Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), vatandaşların ömrünün uzunluğuyla ilgili dikkat çekici verileri kamuoyu ile paylaştı. Bu verilere göre, Türkiye'de erkeklerin beklenen ortalama yaşam süresi 73.7 yıl iken, kadınlar için bu süre 79.4 yıl olarak hesaplandı. 

Afyon’da mangal yapılacak yerler neresi? İşte en güzel mangal yerleri… Afyon’da mangal yapılacak yerler neresi? İşte en güzel mangal yerleri…

En Uzun Yaşam Süresine Sahip İl Tunceli Oldu

Bilgiler özellikle Türkiye'nin bazı bölgelerinde yaşam süresinin daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Yapılan araştırma sonuçlarına göre, beklenen yaşam süresi konusunda Tunceli zirvede yer alıyor. Tunceli'de yaşayan erkeklerin ortalama yaşam süresi 76.2 yıl olurken, kadınlar için bu süre 85.7 yıl ile dikkat çekici bir seviyeye işaret ediyor. Bu veriler, Tunceli'yi Türkiye'deki en yüksek beklenen yaşam süresine sahip il olarak kayıtlara geçiriyor.

Tunceli Halkının Uzun Yaşamasında Mutfağının Yeri

Tunceli halkının neden uzun süre yaşadığının sırrı mutfağında yatıyor diyebiliriz.  Oldukça zengin yemek kültürüne sahip olan Tunceli'nin yöresel yemekleri arasında Zerefet (Babiko), Sirekurt, Sirepati, Keşkek, Kavut, Patila unlu yemeklerine örnek verilebilir. Yöreye özgü bitki ve sebze yemeklerinden, Gulik Yemeği, Mantar Yemeği, Döğme Çorbası, Döğme Pilavı, Gulik Çorbası, Guriz Yemeği ile kurutulmuş sebze yemekleri sayılabilir. Geleneksel yöresel tatlılar arasında Helva, Dut Tatlısı, Aşure, Pancar tatlısı, Kabak Tatlısı, Heside (sulandırılmış Dut pekmezi, un ve tereyağı) ile baklava yer alıyor.