Kadın Girişimciler, Girişimcilik Haftası ve Kadınlar Günü’nü Frig Vadisi’nde kutladı Kadın Girişimciler, Girişimcilik Haftası ve Kadınlar Günü’nü Frig Vadisi’nde kutladı

Hükümlüler meslek öğreniyor

Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak konuşmasında hükümlülere bilimsel, teknik, üretime yönelik eğitimler verildiğini ifade etti. Karabacak, “Afyonkarahisar’da kavşak noktası olması sebebiyle hükümlü sayısında artış oldu. 6 tane ceza infaz kurumumuz var. Bunlardan bir tanesi kadın açık ceza infaz kurumu. Açık cezaevine nakledilen hükümlüler devlet politikası olarak meslek sanatı olanların meslek sanatını devam ettirmesi olmayanların ise yeni meslek sanat dalları edinmeleri yönünde faaliyetlerimiz oluyor. Bu da bir eğitim faaliyetidir. Hem hükümlüleri meşgul ediyoruz hem de tahliyelerinde meslek kazanmalarını sağlıyoruz. Meslekleri belirlerken de o tür coğrafyada ne tür meslek erbabına ihtiyaç var, çevredeki ekonomiye nasıl bir katkı sağlayabiliriz, döngüde destek olabileceğimiz ne tür alana yoğunlaşabiliriz ve üretebiliriz konularını tartışıyoruz” ifadelerini kullandı. 

-Afyon lokumu üretiyorlar

Ceza infaz kurumlarında yapılan çalışmalar ve projeler hakkında bilgiler veren Karabacak, “Lokum atölyesi kurduk 1 seneyi geçti. Afyon lokumunu orada üretiyoruz. 8-10 civarında hükümlümüz hiç bilmediği lokum işlemeyi ustamızın eşliğinde üretime başladı. Afyonkarahisar’da tarım ve hayvancılık alanına girmemek bizim için bir eksiklikti. Arazi aradık. Şeker Fabrikasının arkasında araziye talip olduk, kurumumuza tahsis edildi. Amacımız Afyonkarahisar hayvancılığına ve ziraatine destek olmak. Hükümlüler bu coğrafyanın insanın hasbel kader cezaevine düşmüşler. Oradayken hükümlülerimize doğru bilgiyi vererek, hedefe uygun yetiştirelim tahliyelerinde de sektörlerinde devam etsinler. İşin başındayız. 2 traktör aldık. Ufak tefek ziraat aletleri de alıyoruz. Besihanemiz de var. Yem bitkilerini yetiştirdiğimizde aktif hale getireceğiz” diye konuştu. >>Egemen Toprak Çiçek'in Haberi. 

Editör: Egemen Toprak Çiçek