banner16

banner195

banner15

banner153

Rektör açıkladı: Çocuğa yanlış ilaç verdin deyip doktoru ölümle tehdit ettiler!

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Okumuş, 2 hafta önce bir hekimin tehdit edildiği olayı anlatarak, “Bir hasta yakını ‘bu çocuğa yanlış ilaç vermişsin çocuğa bir şey olursa seni öldürürüm’ dediği için bir hekim burayı terk etti” dedi.

GÜNDEM 03.08.2022, 10:54 03.08.2022, 16:29
Rektör açıkladı: Çocuğa yanlış ilaç verdin deyip doktoru ölümle tehdit ettiler!
banner18

Okumuş, basın toplantısında söyledikleri şöyle: 

HEKİMİ KORUYAMAYAN BİR YÖNETİM OLARAK VATANDAŞ KIŞKIRTILDI

Hiçbir sıkıntımız olmayan bir hocamızdı. Olay bu sefer yönetime döndü. Bir hatayı düzeltmeye çalışırken farklı bir hatayla karşılaştık. Bu sefer vatandaşın gözünde ilin ihtiyacı olan hekimi koruyamayan, tutamayan bir yönetim ve yönetime karşı vatandaşın kışkırtılması. Bütün bunları bertaraf etmek açısından oluşan algıyı, doğru olmayan iddiayı düzeltmek için bir basın açıklaması yaptık dün itibariyle, tabi yaptığımız basın açıklamasının ardından da maalesef gene sosyal medya aracılığıyla farklı mecralarda çok doğru olmayan ifadeler, hakaretler oldu, sosyal medya ikiye bölündü, ekşi sözlükte bir sürü yazıldı çizildi. Niye açıklamaya çekindiniz diye soruldu. Burada sorun veya sıkıntı neyse onu anlatmaya çalışıyoruz, doğrusunu anlatıyoruz. Sorun çok net ortada bu olay şahsında baktığımız zaman, sıkıntı ortada. Bunu tartışmamız gerekirken maalesef her zaman olduğu gibi sıkıntı değil sıkıntıyla alakası olmayan veya sıkıntının etrafındaki şeyler tartışılarak, doğrudan doğruyu tartışmaktan çekiniyoruz. Bu konuyu sizinle hasbihal etmek istiyorum. (Basın mensupları)

SAĞLIKTA ŞİDDET KONUSU

Sağlıkta şiddet sorunu daha ön planda olduğu için bunu konuşuyoruz. Ama tabi ki sadece sağlıkta şiddet yok. Kadına şiddet var hayvana şiddet var. Şiddet konusunda ne oldu da biz bir anda bir trafik kazası yaptığımız zaman inip kardeş canında bir şey var mı sıkıntın var mı yaralanman var mı diye sorup, mal her zaman hallolur deyip anlaşıp ayrıldığımız yerden şimdi artık sadece yolda giderken yol vermedi diye, yan baktın diye silah çektiğimiz, birbirimize saldırdığımız noktaya geldik. Ne oldu da biz başımızın tacı dediğimiz, el büstünde tuttuğumuz kadınlara karşı bizlere çocuğumuza, evine, eşine bakan hizmet eden kadınlarımıza karşı şiddet uygular hale geldik. Ne oldu da biz evimize aldığımız, beslediğimiz, baktığımız, yol kenarında, yaralı gördüğümüzde durup bakımını yaptığımız hayvanlara karşı şiddet göstermeye başladık.

HATA OLABİLİR, KUSUR OLABİLİR BUNUN ÇARESİ HASTANEDE DEĞİL HUKUKTA ARANIR

Ve ne oldu da biz el üstünde tuttuğumuz baş tacı yaptığımız, Allah razı olsun, iyi ki varsın dediğimiz hekimlerimize böyle davranır olduk. Pandemi sürecinde de gördük bunu kendi eşini, çocuğunu, evinde bırakarak, hayatını riske atarak, gecesini gündüzünü hastanede geçiren 40 gün evine gitmeyen hekimim var benim. Hastanede ayırdığımız odada kalan ne oldu da onlara karşı şiddet uygulamaya başladık. Hata olabilir, kusur olabilir, eksik olabilir ama bunun çaresinin aranacağı yer hukuktur. Bunun dışında da uygulanan her türlü yöntem hukuksuzluktur. Bir sürü nedeni var. Tabi ki biz bunları araştırıyoruz, alt şeylerine bakıyoruz.

ARABAYI MUAYENE ETTİRMEK İÇİN RANDEVU ALAMADIĞIMIZDA GİDİP DÖVÜYOR MUYUZ?

