banner16

banner15

'Motokros için 47 değil 7 Milyon lira harcandı'

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Dr. Mahmut Koçak’ın, ilimizde düzenlenen Dünya Motokros Şampiyonası için ‘47 milyon Lira harcandığı söyleniyor’ şeklinde basına yansıyan ifadelerine karşılık basın toplantısı düzenledi.

SPOR 20.02.2019, 18:04 20.02.2019, 18:04
'Motokros için 47 değil 7 Milyon lira harcandı'
banner18

Dünya Motokros Şampiyonası için Dr. Mahmut Koçak"ın ifade ettiği gibi "47 milyon Lira değil 7 milyon Lira" harcandığını açıklayan Başkan Çoban, "Kulaktan dolma, hiçbir gerçeğe dayanmayan ifadelerle halkımızı yanıltma ve aldatma girişiminde bulunmaya kimse tevessül etmesin. Tabir-i caiz ise gerçekler yatsı vakti gelmeden ortaya çıkar " dedi.

KURUŞUNA KADAR AÇIKLADI

                Toplantıda, Dünya Motokros Şampiyonası için parasal değer olarak en küçüğünden en büyüğüne yapılan tüm harcamaları kuruşu kuruşuna açıklayan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, "İYİ Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Dr. Mahmut Koçak Bey, geçtiğimiz hafta basın toplantısında Dünya Motokros Şampiyonası için "47 milyon Lira gibi bir harcamadan bahsediliyor" şeklinde bir cümle kullandı. Tabi kendisi basın toplantısında "böyle söyleniyor" diyerek ihtiyatlı bir cümle kullandı. Ama biz biliyor ve duyuyoruz ki kendi özel sohbetlerinde "40 ila 50 milyon Lira arasında belediye buraya para harcadı, bu gereksiz bir harcamadır" şeklinde cümleler kullanıyor. Ben geçenlerde Dostlar Meclisi"nin davetine katılmıştım. Orada da "belediye motokros için 40 milyon Lira para harcadı" şeklinde bir cümle kullanmış. Bugün gerçekleri tabiri caizse kuruşuna açıklamak için bu toplantıyı düzenledik" dedi.

“BELEDİYEMİZİN HERHANGİ BİR BİRİMİNE BAŞVURSAYDI BELGELERİYLE KENDİSİNE VERİLİRDİ”

                Görev yaptığı iki dönemde şeffaf belediyecilik anlayışını benimsediklerini belirten Başkan Burhanettin Çoban, "Ben 10 yıldır Belediye meclis toplantılarında veya basın toplantılarında, "Afyon"da yaşayan herkesin, siyasi partilerin, basın mensuplarının ya da ilgili ne kadar insan varsa belediyemizin her türlü harcamasını her türlü ihalesini çok rahat bir şekilde inceleme hakkına sahip olduğunu söylerim. Eğer Mahmut Bey de bu açıklamayı yapmak yerine veya özel sohbetlerde rakamları gerçek dışı beyan etmek yerine belediyemizin herhangi bir birimine başvursaydı kendisine yapılan harcamalar belgeleriyle kuruşu kuruşuna verilebilirdi" diye konuştu.

2019 MOTOKROS YARIŞMASININ TANITIMI 12 MART’TA YAPILACAK

                Dünya Motokros Şampiyonası"nın Türkiye"de bir ilk olduğunu ve bunu Afyonkarahisar"ın başardığını vurgulayan Başkan Çoban, "Dünya Şampiyonası için yaptığımız pistle daha ilk organizasyonumuzda dünya motokros federasyonundan iki ödül aldık. Bunlardan birincisi en iyi medya altyapısı ödülü diğeri ise dünyanın en iyi pisti ödülü. Bu da demek ki Afyonkarahisar Motokros Pisti dünyanın en iyisi. Bu yarışlar dünyada her yıl 20 ülkede yapılıyor. Bu yıl ilk Çin ve Hong Kong da bu yarış takvimine dahil oldu. Düşünün Çin ve Hong Kong bile bizden bir yıl sonra bu yarış takvimine giriyor. 2019 yılında da ilimizde ikinci defa Dünya Motokros Şampiyonası"nın 18. ayağını gerçekleştireceğiz. Ancak bu yıl bir farklılığımız var. Erkekler Motokros Şampiyonası"nın bir ayağını ilimizde gerçekleştirdiğimiz gibi Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonasının finali ile Avrupa Gençler Motokros şampiyonasının finali yine ilimizde yapılacak. Geçen yıl 50 sporcu gelmişti bu yıl 150 sporcu ilimize gelecek. İnşallah 2019"da yapacağımız bu üç şampiyonanın tanıtımını da 12 Mart"ta NG Otel"de yapacağız" ifadelerini kullandı.

