Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Ekim ayında satılan konut sayısını açıklamıştı. Bu verilere göre Afyonkarahisar’da 690 konut satıldı. Geçen yıla göre yüzde 18 azalan konut satışında dikkat çeken bir veri daha var. O da peşin satılan konutların sayısı…

Peşin Satılan Konut Satışı

Verilere göre peşin satılan konut satışı her geçen gün artıyor. Ekim ayında satılan 690 konutun sadece 31’i kredili geri kalan 659 konut ise peşin satın alınmış durumda. 

Geçen Yıl Durum Neydi? 

Geçen yılın aynı döneminde satılan 850 konut un 126’sı kredili olarak satılmıştı. Banka kredilerindeki faizlerin artışı ve krediye ulaşma imkanlarının azalması bu duruma doğrudan etkili olduğu görülüyor. 

Sur Tatil Evleri GYO'nun halka arzında talep toplama başladı Sur Tatil Evleri GYO'nun halka arzında talep toplama başladı

Daha Önce Nasıldı? 

Uzmanlar, konut satışlarının en iyi dönemlerinde bile yüzde 20-25 oranında ipotekli satış yapıldığını, satışların yüzde 70’nin zaten peşin para ile yapıldığını dile getiriyor. Bu sene ise ipotekli konut satışının yüzde 5-6 oranında olduğunu söyleyen uzmanlar, konut alanların zaten servet sahibi insanlardan oluştuğunu dile getiriyor. 

“Konut Satın Alanlar Servet Sahibi Olanlar...”

Sözcü’ye konuşan Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Celal Erdoğdu “Konut kredisi faiz oranları düştükçe konut satışları artmıyor aslında, kredili konut satışları artıyor. Krediye erişim imkanı bulduğu için nakit kullanmak yerine kredi kullanmayı tercih ediyor. Yani zaten konut satın alabilen deyince birikim sahibi, servet sahibi insanlardan bahsediyoruz. Daha iyi gelir seviyesine sahip tasarruf yapabilen insanlar ama imkan bulunca ucuz krediden yararlanıyorlar” diyerek durumu özetliyor.

Kaynak: Haber Merkezi