Sosyal medya şu anda birbirini gazlayanlarla dolu. Bir haber var birisi bir yorum yapıyor. Tamamen aleyhe, ağzına gelecek her türlü kötü ifadeyi kullanarak yorumun altında 7 tane beğenme daha da gaza geliyor. Söylediği ifadenin doğru olduğunu bu sefer kabullenmeye başlıyor. Önce bir iddia ortaya atıyor. Daha sonra etraftakilerin desteğiyle bunun doğru olduğuna inanmaya başlıyor. En sonunda da bunu gerçekleştirmeye gidiyor. Hekimse sağlıkçıysa dayak yediyse hak etmiştir mantığıyla gidiyor. Biz herhangi bir yerde sıkıntı olduğunda randevu alamadığımızda örneğin arabanızı muayene ettireceksiniz randevu alıyorsunuz. Ben yarın boştum yarın randevu alacağım, alamadım haftaya veriyorlar, gidip dövüyor musunuz kadını? Gidip sövüp hakarette bulunuyor muyuz adama? İyi de niye hekimlere bunu hak görüyoruz? Niye hep sorunun temeline değil de sorunun etrafındakilerle uğraşıp sorunu temelden çözmeye çalıyoruz.

KAPIDA DEĞİL EVİNDE SOSYAL MEDYADA ŞİDDET UYGULUYOR

Dün vatandaşın birisi yazmış bunun bütün sorumlusu bu hekimin can güvenliğini sağlayamayan yönetimdedir diye. Şimdi arkadaşlar bizler hafiye değiliz, polis değiliz, jandarma değiliz, burada 2500 tane personel var, 500 tane akademisyen var. Mantık olarak baktığınız zaman yöneticiler personelin can güvenliğini sağlamak zorundadır. Doğru bu bizim görevimizdir. Ancak adam kapıda şiddet uygulamıyor, içeride uygulamıyor adam evinde sosyal medyada şiddet uyguluyor. Resmi makamlar üzerinde yazmış olduğu yazılarla size şiddet uyguluyor. Veya geliyor sizin suratınıza laf söyleyerek şiddet uyguluyor. Bunu hastane de yapmasa, poliklinikte yapar. İkincisi ben bunu akıl tutulması olarak algılıyorum. Yönetim olarak can güvenliği sağlanamadığı için ifadesi aslında sorunun temelini gösteriyor.

BU İFADE ‘AFYON’DA YAŞAYAN 745 BİN KİŞİ POTANSİYEL SUÇLUDUR’ ANLAMINA GELİYOR

Bakın tek bir yorumdan çıkaracağım şeyi söylüyorum. Bir kişinin can güvenliğini sağlayamadı ifadesi şu anlama geliyor. Afyonkarahisar’da yaşayan 745 bin kişi potansiyel suçludur. Yani bu insanlar hep potansiyel suçlu ve biz bu insanlardan çalışanımızı korumaya çalışan yöneticileriz. Böyle bir şey yok bu ifade tüm halkı potansiyel suçlu ifade ediyor. Böyle bir şey olamaz 1. Kişi 744 bin 999’u suçlayamaz. Benim burada teyzem var, kardeşim var, çocuğum var. Allah senden razı olsun evladım diyor, şu ilacımı aldım diyor, iyileştim diyor. Sakın yanlış anlaşılmasın. Hastalarımız bizim baş tacımız. Bizim mesleğimizin var olmasının nedenidir onlar. Biz mesleğimizin gereğini yerine getirmek zorundayız. 1 kişinin yapmış olduğu hakaret nedeniyle, eylem nedeniyle, suç nedeniyle biz asla vatandaşımızı suçlayamayız. Ama o ifade bütün halk potansiyel suçludur siz onları koruyun diyor. O zaman herkesin başına polis dikeyim, jandarma dikeyim veyahut kapıya güvenlik görevlisi koyayım x-ray cihazı koyayım her gelenden de GBT sorgulaması yapayım, sosyal medya hesaplarına bakayım. Böyle bir mantık olamaz bizim kapılarımız herkese açıktır. Herkes girip çıkabilir, herkes muayenesini olabilir. Halkımızın bilinçlenmesi gerekiyor. Bu insanlar yeri geldiğinde evinden, eşinden, çocuğundan feragat ederek hizmet veren insanlar. Bu insanlar söylüyorum insan bunlar. Sizler bizler gibi yemek yiyen, oturan, yatan, sorumlukları olduğu çevresi olan insanlar.

YANLIŞ İLAÇ VERDİN DEYİP SENİ ÖLDÜRECEĞİM DİYE TEHDİT ETTİKLERİ DOKTOR BURDAN AYRILDI

“Daha 2 hafta önce bir hekim burayı terk etti. Neden biliyor musunuz? Bir hasta yakını ‘bu çocuğa yanlış ilaç vermişsin çocuğa bir şey olursa seni öldürürüm’ dediği için. O ilacın yanlış ilaç olduğunu nerden biliyorsun? Bırakın hekimler görevini yapsın. Şifa veren ellere lütfen biraz olsun vefa gösterin” dedi.

