Afyonkarahisar’daki en önemli sektörlerden biri olan emlak sektöründe 5 yıldır hizmet veren ACK Açıkgözoğlu Gayrimenkul kapılarını Afyon Postası’na açtı. Afyonkarahisar’daki emlak piyasasını doğrudan ACK Açıkgözoğlu Gayrimenkul işletme sahibi Burak Açıkgözoğlu’na sorduk.

WhatsApp Image 2023-12-19 at 15.25.37

İnşaat mühendisi olarak gayrimenkul sektöründe hizmet verdiğini belirten Burak Açıkgözoğlu, "ACK Açıkgözloğlu Gayrimenkul firması olarak Afyon Merkez Marulcu Mahallesi’nde beş yıldır hizmet vermekteyiz. Kendim 20 yıllık inşaat mühendisiyim. Beş yıldır da ACK Gayrimenkul olarak da emlak sektöründe hizmet vermekteyiz." dedi

Afyonkarahisar’da emlak sektörü ne durumda?

"Afyon’da emlak sektörü son 2-3 yıldır enflasyonun da etkisiyle çok büyük bir yükseliş trendine girmişti. Fakat son 5-6 aydır faizlerin artmasından dolayı insanlar bankalara kaymaya başladılar. Öyle olunca gayrimenkul sektöründe de fiyatlar oturdu diyebilirim."

Afyonkarahisar’da en pahalı ve en ucuz kiralar nerede, ne kadar?

"Öncelikle en pahalı kiralar Erkmen Cumhuriyet Mahallesi’nde. Yeşil Vadi Sitesi’nin olduğu bölge, TOKİ, oteller bölgesinde. Daha sonra Uydukent bölgesinde. Buralarda daire fiyatları 14 bin lira ile 20 bin lira arasında değişim göstermekte. 

En düşük kiralar ise Gümüşkent, Fatih, Kanlıca, Marulcu Cumhuriyet gibi eski ve oturmuş bölgelerde. Buralarda da 6 bin lira ile 12 bin lira arasında değişiklik göstermekte."

Beş yıllık sürede oluşan referanslar

"Referanslarımız; Çiçek Sepeti, Fuzulev gibi firmalara danışamanlık yaptık ve MHP Genel Başkanlığı’na İl Başkanlığı binası için yer verdik. Halen de Demirören Holding’in bölgedeki işlerini de beraber yapmaktayız."

Yetki belgesi nedir?

"Bu belgeleri almak için Ticaret Bakanlığı’nın sınavlarına katılıyoruz. Ticaret Bakanlığı onaylı yetki belgesi olmadan sitelere ilan girilemiyor. Biz ACK Gayrimenkul olarak yetki belgeli bir firmayız. Afyon’daki vatandaşlarımız da yetki belgeli firmalarla çalışsınlar muhakkak."

Müşteri portföyünüz nereden oluyor?

"Afyonkarahisar’dan da müşterilerimiz var dışarıdan yatırımcılar da var. Almanya’dan, Belçika’dan olan gurbetçi vatandaşlarımız da var. Gayrimenkul sektörü güven ve emek istiyor. Alıcı ve satıcıyı aynı eksende bir araya getirmek kolay değil. Bu ciddi bir mücadele istiyor."

Afyon’da 2024 yılı için öngörünüz neler?

"2024’teki öngörüm, emlak piyasasında fiyatlar rayına oturdu. Çok ciddi bir artış görmüyorum."

WhatsApp Image 2023-12-18 at 19.20.52

Sarsılmaz Silah Sanayi Türkiye'deki başarısını küresel pazarlara taşıyor Sarsılmaz Silah Sanayi Türkiye'deki başarısını küresel pazarlara taşıyor

ACK Açıkgözoğlu Gayrimenkul’a nasıl ulaşabilirim?

"Yerimiz Marulcu Mahallesi’nde. Gedik Ahmet Paşa Okulu’nun hemen arkasında. AK Parti İl Başkanlığı’nın hemen ilerisinde yer alıyor. Afyonlu vatandaşlarımızı gayrimenkullerini güvenilir bir şekilde değerlendirebilirler." >>Egemen Toprak Çiçek'in Haberi

Editör: Egemen Toprak Çiçek