Jeotermal kaynakların daha verimli kullanılması noktasında yürütülen çalışmaların değerlendirildiği toplantıda AFJET A.Ş. Genel Müdürü İsmail Kara, şirketin genel durumunu içeren ayrıntılı sunum gerçekleştirdi. Türkiye’de jeotermal enerjiyi en etkin kullanan şehirlerden olan Afyonkarahisar, konut ısıtmasının gerçekleştirildiği benzer yerleşim yerleri karşılaştırıldığında birim (kWh) enerji tarifesinin en ucuz olduğu illerin başında geliyor. 

Şirkette Mali Gelir-Gider Dengesi Sağlandı, Sisteme Yatırım Yapıldı 

Yeni bir yapılanmaya giren AFJET A.Ş., EYT kapsamında emekli olan personeli nedeniyle geçmişe göre daha az personel ile hizmet verirken, iş verimi ve memnuniyet yükseldi. Emekli olan personellere ödenen tazminat, geçmiş dönem elektrik ve banka borçlarına rağmen mali gelir-gider dengesi sağlandı ve ayrıca 2 kış ısıtma sezonu için de 100 milyon TL’lik yatırım yapıldı.

GES Çalışmaları Sürüyor 

Maliyetlere yansıyan en yüksek girdisi elektrik tüketimi olan AFJET A.Ş’de artan maliyetlerin abonelere doğrudan yansımaması için yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapıldı. Bu maksatla şirket adına GES kurulması için başlatılan çalışmalarda önemli bir mesafe kat edildi.   

Atıl Kuyular Sisteme Dâhil Edildi 

Teknik sıkıntılar nedeniyle atıl bekleyen bazı kuyular sisteme dâhil edilirken, her birinin yeniden açılması için yüksek maliyetler gerektiren kuyular, cüzi harcamalarla sisteme kazandırıldı. Ayrıca ömürlerini tamamlayan ve eskiyen boruların değişimi ısınma dönemi dışında periyodik olarak yapılmaktadır. 

Dünyanın En Uzun Isıtma Hattı 

Konut ısıtması, turizm sektörü ve jeotermal seracılıkta yürüttüğü istikrarlı ve başarılı çalışmalarla jeotermal sektörde Türkiye’nin öncü kuruluşu olan AFJET A.Ş.  İzlanda’dan sonra gidiş dönüş olmak üzere toplam 34 km jeotermal hat uzunluğu ile dünyanın en uzun ısıtma ve 18 km’lik turizm hattına sahip. 

42

Hibrit-Tank Sistemine Geçildi

Yaz döneminde yürütülen teknik yatırım çalışmaları kapsamında, sistemdeki sıcak su yetersizliğinden kaynaklanan ısınma problemlerinin çözümü için Hibrit-Tank sistemine geçildi. Böylece havzada bulunan yüksek sıcaklıklı kuyuların enerjilerinden tam olarak faydalanılmaya başlandı. Son derece yenilikçi olan bu uygulama ile mevcut sistem daha verimli bir hale gelirken, ısıtmada jeotermal kaynak yetersizliğinden dolayı herhangi bir sıkıntı yaşanmayarak, abonelerden gelen şikâyetler de oldukça azaldı. 

Yine, bu sistem sayesinde ilk kez bu yıl, Turizm Hattındaki otellere 90 derecenin üzerinde jeotermal su verilirken bu sayede otellerin turist, ziyaretçi doluluğunda önemli bir artış sağlandı. Isıtma sisteminde gerçekleştirilen bu teknik iyileştirmelerden sonra da abonelerin memnuniyeti artarken, geçtiğimiz yıllardaki kış şartlarında yaşanan ısıtma problemleri de büyük oranda giderilmiş oldu. 

CHP'li Mustafa Karanfil sordu: Uydukent'teki kanalizasyon sorunu bugüne kadar neden çözülmedi? CHP'li Mustafa Karanfil sordu: Uydukent'teki kanalizasyon sorunu bugüne kadar neden çözülmedi?

Yapay Zekâ Otomasyon Sistemine Geçilecek 

Verilen hizmetleri daha etkin ve kaliteli hale getirebilmek, hizmet standardını yükseltebilmek amacıyla Yapay Zekâ destekli otomasyon sistemi projesi de hayata geçiriliyor. Bu amaçla yapılan proje kapsamında Zafer Kalkınma Ajansından 6 Milyon TL mali hibe desteği alındı. 

Ülke Ekonomisine Önemli Katkı 

Şehrin yüzde 25’ine denk gelen toplam 30 bin eşdeğerli konut ile termal oteller, resmî kurumlar, ticari işletmeler, 367 bin metrekare jeotermal teknolojik seranın ısıtması ile üniversite kampüslerinin ısıtıldığı, bu haliyle 3 milyon metrekare kapalı alanın jeotermal ısı ile ısıtılmasını sağlayan AFJET A.Ş., sürdürdüğü jeotermal entegre tek elden işletme modeli ile, sağladığı yüksek istihdam oranı, ithal enerji yakıtlarının kullanımının azaltılması, termal ve sağlık turizmine katkı vb. uygulamalar sayesinde de ülke ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlamaya devam etmektedir.