözleriyle karşılaştım. Bütün eski il başkanlarımız destek verdiklerini söylediler. Bende o desteği aldıktan sonra gönüllüyüm dedim grup başkanvekilliği gibi bir görevdeyim ama beni memnun eden Afyon Belediye Başkanı olmak dedim ve bu yola çıktım.  

Whatsapp Image 2024 03 28 At 11.13.08 Pm

SAHADA UNUTAMADIĞI ANI

Bir kadın cağız geldi ağlıyor. Herhalde sevinçten ağlıyor dedim. Burcu Hanım dedi, ‘Benim kızım okuyamayacaktı, siz burs buldunuz, benim kızım sizin sayenizde okudu. Ben bu iyiliğinizi unutamam. Nerede olursanız ben sizin yanınızda olacağım’ dedi. Bir anne geldi. Evladı kulağından ameliyat olacakmış. Sıra alamamışlar, doktor bulamamışlar. 1 yıl uğraşmışlar. Bu çocuk şu anda duyuyorsa sizin sayenizde dedi. Bunlar benim unutamadığım şeyler… 

SAHADA 94 RUHU VAR MI?

Bu dönem halkta bir değişim arzusu var. Afyonkarahisar’ın değişim istediğini görüyorum. Çarşıda, sokakta, Pazarda her yerde değişim isteği var. 20 yıldır iktidar partisinin yönettiği bir Afyonkarahisar var. Belediyecilik bence parti işi değil kişi işi. Bu iş gönüllü olarak yola çıkacaksınız. İsteyerek yapacaksınız. Başarılı olmak için çalışacaksınız. 20 yıldır gönüllü bir belediyecilik görmedik. Birilerinin isteği ile birileri aday gösterildi, birileri seçildi, gelinen nokta ortada. Çevre illere baktığımızda onların gerisinde yer alıyor. Kütahya ve Uşak nüfus olarak bizden geri olsalar da bazı alanlarda bizden çok daha iyi konumdalar. Bunu hemşerilerimiz görüyor. Bir hemşerim, ‘Artık insanlar Kütahya’ya bile gezmeye gidiyor’ dedi. Biz Afyonkarahisar’ın değişmesini ve gelişmesini istiyoruz dedi.  

YASİN KÖKSAL: BURCU KÖKSAL İYİ BİR EŞ, İYİ BİR ANNE, BEN EŞİMİ ÇOK SEVİYORUM

Eşi Yasin Köksal, Burcu Köksal’ı anlatarak,  “Burcu Hanım ideal bir eş. İyi ki evlendim dediğim bir insan. Memleket sevdalısı. Burada sohbet ederken bir telefon geliyor. Bir hastası olan bir kişi arıyor. Evde her şey unutuluyor. 4 danışman arkadaşımız var. O iş bitinceye kadar herkes teyakkuza geçiyor. Ben de dahil… İyi bir eş, iyi bir anne, ben eşimi çok seviyorum. Burcu Köksal seçildiğinde kimse haksızlığa uğramaz. Belediye Başkanı olduğunda bence Afyon kazanır. Bu memleketin garip gurebası kazanır” dedi. 

Whatsapp Image 2024 03 28 At 11.13.10 Pm

BURCU HANIM HANGİ YEMEKLERİ GÜZEL YAPAR?

Burcu Hanım evde olsa bütün yemekleri güzel yakıyor. Evde olduğu zamanlarda da çok tencere yaktık. Ben uyukladığım anlar oluyor. Uyanıyorum bir koku geliyor. Bakıyorum Burcu telefonda biriyle konuşuyor. Tencere yanmış. 

O esnada Burcu Köksal araya giriyor ve şöyle diyor: “Birisi arıyor sıkıntısı var. Hastası oluyor. O konuşurken ben yaptığım işi unutuyorum. Ben eve girdiğim iyi yemek yaparım. Hamur işi yemekleri yaparım. Yöresel yemekleri rahmetli anneannem öğretti. En iyi olduğum yemek göce köftesi… Mantı… patlıcan böreği yaparım. Afyon yemekleri konusunda iyiyimdir.”

Whatsapp Image 2024 03 29 At 7.08.11 Pm

BELEDİYEYİ EŞİYLE YÖNETECEK ELEŞTİRİLERİNE YANIT

“Seçilmeniz durumunda belediyeyi eşinizin yöneteceği yönünde eleştiriler konuşuluyor. Ne söylersiniz?” sorusuna yanıt veren Burcu Köksal, “Yasin Bey belediyecilikten anlamaz. Onu söyleyeyim. O gazeteci. En iyi yaptığı şey eleştirmektir. Benim en büyük eleştirmenin kendisidir. Benim yorulmaya hakkım yoktur. Bazen çalışmadan geliyorum yoruldum diyorum. Benim oyumu aldın, çalışacaksın, benim oyum değerlidir diyor. O doğruları da söyler yanlışları da söyler eleştirir.  Belediyecilik Yasin Bey’in alanı değil, Teknik bir iş. O işini yapacak. 1 Nisan’ı bekliyor. İşini yapmak istiyor. Meclise bile gelip gitmezdi Yasin Bey. Kendisinin bir müdahalesi olmaz. O sadece kendi doğrularını eleştirilerini söyler. 

O esnada araya giren Yasin Köksal, “Biz gazeteciler siyasetin eleştirmen olarak içindeyiz. Esma kardeşim de senin yanlışlarını söylüyordur. Ama bu Afyon Postası’na müdahale midir. Tabi ki değildir.  Burcu Hanım işine çok karıştıran biri değil. Tamam eleştirimi yaparım. Katılıyorsa haklısın der. Katılmıyorsa sen işine bak siyaset ayrı bir kulvar der. Öyle devam ederiz.  

Bu röportajın tamamını Afyon Postası'nın Youtube kanalından seyredebilirsiniz.