Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nin 2021 yılının son olağan toplantısı, ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci idaresinde, küresel salgın kurallarına uygun olarak ATSO Meclis Salonu'nda düzenlendi.

AŞI TAKVİMİNE UYALIM

Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, “Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Ahmet Anlıak'ın halası Sebahat Anlıak, Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Yücel Albay'ın kayınpederi Erdoğan Yasak ve Meclis Üyemiz Sayın Mustafa Oğuz'un dedesi Appas Oğuz geçtiğimiz hafta vefat etti. Anlıak, Albay ve Oğuz’a Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır diliyorum.  Küresel salgın koşullarında 2020 yılının Mart ayından 2021’in Ekim ayına kadar tüm toplantılarımızı video konferans yöntemiyle düzenlemiştik. Bu yılın Ekim ayından itibaren toplantılarımızı yüz yüze yapmaya başladık. Salgının seyri şu andaki gibi devam ederse 2022’nin tüm toplantılarını da yine fiziki ortamda düzenlemeyi planlıyoruz. Buradan hareketle, tüm Meclis Üyelerimize aşı takvimlerine uygun hareket etmelerini tavsiye ediyorum” dedi. 

ÖNÜMÜZÜ GÖRMEK İSTİYORUZ

Merdivenci, ekonomi hakkındaki görüşlerini de şu ifadelerle dile getirdi:

“Ekonomide döviz kurunun büyük dalgalanmalarına şahit oluyoruz. İş dünyasının beklentisi, büyük dalgalanmaların önüne geçilmesidir. Daha basit ifadeyle, iş insanları ve sanayiciler olarak önümüzü görmek istiyoruz. Bir gün önce bağlantısını yaptığımız alım ya da satımda, ertesi gün fiyat farklılığını görmek istemiyoruz. Elbette Hükümetimiz de bu durumdan rahatsız. En son düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı paketler, dövizin ve altının ateşini söndürdü. Umarım, ülkemiz için uzun vadeli ve refahı artıracak planlamalar da yapılır.”

YENİ YIL YENİ UMUT

Merdivenci, açılış konuşmasını şu sözlerle bitirdi:

“2021 yılında Meclisimiz, şehrimize ve ülkemize yararlı çalışmalara imza attı. Bu nedenle Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hüsnü Serteser’e, değerli Yönetim Kurulu Üyelerimiz’e ve  siz kıymetli Meclis Üyelerimiz’e ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 2022 yılında yine birlik ve beraberlik içinde, önemli faaliyetler gerçekleştireceğiz. Yeni yıl, yeni umutlarla gelir. 2022’nin size, sevdiklerinize, şehrimize, ülkemize ve tüm insanlığa sağlık, barış, huzur getirmesini diliyorum. 

EREN İÇİN DONÖR OLUN

Toplantımıza geçmeden önce bir de duyuru yapmak isterim: Afyon Lisesi’nden arkadaşım Gonca Aydın’ın oğlu Eren, lenfoma tedavisi görüyor. Tedavinin devam edebilmesi için ilik nakli yapılması gerek. İlik nakilleri, Kızılay Kan Merkezleri’ne başvurularak yapılabiliyor. Eren’in tedavisi için donör olmak isterseniz, Kızılay Kan Merkezi’ne başvurabilirsiniz.”

Toplantının ikinci gündem maddesinde 2021’in Kasım ayı karar özetleri oybirliğiyle onaylandı. 

Toplantının üçüncü gündem maddesinde 2021’in Hesap Hülasası oybirliğiyle tasdik edildi. 

Toplantının dördüncü gündem maddesinde 2022 yılı Meclis toplantı tarihleri oybirliğiyle belirlendi. 

Toplantının 5 ila 11’inci gündem maddelerinde ATSO Genel Sekreteri Ali Şenol, Meclis Üyeleri’ni bilgilendirdi. 

Toplantının beşinci gündem maddesinde 2022 yılı Kayıt Ücreti ve Yıllık Aidat Tarifesi oybirliğiyle tasdik edildi. Bu gündem maddesinde ATSO Meclis Üyesi İbrahim Sömer, şubesi kapanan şirketlerin aidat durumunda değişiklik olup olmayacağını sordu. ATSO Genel Sekreteri Ali Şenol, mevzuat çerçevesinde bilgilendirme yaptı. 

Toplantının altıncı gündem maddesinde 2022 yılı Hizmetler Karşılığında Alınacak Ücret Tarifesi oybirliğiyle tasdik edildi. 

Toplantının yedinci gündem maddesinde 2022 yılı Tahmini Gelir-Gider Bütçeleri oybirliğiyle tasdik edildi.

Toplantının sekizinci gündem maddesinde Bütçe Talimatnamesi oybirliğiyle onaylandı. 

Toplantının dokuzuncu gündem maddesinde 2022 yılı Ödenecek Net Harcırah Cetveli oybirliğiyle tasdik edildi.

Toplantının onuncu gündem maddesinde Oda Personeli Kadro Cetveli oybirliğiyle tasdik edildi.

Toplantının onbirinci gündem maddesinde Baklava ve Tatlı İmalatı Azami Fiyat Tarifesi oybirliğiyle onaylandı. 

Toplantının onikinci gündem maddesinde ATSO’nun Merkez 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’ne ortaklık durumu görüşüldü. Bu maddede ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, Meclis üyelerini bilgilendirerek Merkez 2’nci OSB Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdüren ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’e, Yeşil OSB çalışmaları dolayısıyla teşekkür etti. 

Toplantının onüçüncü gündem maddesinde ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse, Yönetim Kurulu’nun Kasım-Aralık 2021 dönemi faaliyetleri hakkında sunum yaptı. Köse’nin ardından ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, güncel gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Toplantının son gündem maddesi olan “Dilek ve Temenniler” bölümünde ATSO Meclis Üyesi İbrahim Sömer söz alarak ihraç kayıtlı üretim yapan firmaların ihracatçı sayılmadıklarını, ihracatçı firmalara sağlanan avantajların bu firmalara da sağlanması gerektiğini vurguladı. 

ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, Dilek ve Temenniler bölümünün ardından, katılımları dolayısıyla Meclis Üyeleri’ne teşekkür ederek toplantıyı kapattı.