ETKİNLİK HARCAMALARI, KÜLTÜRDEN PİST HARCAMALARI FEN İŞLERİNDEN  

         Motokros Şampiyonası"nın etkinlik harcamalarını Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, pistle ilgili harcamaları ise Fen İşleri Müdürlüğü"nün yaptığını açıklayan Başkan Çoban, "Kültür Müdürlüğümüz genel toplamda 5 milyon 317 bin Lira harcama yapmış. Bu giderler içinde örneğin 530 Lira"ya folyo baskı yapılmış, o dahil harcama kalemine yazılmış. Yani tüm harcamalar en küçük ayrıntısına kadar hesap edilmiş. Harcamalar arasında en önemli kalemlerden bir tanesi organizasyon bedeli. Bunun da açıklaması şöyle ki; Dünya Motokros Federasyonu, Dünya Motokros Şampiyonası düzenlenen her ülkeden organizasyon bedeli alıyor. Bunun karşılığı 2018 yılında 1 milyon Euro idi, 2019 yılında 1 milyon 50 bin Euro olacak. Ancak biz ilk ödemelerimizi dövizler yükselmeden yaptık" dedi.

“47MİLYON LİRA NERDE 7 MİLYON LİRA NERDE”

                Şampiyona için bakanlık desteği de aldıkların açıklayan Başkan Çoban, "Fen İşleri Müdürlüğümüz orada iki tane bina ve tuvaletlerle birlikte motor yıkama yerleri gibi yerler yaptı. Bunun için KDV dahil 2 milyon 390 bin Lira para harcandı. Yine doğrudan temin yöntemiyle alınan malzemeler için 197 bin Lira harcandı. Asfaltlama için 2 milyon 25 bin Lira, alt temel ve üst temel malzemeleri için ise 2 milyon 100 bin Lira harcandı. Toplamda yarış pisti için 6 milyon 713 bin Lira harcandı. Bunun 5 milyon lirasını biz Ankara"dan bakanlıklardan destek aldık. Bunu düştüğümüz zaman pist yapımı için belediyemizin kasasından çıkan para 1 milyon 713 bin Lira. Buna Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüzce yapılan 5 milyon 317 bin Lira"yı ilave ettiğimiz zaman tamamı pist ve organizasyon için belediyemizin kasasından çıkan para 7 milyon 30 bin Lira"dır. 47milyon Lira nerde 7 milyon Lira nerde. İzahını siz basın mensuplarına ve halkımıza bırakıyorum" diye konuştu.

“PİST BURADA HİÇBİR YERE GİTTİĞİ YOK”

                Pist için harcanan 6 milyon 713 bin Lira"nın sabit bir yatırım olduğuna dikkat çeken Başkan Burhanettin Çoban, "Pist için bu para harcandı; ancak bu pist burada ve hiçbir yere gittiği yok.  2019’da da 2020’de de 2030’da da 2050’de de bu masraf yapılmayacak. Çünkü o bina orada, o pistte orada. O asfalt padok alanı da orada. Dolayısıyla ilk pist yapım yılında biraz rakamlar yüksek gelebilir. O rakamlar açıklanan rakamın (47 milyon TL) yüzde 18’i kadar. İnşallah bu yıl yapılacak şampiyona için Dünya Motosiklet Federasyonu’na organizasyon bedeli olarak 1 milyon 50 bin euro ödenecek. Sadece 500 bin lira civarında, o günkü ses sistemleri, tabelalar, led ekran giderleri, gelen misafirlerin yemek vb. ikramları olabilir. Topu topu gidecek para budur. 500 bin lira da böyle bir organizasyon için hiç para değildir" dedi.

