ESOB Başkanı Cengiz Üstün, Afyon Postası’ndan Gazeteci Nail Azbay’a konuştu. Azbay’ın bir günce kaleme aldığı, “Afyon’u kasabaya çeviren manzaralar” başlıklı yazısına istinaden açıklama yapmak istediğini söyleyen Üstün, Afyonkarahisar kamuoyunu sarsacak açıklamalarda bulundu. İşte Üstün’ün açıklamaları: 

Esnaflarımız Durumu Biliyor 

Ben sizlere teşekkür ediyorum. Yazınızı akşam saatlerinde okudum. Bu yazıda kendi ismimi geçirerek, “Cengiz Üstün neden sus pus” demişsiniz. Birilerinden mi çekiniyor demişsiniz. Bu konuyla ilgili detayları esnaflar ve sanatkarlarımız biliyor, benimde bu konuda söyleyeceklerim var. Dolayısı ile davetimizi kabul ettiniz ve buraya kadar geldiniz. Yazınız için sizi tebrik ediyorum bana bir açıklama fırsatı doğdu. 

Cengiz Üstün Susmaz, Pusmaz

Cengiz Üstün, sus pus değil. Cengiz Üstün susmaz da pusmaz da… Bunu Afyon kamuoyu bilir esnaf ve sanatkarımızda bilir. Bizim bu noktadaki yürüyüşümüz bellidir. Biz her ne kadar 1.5 yıldır ESOB başkanlığı yapmış olsakta daha önceki oda başkanlığı döneminde yaptıklarımız ortadadır. Ben teşkilatçı biriyim. Ülkücü bir babanın oğluyum. Dolayısı ile küçük yaşlarda Afyon’u Afyonluyu bilirim. Dolayısı ile Cengiz Üstün susmaz, pusmaz. Habercilik yapıyoruz. Yazdıklarınızın hepsi doğrudur. Ancak haberde zamanlama çok önemlidir. Hele hele internet haberciliği yapıyorsunuz, bu alanda yazılı basından bir adım daha öndesiniz. Dolayısı ile bu haberde bir ay önce Zafer Meydanı’na yöresel ürünlerin yer aldığı Pazar eleştiriliyor. Bildiğim kadarı ile o çarşıdaki o söz konusu yer bitti. Ne kadar kaldıysa Afyonlu esnafa zarar verdi. Sizin yazdıklarınız hepsi gerçek. 

Bu işe İzin Verecek Yer Afyon Belediyesi’dir

Ali Kınık konseri vardı. Ondan da bir ay önce bu ilgili şahıslar beni aradı. Oraya yöresel ürünleri kurmak üzere olan kişi, isminin Ekrem olduğunu söyleyen bir şahıs. Ben kendisini tanımam bilmem. Araya hatırlı dostları bir şekilde sokuyorlar. Ben bu konuyla ilgili geçmişteki yürüyüşüm bellidir. Benden randevu istediler, araya hatırlı kişileri soktular ben randevu vermedim. Zafer Meydanı’nda yapılacak işin muhatabı ben değilim. Ben esnafı odaları birliği başkanıyım bu tip organizasyonlara karşıyım, sebepleri bellidir. Buna izin verecek yer Afyonkarahisar Belediyesi’dir.

Organizasyonu Yapan Kişi Benimle Görüşmek İstedi

Bu hatırı sayılır arkadaşımız belediye başkanı ile görüşüp, beni aradı. Bu işleri görüşmek üzere tek başına geleceğini söyledi bende davet ettim çay ısmarladım. Gerekçeleri sıraladım. 

