Şirketten yapılan açıklamaya göre, "Türkiye Bulut Teknolojileri İnovasyon Haftası 2024" kapsamında düzenlenen Huawei Cloud Veritabanı İnovasyon Forumu, Türkiye'de gerçekleştirildi.

Huawei Cloud'un CNEC Küresel Atılım Programı'nın bir parçası olarak düzenlenen etkinlikte, Huawei Cloud, yeni nesil veri tabanı teknolojilerini sergiledi.

Huawei ayrıca, Türkiye'deki veri tabanı uygulamalarını desteklemeyi amaçlayan "Türkiye Öncü Veritabanı Programı"nın başladığını duyurdu.

Forum çerçevesinde, GaussDB başta olmak üzere, MySQL, PostgreSQL ve MariaDB ile uyumlu çözümleri tanıtan Huawei, bu çözümler sayesinde, yüksek erişilebilirlik, performans, güvenlik, ölçeklenebilirlik ve zeka gereksinimlerini karşılıyor. Huawei'in çoklu model destekli NoSQL veri tabanı hizmeti GeminiDB de farklı protokollerle uyumluluğu sayesinde, esnek veri yönetimine olanak sağlıyor.

Multinet Up'a "B2B Excellence Awards"tan çifte ödül Multinet Up'a "B2B Excellence Awards"tan çifte ödül

GaussDB, sıkıştırma oranı ve performansı dengeleyen ileri düzey sıkıştırma becerisi sayesinde, kullanıcılara daha düşük maliyetlerle daha yüksek depolama kullanımı sağlıyor.

GaussDB, verilerin tüm veri yaşam döngüsü boyunca şifreli metin olarak saklanmasını ve işlenmesine de olanak tanıyor. Bu da endüstrinin tamamen yazılım aracılığıyla şifrelenen ilk tam şifreli veri tabanı olmasını sağlıyor.

AI-doğal zeka ile GaussDB, veri tabanı yönetimini danışmanlıktan geliştirmeye ve O&M süreçlerine kadar otomatikleştirebiliyor.

Şirket, veri tabanı teknolojileri özelindeki yatırımlarını artırarak, dünya çapında binlerce veri tabanı profesyonelini bulut ekosisteminde istihdam ediyor.

Açıklamada etkinlikteki konuşmasına yer verilen Huawei Cloud Türkiye Genel Müdürü Frank Ma, Huawei Cloud'un, GaussDB veri tabanlarına önemli yatırımlar yaptığını ve bunları dünyanın en iyi bankalarının çekirdek sistemlerinde başarıyla uyguladığını belirtti.

Ma, "Türkiye'de, Türkiye İçin yaklaşımıyla, bulut veri tabanı endüstrisini daha ileri taşımak üzere, iş ortaklarımızla iş birliği yapmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Huawei Cloud Veritabanı Direktörü Deming Dou da Huawei Cloud GaussDB'un, mimaride yenilikçi yaklaşımlar, yazılım-donanım sinerjisi, yerleşik güvenlik ve yapay zeka desteğiyle dünya genelindeki kullanıcılar için kapsamlı bir bulut veri tabanı sistemi sunduğunu kaydetti.