Ali Babacan, Afyon’dan ilk belediye başkan adayını açıkladı Ali Babacan, Afyon’dan ilk belediye başkan adayını açıkladı

İYİ Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hakan Şeref Olgun, "Tarafsız bir kamu tüzel kişiliğe sahip, Türkiye'nin tek kamu kuruluşu olarak yayın tarafsızlığını esas alarak yayınlar yapması gereken TRT, son 20 yıldır tarafsız yayıncılık esasını terk ederek adeta AKP'nin yayın organı haline dönüşmüştür" dedi. CHP Ankara Milletvekili Okan Konuralp ise “Siyasi iktidarın dezenformasyonlarının yayıncısı ve yaygınlaştırıcısı bir TRT ile karşı karşıyayız. Bu nedenle mevcut TRT yönetimi ısrarla anayasal suç işlemeye devam etmektedir” dedi.

Önerinin gerekçesini açıklayan İYİ Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hakan Şeref Olgun, şunları söyledi:

"TRT, SON 20 YILDIR TARAFSIZ YAYINCILIK ESASINI TERK EDEREK ADETA AKP'NİN YAYIN ORGANI HALİNE DÖNÜŞMÜŞTÜR"

"Tarafsız bir kamu tüzel kişiliğe sahip, Türkiye'nin tek kamu kuruluşu olarak yayın tarafsızlığını esas alarak yayınlar yapması gereken TRT, son 20 yıldır tarafsız yayıncılık esasını terk ederek adeta AKP'nin yayın organı haline dönüşmüştür. Kamu yayıncılığı yapmasını beklediğimiz TRT idari ve mali açıdan özerk olmadığı için kendisinden beklenen tarafsız yayıncılık kurallarına uymamakta, iktidar partisinin güdümünde bir yayın çizgisi izlemektedir. Adeta bir propaganda aygıtı gibi çalışmakta, kendisinden beklenen tarafsız kamu yayıncılığını yapamamaktadır.

Cumhuriyetin en önemli kurumlarından olan TRT, artık iktidarın sesidir. TRT'nin açılımı: Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu'dur. Adından da anlaşılacağı gibi TRT'nin Türkiye'nin, Türk milletinin televizyonu olması gerekir. Türk halkının cebinden ödediği vergilerle yayın hayatını sürdürmektedir. TRT cumhuriyetin ilanıyla başlayan siyasal iktidarların değil; devletin kimliğini yaşatan kamu kurumlarımızdan birisidir. TRT'nin başta genel müdürü olmak üzere, yöneticileri TRT'yi açıkça anayasa ve TRT'nin kendi kuruluş kanunu da hiçe sayarak AKP'nin yayın kuruluşu haline dönüştürmüşlerdir.

Bir zamanların devlet kuruluşu, şimdinin iktidarın sesi ve propaganda aygıtı olan TRT'nin cumhuriyetin ilanının yüzüncü yıl dönümü kutlamalarına ilişkin erteleme kararı vermesinin başka bir anlatımla yok saymasının ardındaki motivasyonu hepimiz biliyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tüm bu görüntünün üzerine TRT'nin kamu hizmeti yayın kurumu kimliğinden uzaklaşmasına neden olan yeni yasal düzenlemeler getirmiştir. Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle TRT'nin örgütsel yapısını yeniden düzenleyen değişiklikler yapılmış ve 2954 sayılı yasanın bazı önemli maddeleri kaldırılmıştır."

Olgun’un TRT'nin tarafsız yayıncılık anlayışını terk etmesindeki nedenlerin araştırılmasına ilişkin TBMM'ye verdiği önergesinin, diğer önergelerin önüne alınarak Genel Kurul'da görüşülme önerisi AK Parti ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. >> Egemen Toprak Çiçek'in haberi