Satış Yapan Kişilerin Ağızları Şarap Kokuyordu

Daha önce yaşanmışlıklar var. Tereyağı diye margarin satıyorlar.  Deve sucukları diye tavuk sucuğu satıyorlar. Bunlar hileli ürün satıyor. Bunlar vatandaşı kandırıyor. Bu bir suç duyurusu dedim. Bu bahsettiğim Burhanettin Çoban dönemini kast ediyorum. Benim yürüyüşüm belli demiştim onu açıklıyorum. Oraya gittim ortamı gördüm. Ağızları şarap kokuyordu. Bir taraftan bakıyorsunuz izin veren belediye. O günkü valimize kadar gittim. Kabul etmediler. En sonunda suç duyurusu diyerek bir açıklama yaptım. Elimde sağlam belgelerle bunu yaptım. Aldığım tüm ürünlerin testlerini yaptırmıştım. Tereyağının margarin olduğunu, deve sucuğunun deve sucuğu olmadığını dile getirmek için çıktım bunlar sahtekar diye haykırdım. Buna müsaade etmeyin dedim. Tarım İl Müdürlüğü gelin kontrol edin demiştim, o gün gitmişlerdi. 

WhatsApp Image 2023-11-03 at 17.30.44

Belediye Başkanımız Bu İşe Kendisi de Karşıydı

Şimdiki Belediye Başkanımız görevde devamlılık esastır, bu konuya kendisi de karşıydı. Biz Afyonlu esnaf ile el ele vereceğiz dedi. Zaman geçti. İstanbul Pazarı konusu var. Ben şu anda onlarla mahkemeliğim. Şimdi burada 1 ay bu Pazar burada açık kalıyor, siz bir haber yapıyorsunuz. Şahsınızda tüm basın mensuplarına söylüyorum. Haber yapacaksanız zamanınızda yapın. Muhatabı kimse gidin lütfen ona sorun. 

Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Karakuş İle Yanıma Geldiler 

Buraya ilgili şahıs geldi. Benim müsaadem yok. Ben bu işin muhatabı değilim dedim. Belediye başkanımıza ya da yardımcısı ile görüşün kimse ilgili kişi onla görüşün dedim. Gittiler. 15 dakika sonra telefon geldi. Ben Süleyman Başkanımla senin yanına geliyorum. Sorabilirsiniz, Süleyman Karakuş… Belediye Başkan yardımcısı… Buraya geldiler. Ben geçmişi anlattım. Dedim ki biz bunları yaşadık, ben böyle görüntüler istemiyorum dedim. Ben karımı kızımı çocuklarımı oraya göndermem. Bırakın esnafa zarar vermesini ağızları şarap kokuyor. Esnaf değil bunlar dedim. Bizim şöyle böyle masraflarımız var dediler. Beni ilgilendirmez masraflarınız dedim. İzni verecek belediye dedim. Sende belediye başkan yardımcısısın buyurun verin o zaman dedim. Yani Cengiz Üstün susmaz pusmaz. Bu yazı keşke onlar ilk geldiğinde çıksaydı. 

Ahlaksız Teklifte Bulunuyorlar, Ortaklık Teklif Ediyorlar

Çıkıyorlar, depremzedelere verdik diyorlar. Araştırın lütfen. Ahlaksız teklifte bulunuyorlar. Ortaklık teklif ediyorlar. Ben o çarkın içine girmiş olsaydım… Ben gayri meşruyu çok iyi bilirim. Gayri meşru konusunda gidilip çökülecekse gidin kumarhaneye çökün. Gidin tefecilere çökün. Ama burada esnaf ve sanatkarımıza gücünüz yetmez. Türkiye’nin her yerinde yapıyoruz diyorlar bana. Burası Afyonkarahisar kardeşim. Esnafın sahibi ise bende buna sahip çıkmak zorundayız. Bu gücü nereden alıyorlar? Siyasilerden alıyorlar. Beni hiçbir siyasi ilgili beni bu konuda arayamaz, ararsa ipini urganını sererim.  İstanbul pazarında da bunları yaşadık. Dün belediye başkanı gazetecileri toplamış, projelerini anlatmış. 

Afyon Basınının Alayına…

Keşke bir gazeteci bunu sorsaydı. Afyon basınının alayına sesleniyorum. Cengiz Üstün suskun, puskun diyorlar susmam pusmam. Bundan sonra ben bir çok gazeteciyi tenzih ederim. Çıkarım buradan Afyon’a habercilik yaparım. Sizin yayınınızda ben “esnaf iktidarı sandığa gömer” dedik. Beni Türkiye’nin her yerinden aradılar. Haklıydım davamda… Ve Cumhurbaşkanımızda müjde verdi 7200 gün konusunda. Çıkacak Allah’ın izni ile. Yani Cengiz Üstün’ü susturamazlar. 

