Avşar Gıda Tarım ve Hayvancılık Kurucusu, Afyonkarahisar Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Raşit Tabak, et üretiminin Afyonkarahisar’da azaldığını söyleyerek, “2016 yılında Afyonkarahisar’da Türkiye’nin yüzde 16’sını karşılayacak et üretim potansiyeli varken bugün bu yüzde 10’a düştü. O zaman 60 bin ton olan üretim varken üretim bugün 51-52 bin ton” dedi. 

Türkiye’de 2000’li yıllarda yatırımcılar açısından hayvancılık ve tarımda çok hevesli bir ortam varlığının olduğunu belirtti.  

Tabak, şunları söyledi:

TÜİK açıkladı: Şubat ayı enflasyon rakamları belli oldu TÜİK açıkladı: Şubat ayı enflasyon rakamları belli oldu

-Et üretiminde ciddi azalış var!

“Herkes hayvancılık ve tarımda gelecek var diye işe sıkı sarılıyordu. Büyük büyük yatırımlar yapılıyordu. Bu büyük yatırımlar ve kitlesel üretime geçme çabaları altında bir kadro eksikliği vardı. Üniversitelerden bu yatırımlara hükmedecek kadrolar henüz yetişip, olgunlaşmamıştı. Sürü yönetimi kavramı aklımızda bile yoktu. Bu bakımdan çok zorluklar içerisinde işe başladık. Dışarıdan danışmanlarla işi götürmeye çalıştık” diye konuştu.  Afyonkarahisar’daki et üretiminin gerilemekte olduğunu belirten Tabak,  “2016 yılında Afyonkarahisar’da Türkiye’nin yüzde 16’sını karşılayacak et üretim potansiyeli varken bugün bu yüzde 10’a düştü. O zaman 60 bin ton olan üretim varken üretim bugün 51-52 bin ton. 

-Süt üretimi arttı

Öbür tarafta sütte bir yükseliş var; 600 bin tondan 760 bin tona yükseliş var. Afyonkarahisar’da süt üretiminde yüzde 25 artış var. Ette dramatik bir düşüş var. Melezlemenin ırktaki verimi düşürdüğü kanaatindeyim. Bu kolay bir iş. Vatandaşın işine geliyor.”

-Et kesiminde yükseliş başladı 

Et sektöründe lobilerin olduğunu dile getiren Tabak, “Et sektöründe Türkiye’de oyun oynanıyor. Lobiler var. İthal lobiler var. Et fiyatları yükseldiğinde kesimini yapıyor ve piyasadan çekiliyor. Çekildiği an ette bir daralma oluyor. 10 senedir bizim bildiğimiz aşağı yukarı bir grafik yok. Yükseliyor, düşüyor. İthalat yapılıyor, etteki fiyatlar düşüyor. İthalat kesiliyor, vatandaş elde edeceği gelirden dolayı ineğini kesime götürüyor. Et kesiminde yükseliş başladı. Bu bir süre daha devam edecek. İthal lobisi, işin içine giriyor. Et konusunda bu oyunlar oynanıyor” diye konuştu.

-Kudret Kuş’un Haberi.

Editör: Kudret Kuş