15 Temmuz darbe girişimi karşısında aziz milletimizin ve kahraman güvenlik güçlerimizin gösterdiği onurlu duruşun ve demokrasi zaferimizin 4. Yıl dönümü Vali Gökmen Çiçek’in katıldığı bir dizi etkinlikle kutlandı. 

Kent Meydanından gerçekleştirilen etkinliklere Vali Gökmen Çiçek, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Osman Alp, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk, Adli Yargı ve Adalet Komisyonu Başkanı Fatih Serdar Köken, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hamza Çömez, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, İGM Başkanı Burhanettin Çoban, il müdürleri, askeri erkân, çok sayıda vatandaş katıldı.

Afyonkarahisar Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterisi ile başlayan program Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua ile devam etti. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sinevizyon gösterimi sunuldu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının akabinde protokol konuşmalarına geçildi. İlk konuşmayı Belediye Başkanı Mehmet Zeybek yaptı. Zeybek: “Rabbimden dileğim böyle ihanet şebekelerine bir daha fırsat vermesin. Darbe kalkışmasının başladığı ilk andan itibaren partimizin önünde toplandık. İhanet şebekesinin tahmin edemeyeceği kararlı bir kalabalık vardı. Bu millet Sayın Cumhurbaşkanımızı, reisimizi hainlere yedirmedi, dik durdu, dik durdu. O akşam şunu gördük. Partilisi, partisizi, yaşlısı, genci bütün insanımız bu meydandaydı. Gün birlik günüydü” dedi. 

Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ise konuşmasında 15 Temmuz gecesi tarihte eşine az rastlanır bir direnişle karşılaşıldığını belirterek o gece milletimizin tarihe şanlı bir demokrasi zaferi olarak geçen bir mücadele örneği sergilediğini söyledi.

Bu Millet En Büyük Namusu Bildiği Bağımsızlığını Teslim Etmedi 

Ardından kürsüye gelen Vali Gökmen Çiçek, 15 Temmuz gecesinin farklı bir gece olduğınu ve o gece 98 yıl önce Kocatepe’ye çıkılan ruhun bir benzerinin yaşandığını kaydederek: “Bundan tam 4 yıl önce 15 Temmuz 2016 yılı gecesinde devletimizin kurumlarına sızmış hain FETÖ mensuplarınca devletimizin bekası, milletimizin bağımsızlığı ele geçirilmeye çalışıldı. Fakat bu asil millet buna izin vermedi. Tankların önüne geçti, kurşunların önüne atladı ama en büyük namusu bildiği bağımsızlığını teslim etmedi. O gün Türkiye’de sokaklara çıkan her bir fert bir Yüzbaşı Agah’tı.  O gün hanım kardeşlerimiz Nene Hatun’du, erkeklerimiz birer Seyit Onbaşı. O gece çok farklı bir geceydi. 1071 yılında Malazgirt’te Sultan Alparslan’ın arkasındaki askerlerin yaşadığı aynı ruhla meydanlardaydı bu millet. Bu topraklardan Kocatepe’ye çıkan ruh ne ise o geceki ruh aynı ruhtu.  İstanbul’da, Ankara’da büyük destanlar yazıldı. Afyonkarahisar’da da aynı ruh ve heyecan vardı 4 yıl önce. O gece kim gelirse gelsin ülkemizin diğer kentleri gibi burası da esir alınamazdı. İşte böyle kahramanların diyarında Valilik yapmakta ayrı bir gurur. Cenab-ı Allah böyle hainliklerle bizleri bir daha imtihan etmesin” dedi.  

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın 15 Temmuz konulu video gösterimi izlenime sunuldu. Saatler 00.13’ü gösterdiğinde ise tüm camilerden eş zamanlı olarak Sela okundu ve dualar edildi. 

Demokrasi Nöbeti, sabah namazı saatine kadar devam etti.