Afyonkarahisar’da faaliyet gösteren Balım Çocuk Kulübü, çalışan ailelerin imdadına yetişiyor. Okuldan sonra çocukların okuldan alınması, yemek ihtiyaçlarının giderilmesi ve derslerinin takibi anlamında Afyonkarahisar’da hizmet veren kurum yaz okulu programıyla da faaliyetlerine devam ediyor.

Whatsapp Image 2024 05 01 At 22.06.26

- Çalışan annelerin mağduriyetini gidermek için kurulmuş bir kurumuz

Kurum sahibi Halide Karagöz kurum hakkında şöyle bilgiler verdi: “4 yıl önce çıktık bu yola. Bu sene 2’nci şubemizi de açmış bulunmaktayız. Güzel bir yolculuk, Afyon için güzel şeyler yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Önceliğimiz çalışan anneler, çalışan annelerin çalışma saatlerine uygun olacak şekilde, aslında onların mağduriyetlerini gidermek amacıyla kurulmuş bir kurumuz. Öncelikle annelerin çocuklarını alış saatlerinin çalışma saatlerine denk gelmesiyle bir problem başlıyor. İşte burada biz varız diyoruz. Çocukları okuldan güvenli bir şekilde alıyoruz, buraya getiriyoruz, anneli eli değmiş gibi sıcak yemeklerini yedirip ödeve başlıyoruz. Bu anneye, çocuğa ve babaya çok büyük bir katkı sağlıyor ister istemez.”

Whatsapp Image 2024 05 01 At 22.06.23

- İlköğretim ve ortaöğretim öğrencileri ile çalışıyoruz

Kurumun çalışmalarından bahseden Karagöz, “Biz ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri ile çalışıyoruz. Bizimle başlamak için en azından 6 yaşında, 1’inci sınıfa başlamış olması gerekiyor. 8’inci sınıfa kadar hizmet veriyoruz. İlköğretim öğrencilerimize ödev desteği, çeşitli faaliyetler, aktiviteler ve dediğim gibi annenin çıkış saatine kadar ya da okuldan sonra olan bakım hizmetini biz üstleniyoruz. 

Ortaöğretim öğrencilerimizde de sınava hazırlık, yazılı dönemlerinde çocuklarımıza destek oluyoruz. En önemlisi d tabi ki LGS sınavı. LGS sınavında da farklı bir stratejiyle, farklı bir yöntemle yola başladık. Güzel başarılar elde ettik, yine dediğim gibi daha da güzel başarılara imza atacağız.” ifadelerini kullandı.

- Çalışan anneleri düşünerek dopdolu bir yaz okulu hazırladık

Karagöz konuşmasına şöyle devam etti: “Yine her zaman olduğu gibi çalışan annelerimizi düşünüyoruz. Okul kapandığında çocukların kaliteli vakit geçirebilmeleri için dopdolu bir yaz okulu hazırladık. Öncelikli ilköğretim gruplarımız var. İlköğretim gruplarında annenin çalışma saatlerine uygun olacak şekilde, sabah işe giderken çocuğu bize bırakabilir güvenle, akşam yine iş çıkışı saatinde çocuğu bizden alabilir. Gün içinde birçok aktivite, okul eğitimleri, eksiklerin kapatılması, yüzme, basketbol gibi birçok aktivitemiz var. Anne işteyken hiçbir şekilde aklı çocukta kalmıyor. Artık o bakıcı algısını kırmak istiyoruz aslında. Teknolojinin gelişmesiyle teknolojik çocuklarımız var, evde televizyon izleyerek bunu doyuramayız maalesef. Ancak onlara yeni ortamlar sunup yeni keşifler yapmalarına olanak sağlarsak bunu kapatabiliriz. O yüzden dediğim gibi bakıcı algısını kırmak istiyorum. Çalışan annenin çocuğunu güvenle emanet edebileceği bir yer olması bence çok önemli.

- Yaz okulunda çocukların eksiklerini tamamlıyoruz

Sabah 08:30’da başlıyoruz. Öncelikle öğrencilerimizle güzel bir kahvaltı yapıyoruz. Öğleye kadar okul eksiklerimizi ve öğrencilerimizin yaz okulu ödevleri varsa onları tamamlıyoruz. Bir üst sınıfa dair hazırlık olarak püf noktası öğretiyoruz çocuğa. Çocuk bu konuda rahat etsin, rahatça kendi ödevlerini yapabilsin. Çünkü bizim yaptığımız yaz okulu çalışması ister istemez dönem içini etkiliyor.

Whatsapp Image 2024 05 01 At 22.06.23 (1)

- Haftanın iki günü yüzme kursu var

Onun dışında öğle yemeğimizi yedikten sonra haftanın iki günü yüzme kursuna gidiyoruz. En kilit nokta biz yüzme kursuna Merkez’de gidiyoruz. Böylece çocuklarımıza müdahale oranımız yakın olduğu için daha kısa zamanda gerçekleşiyor. Bunun dışında haftanın bir günü basketbol okuluna gidiyoruz, yetenek atölyesi ile çalışıyoruz. Yetenek atölyesi bizi çok güzel bir ekiple karşılayıp, bize kondisyon eğitimleri veriyor. Güzel çalışmalar yapıyoruz onlarla, yarışmalar hazırlıyorlar çocuklara. Bizim çok güzel bir şekilde yazı atlatmamızı sağlıyorlar.

