Sayıştay, Afyonkarahisar Belediyesi’nde yaptığı denetim raporunu kamuoyuna duyurdu. Bu raporda ilginç bulgular yer aldı. O bulgulardan bir tanesi de Afyon-Kütahya yolu üzerinde inşa edilen ‘Atlı Spor Kompleksi’ oldu. Sayıştay raporunda bu alanda sözleşmeye ve teknik şartnameye aykırı yapıların inşa edildiği bilgisi yer aldı. 

-At çiftliği diye kiralamışlar, balo salonu inşa etmişler

2012 yılında Afyonkarahisar Belediye meclis kararı ile 20 bin metrekarelik alanın at çiftliği, spor tesisleri, piknik alanları, hayvanat bahçesi, off road pisti yapmak üzere 20 yıllığına özel bir firmaya kiralandığı Sayıştay raporunda yer aldı. Aynı raporda buraya yaklaşık 6 bin metrekarelik kongre ve balo salonunun inşa edildiğinin anlaşıldığı bilgisi yer alıyor. 

-İşin sözleşmesine ve şartnamesine aykırı

Sayıştay raporunda kiraya verilen alanın tek tek incelenmesi sonucunda ortaya çıkan bilgiler şu ifadelerle yer alıyor: “Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nce 07.02.2023 tarihinde mahallinde yapılan tespitte, buna ilişkin bir tutanak düzenlendiği, söz konusu tutanaktan, işletmeci tarafından teknik şartnamenin 2’inci maddesine aykırı olarak 486,20 m2 teraslı restaurant yerine 1.800 m2 kapalı ve 3.954,68 m2 açık alan olmak üzere toplamda 5.754,68 m2 Kongre ve Balo Salonu inşa edildiği anlaşılmıştır. Tutanaktan ayrıca kiracı tarafından işin teknik şartnamesine aykırı olarak kapalı manejin 1.500 m2 yerine 931,31 m2, teraslı kafeteryanın 534,38 m2 yerine 463,25 m2, açık manejin 2.100 m2 yerine 933,51 m2, at gezinti alanının ve müştemilatının ise 1.519 m2 yerine 135 m2 inşa edildiği dolayısıyla mevcut yapıların tamamının işin teknik şartnamesine ve sözleşmesine aykırı olduğu da anlaşılmaktadır” 

-Hem çalışma ruhsatı hem de yapı kullanma ruhsatı yokmuş

Raporda, inşa edilen Kongre ve Balo Salonu’nun yapı kullanma izninin olmadığı da yer alıyor. Sadece bu da yine bu salonun çalışma ruhsatının da olmadığı da raporda dikkat çeken hususlar arasında bulunuyor. 

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü açıkladı: O haber siteleri ödüllendirilecek Basın İlan Kurumu Genel Müdürü açıkladı: O haber siteleri ödüllendirilecek

-60 günde kongre ve balo salonunun kaldırılması gerekiyor

Seyirci ve sporcuların ihtiyaçlarına uygun bir tesis inşa edilmesi gerekirken Kongre ve Balo Salonu inşa edildiğine vurgu yapılan raporda Kongre ve Balo Salonunun kaldırılması için müstecire 60 gün süre verilmesi gerektiği, gereğinin yapılmaması durumunda ise sözleşmenin fesih edilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor. 

-Afyon Belediyesi sözleşmeyi uygulayacak mı?

Bu konuyla ilgili Afyonkarahisar Belediyesi’nin söz konusu kiracıya süre verip vermediği henüz bilinmiyor. Yapı kullanma ve çalışma ruhsatı olmayan binanın yıkılıp yıkılmayacağı ve kiracının sözleşmesinin feshedilip feshedilmeyeceği konusu şimdiden merak ediliyor.  

-Otopark yapacağım diye kiralamış, yüzme havuzu ve fitness salonu yapmışlar

Raporda, başka bir alanda da bu konuya benzer bir olayın olduğu yer aldı. 2018 yılında 9 bin 991 metrekarelik taşınmazın kapalı otopark yapılmak üzere 25 yıllığına belediyeden kiralandığı ancak kiracının burada yüzme havuzu, spa, fitness salonu inşa ettiğinin tespit edildiği Sayıştay Raporunda belirtildi. Balo salonu gibi bu alanda da kiracıya 60 gün süre tanınması, taşınmazı sözleşmeye uygun hale getirmesi aksi halde sözleşmenin feshedilmesi gerektiği hatırlatıldı. Ancak bu alanın neresi olduğu noktasında tam olarak bilgi verilmedi. 

Kaynak: -Nail Azbay'ın Özel Haberi.