Ahlaksızlık Yapanlara Hırsızlık Yapmayın Dedim

“Size ortaklık mı teklif ettiler? Ne konuştunuz burada?” sorusuna yanıt veren Üstün, “Ahlaksızlık yapanlara hırsızlık yapmayın dedim. Sizin gücünüz yetmez, Afyon sahipsiz değil dedim. Orası açılırken Afyon yerel basını hiçbir şekilde bu konuya değinmedi. Alayına sesleniyorum. Cengiz Üstün bu işin hangi tarafında? İzini ben mi vereceğim? O meydan benim mi? Yer kimin belediyenin. İzni veren kim belediye…”

Bir Stant İçin 12 Bin 500 TL İsteyenler 80 Standı Aynı Paraya Kiraya Verdiler

Her stant için 12 bin 500 TL dediler bizim esnafımıza ve yer vermediler sonra gidip 80 stanttın tamamını 12 bin 500 TL’ye verdiler. Para için yapılmaz demişler. Ama ne kadar para alındı? Hatırı sayılır kişiler Afyon’dan da başka yerlerden de var. Bir tane birlik başkanı bulup arattırıyorlar. Bir tane vekil bulup arattırıyorlar. 

Yeşil Yemedim, Deliğimde Yok 

İstanbul Pazarı denilen yerin sahibi çıkıp ben şu kadar para verdim dedi.  Söylesinler, Cengiz Üstün şunu aldı desinler. Neden cevap verilmedi. Neden Afyon basını bunu haber yapmadı. Ben almadım. Çıktım konuşuyorum. Yeşil yemedim, deliğimde yok. Yeşil yemeyen deliği olmayan çıkacak ve diyecek ki, “Yalan söylüyorsun, sen şerefsizsin” diyecek. Bu soruyu da siz basın mensupları soracaksınız. Şimdi burada 1 ay boyunca birileri para kazanmış, Afyon esnafının emkeğine kan doğranmış, sonra Cengiz Üstün suskun puskun diyorsunuz. Her şey bir tarafa. Esnaf ve sanatkarın üzerinden elinizi çekin. İlgililere yetkililere sesleniyorum. Bugün Türkiye’nin en ucuz ekmeği Afyon’da satılıyordu. Ben esnaf ve sanatkarımızı ezmeden benim yaptıklarımı Afyon kamuoyu ne yaptığımı biliyor. 

İbrahim Yurdunuseven "Halk Günü'nde" vatandaşların taleplerini dinledi İbrahim Yurdunuseven "Halk Günü'nde" vatandaşların taleplerini dinledi

Seçimlere Çeyrek Kala Halk Ekmek Açılıyor

Şimdi 4.5 sene bekleyeceksin, ben Afyon’da en ucuz ekmeği satıyorum diyeceksiniz. Allah razı olsun. Ancak, bu ekmeği biz Afyon’un her yerinde satalım. Dedim ki bakkallar da satalım. Her yere yayılsın, kuyruklar oluşmasın dedim. İnsanlar rencide olmasın dedim. Afyon’a bunu yapmayalım dedim. Haberimiz yok. Halk Ekmek açılıyor, seçime çeyrek kala... Beyanat veriliyor, sizde çekiyorsunuz. Afyon’un saygıdeğer basın mensupları çekiyor. Sayın başkan bir esnafa sorun. Bu işin muhataplarına sorun. 

Bizim Ağzımızdan Çıkan Mermidir, Dönüşü Olmaz

Bir haber yayınlanıyor, o haber yayınlandıktan sonra ilgili şahıs getiriyor parayı basıyor haber yayında kalkıyor. O yüzden ben canlı yayın olarak kayıt aldım. Bizim ağzımızdan çıkan mermidir. Dönüşü olmaz. Ben bunu Afyon’u yönetenlerden de bekliyorum, sivil toplum örgütlerinden de bekliyorum, alayında da bekliyorum basından da bekliyorum. 

İşte Cengiz Üstün’ün Söylediklerinin Yer Aldığı Video Röportaj…  

-Nail Azbay'ın Özel Röportajı.