- Kuran-ı Kerim ve adabı muaşeret kursu da burada

Bunların dışında Kuran-ı Kerim derslerimiz var. Kuran-ı Kerim dersinin yanında Afyon’da hiç duymadığınız aslında adabı muaşeret dersi var. Ben ahlak eğitimine çok önem veriyorum, her şeyden önce ahlak eğitimin başlıca okullarda da verilmesinden yanayım. Bunların dışında satranç, jimnastik, resim, fen deneyleri eğitimleri, ekstra İngilizce, matematik atölyeleri, akıl zeka oyunları ve daha sayamayacağım birçok aktivite var. Anne işten çıkıncaya kadar çocuk hem eğitimini tamamlıyor hem eğleniyor hem de kötü enerjisini atıyor. Sağlıklı, şirin bir çocuk kalıyor aslında akşam anneye. Çocukla anne arasındaki iletişimde böylelikle düzeliyor. Anne işten yorgun geliyor, ister istemez o çocuğun ihtiyaçlarını karşılayabilecek belki her zaman enerjisi olmuyor. Daha sakin bir çocukla daha güzel bir iletişim kurabiliyor anne. 

Whatsapp Image 2024 05 01 At 22.06.27

- Ortaöğretim gruplarında bire bir eğitimimiz var

Ortaöğretim gruplarımızda hiçbir şekilde sınıf dersi yapmıyoruz. Yani bizim farklı bir sistemimiz var. Biz tamamen bire bir eğitimden yanayız. Öğrenci ve öğretmen birbirine yakın, samimi bir şekilde her şeyi paylaşmalı bence. Orada eksikleri görebiliyoruz. Sırtını tahtaya döndüğünde çocukların birkaçını maalesef görebiliyor öğretmen. Okuldaki eğitimi burada vermenin bir anlamı yok, biz destek eğitimiz. O yüzden yaz okulunda çocuklarımızın bir üst sınıfta göreceği tüm konuları ana hatlarıyla birlikte işliyoruz. Tüm öğrencilerimizle birebir ders yapıyoruz. Onun dışında yaz okulu başlangıcında hemen başladığımızda bir üst sınıfa hazırlık yapıyoruz. Yani oradaki bütün konuları ana hatlarıyla, çocuğun zorlanacağı noktaların üstüne basa basa yaz okulunu tamamlıyoruz ki dönem içinde bu çocuğun zorlanacağı yeri aslında daha kolay atlatmasını sağlıyoruz.
İşin bir de LGS boyutu var tabi ki. LGS maalesef zor bir sınav, yeni nesil sorular var. Çocukların önce konuları idrak edip daha sonra yeni soruları çözmeye odaklanmaları gerekiyor. Bunun için aslında bir an önce başlamak gerekir. Çalışmalarımız şimdiden 8’inci sınıflar için başladı. Yaz okulu ile birlikte de 5’inci,6’ncı ve 7’nci sınıflarda derslere başlayacağız. 

- Enstrüman kurslarıyla da çocuklara eğitim veriyoruz

Bale ve jimnastik derslerimiz oluyor. Bunun dışında satranç derslerimiz var. Herhangi bir dersten eksiği olan öğrencilerimize destek verebiliyoruz. Enstrüman derslerimiz var; piyano, keman gitar gibi. Çocuklarımıza bu şekilde destek hizmeti veriyoruz.

Whatsapp Image 2024 05 01 At 22.06.25 (1)

- Okul kapanır kapanmaz yaz okuluna başlıyoruz

Yine çalışan velilerimizi düşünerek okul kapanır kapanmaz başlıyoruz. Hiç ara vermeden okul açılıncaya kadar devam ediyoruz. Burada velilerimizin tatil programları olabilir, onları düşüyoruz. Onlara göre bir program ayarlayabiliyoruz.

Whatsapp Image 2024 05 01 At 22.06.24

Belediye Başkanı Burcu Köksal ile ilgili flaş gelişme: Suç duyurusunda bulunuldu Belediye Başkanı Burcu Köksal ile ilgili flaş gelişme: Suç duyurusunda bulunuldu

- 15 Mayıs’a kadar yüzde 10 indirim

Bizim iki şubemiz var. Biri Dumlupınar Mahallesi’nde, diğeri TÜRK-İŞ Konutlarında G blokta. Velilerimiz iletişim numaralarından ve bizi ziyaret ederek ulaşabilirler. Onun dışında bugünden 15 Mayıs’a kadar yüzde 10 indirimimiz var. Bütün velilerimizi bekliyoruz.”

>>Kudret Kuş'un Haberi