“2019 ŞAMPİYONASININ BEDELİNİ BAKANLIKLAR KARŞILAYACAK”

                Bu yıl ki şampiyonanın organizasyon bedelinin bakanlıkların karşılaşacağını açıklayan Başkan Çoban; "Geçen yıl biz tüm giderleri pist yapımı için Bakanlıktan aldığımız 5 milyon TL hariç, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz aracılığı ile yaptığımız giderleri belediyemiz bütçesinden ödedik. Bu sene şöyle bir fark var. Orman ve Su İşleri Eski Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu Bey, Değerli Milletvekillerimiz Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven Bey ile AK Parti Belediye Başkan Adayımız Mehmet Zeybek Bey ile birlikte önce Kültür ve Turizm Bakanımızı daha sonra Gençlik ve Spor Bakanımızı ziyaret ettik. Bu organizasyonu kendilerine anlattık. Bu ziyaret neticesinde 2019 yılı için ödenecek 1 milyon 50 bin Euro’nun tamamını bakanlıklar ödüyor. 400 bin Euro’sunu da bakanlıklar şu anda ödedi. Geriye kaldı 650 bin Euro. Her iki bakanımız da projeyi çok önemsediklerini ifade ettiler. Gereken desteği vereceklerini söylediler. Hatta Gençlik Spor Bakanımız spor tesislerinin yapımı için ilave olarak bir para göndereceğini ziyaretimizde beyan etti. Yani biz 2019’da göreve gelecek arkadaşımız, harcadığı paranın tamamını bakanlıklardan almış olacak. Dolayısıyla Afyonkarahisar Belediyesi"nden herhangi bir para çıkmayacak. Çıkan para da bugüne kadar 7 milyon TL’dir" ifadelerini kullandı.

64 ÜLKEDE CANLI, 180 ÜLKEDE BANTDAN YAYINLANDI

                Motorsporları için harcanan 7 milyon TL karşılığında Afyonkarahisar ve ülkemizin elde ettiği kazanımları de anlatan Başkan Çoban, "Hem Türkiye’deki yazılı basının, internet basınının ve televizyonların reklam bedelleri hem de uluslararası spor kanallarının reklam bedellerini sizlerle paylaştık. Bu organizasyonumuz 1 milyar 800 milyon potansiyel izleyici kitlesine sahip ülkelerde dünyada 67 ülkede canlı yayınlanmış, bunun içerisinde önemli kanallarda 14 bin 400 saniye yayınlanmış. 14 bin 400 saniye de 120 dakika yani 2 saat yapıyor.  Hırvatistan’da 1 saat, İtalya’da 1 saat, Amerika’da yaklaşık yine 1 saat yayınlanmış, Tüm dünyada izlenen Eurosport International’da yine 2 saat boyunca canlı yayınlanmış. Ayrıca programların gün içerisinde ve başka günlerde tekrarları var. 64 ülkede canlı, 180 ülkede battan yayınlandı. Bu yayınlar kanalların, gazetelerin, internet sitelerinin reklam bedellerine göre hesap edersek yayınlanma saati ile 144 milyon Eruo’ya tekabül ediyor. Siz bu işi reklam olarak yayınlatmak isteseniz 144 milyon Euro civarında bir yayın bedeli ödemeniz gerekiyor. Burada biz hem ülkemizi hem de şehrimizi tanıttık. Afyonkarahisar olarak Türkiye’de 81 il içerisinde bu işi yapabiliyoruz cesaretini gösterdik ve çok güzel bir şekilde bu işi başardık" dedi.

"BÜYÜK İŞ BAŞARDIK"

                Afyon"da bu şampiyona düzenlendikçe her yıl hem yurt dışından hem de yurt içinden izleyici kitlesinin artacağını kaydeden Başkan Çoban, "Büyük bir iş başardık. Bu işi de sadece ve sadece Belediyemiz kasasından 7 milyon Lira çıkacak şekilde başardık. Bu önemli bir etkinliktir. Afyonkarahisar Belediyesi öyle güçlü bir hale gelmiş ki, eskiden spor için 100 bin lira dahi harcayamaz iken bugün milyonlarca lira sadece motorsporlarına değil, basketbola, voleybola, halı sahalara, spor tesislerine, spor kompleksine para harcayabilen bir belediye haline geldi. Bu konuda Türkiye’de ilk ve tektir. Böyle kulaktan dolma, hiçbir gerçeğe dayanmayan ifadelerle halkımızı yanıltmaya, halkımızı aldatma girişiminde bulunmaya kimse tevessül etmesin. Tabir-i caiz ise gerçekler yatsı vakti gelmeden ortaya çıkar" diye konuştu.

Yorumlar (0)
14°
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30