BU İNSANLAR SİZİN KARDEŞİNİZ

Rektör Okumuş, “bu insanlar sizin kardeşiniz, sizin bir parçanız. Bu insanlar ellerinden geldiğince sağlık hizmeti sunmaya çalışıyorlar. Her ne olursa şiddeti hak etmiyorlar. Oturup aklımızı başımıza almalıyız. Biz sabrı teşekkürü unuttuk. Eskiden kolu komşuya çocuğumuzu emanet edip gidiyorduk. Bunları düşünmemiz gerekiyor. Ne oldu da biz bunları unuttuk da aklımıza ilk şiddet gelmeye başladık”

BASIN MENSUPLARINDAN AÇIK DESTEK İSTİYORUM

“Biz halkımızı seviyoruz. Onlar varsa biz varız. Biz varsak onların sağlığı var. 3-5 kişinin yaptığını tüm halka mal etmeyiz. Ben sizlerden(basın mensupları) destek istiyorum. Rektör olarak değil bir sağlıkçı olarak. Biz el ele verdik. Neler yapabiliriz oturup konuşmalıyız. Sizin desteğiniz çok önemli. Bir sağlıkçı olarak sizden açık destek talep ediyorum.”

Haber: Afyon Postası

Yorumlar (4)
AFYON 5 gün önce
Bir kötünün 9 köye zararı vardır..Şimdi bu insanın takip ettiği hastalar vardı..Yeni doktor demek sil baştan demektir...Demek ki giderlerse gitsinler demekle olmuyor..Bedelini bizler ödüyoruz...Hz.Ebubekir efendimiz misali ağzımızda çakıl taşı koyalım ki konuşurken dilimize dokunsun herşeyi konuşmayalım..Dilimizi tutalım...
serdar 5 gün önce
doktorumuzun gitmesini devlete bağlayan veya buralarda devlet hükümet düşmanlığı yapanlar cevabınızı almışsınızdır. fakat işletim sisteminizde bu iş nasıl devlete millete bağlanır diye ram i yormayın. olmuyor işte.
a.d 4 gün önce
Allahın verdiği canı kul alamaz tabiki kimse haklı demiyorum ama bağzı doktorlar var ki hepsini kastetmiyorum ameliyatın içinden çıkamayınca yaptım ameliyatı başarılı diyip aslında hiç birşey yapılmadan o ameliyatı sonlandıranda var yada bizim başımıza geldiği gibi tümörün birini aldım 2. unuttum ne var bunda insanlık hali olabilir diyen doktorlarda var ve biz 2 senedir o doktorun hatasının acısını çekiyoruz babamda tabi canını aldık mı Hayır! Allaha havale ettik sizi dedik. Vicdan azabının hesabı bir insana fazlasıyla yeter bence.
Arzu 4 gün önce
Doktorvar doktorcuk var benim oğlumun 10 günlükken midesini patlatan hiç bişey olmamış gibi tatile giden bir kişi doktormudur ben hepsi kötü diyemem işini ahlakıyla yapan ilgilenende var salla başını al maaşını diyende var ne diyelim rabbim bildiği gibi yapsın. İyi doktorları eksik etmesin
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 1 3
2. Trabzonspor 1 3
3. Adana Demirspor 1 3
4. Beşiktaş 1 3
5. Galatasaray 1 3
6. Gaziantep FK 1 1
7. Sivasspor 1 1
8. Ankaragücü 0 0
9. Fenerbahçe 0 0
10. Hatayspor 0 0
11. Başakşehir 0 0
12. Kasımpaşa 0 0
13. Konyaspor 0 0
14. Ümraniye 0 0
15. Giresunspor 1 0
16. Antalyaspor 1 0
17. Kayserispor 1 0
18. Karagümrük 1 0
19. İstanbulspor 1 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altay 0 0
3. Altınordu 0 0
4. Bandırmaspor 0 0
5. Bodrumspor 0 0
6. Boluspor 0 0
7. Denizlispor 0 0
8. Erzurumspor 0 0
9. Eyüpspor 0 0
10. Gençlerbirliği 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Keçiörengücü 0 0
13. Manisa Futbol Kulübü 0 0
14. Pendikspor 0 0
15. Rizespor 0 0
16. Sakaryaspor 0 0
17. Samsunspor 0 0
18. Tuzlaspor 0 0
19. Ö.K Yeni Malatya 0 0
Takımlar O P
1. Tottenham 1 3
2. Bournemouth 1 3
3. Arsenal 1 3
4. M.City 1 3
5. Newcastle 1 3
6. Brighton 1 3
7. Leeds United 1 3
8. Chelsea 1 3
9. Brentford 1 1
10. Fulham 1 1
11. Leicester City 1 1
12. Liverpool 1 1
13. M. United 1 0
14. Wolverhampton Wanderers 1 0
15. Everton 1 0
16. Aston Villa 1 0
17. Crystal Palace 1 0
18. Nottingham Forest 1 0
19. West Ham United 1 0
20. Southampton 1 0
Takımlar O P
1. Almeria 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cadiz 0 0
6. Celta Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Girona 0 0
11. Mallorca 0 0
12. Osasuna 0 0
13. Rayo Vallecano 0 0
14. Real Betis 0 0
15. Real Madrid 0 0
16. Real Sociedad 0 0
17. Real Valladolid 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
Günün Karikatürü Tümü
banner136