banner16

banner15

Kentsel dönüşümde maliyetlerde yüzde 40 indirim yapılacak

AK Parti İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, şunları söyledi: “Maliyetlerde yüzde 30 indirilebiliyormuş. Cumhurbaşkanımız bunu Afyonkarahisar için yüzde 40’a çıkardığını söyledi. Belediye başkanımız bunun sözünü aldı” dedi

GÜNDEM 18.02.2021, 12:16 18.02.2021, 14:29
Kentsel dönüşümde maliyetlerde yüzde 40 indirim yapılacak
banner18

Ak Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, İl Başkanlığı'nda düzenlenen toplantıda şunları söyledi: 

"Afyonkarahisar Belediyesi bu bölgede yaşayan vatandaşların gelir durumunun düşük olduğunu belirtti. Maliyetlerde yüzde 30 indirilebiliyormuş. Bunu artırmak istiyorum denildi. Cumhurbaşkanımız bunu Afyonkarahisar için yüzde 40’a çıkardığını söyledi. Belediye başkanımız bunun sözünü aldı."

Milletimizin ve tüm İslam aleminin Regaip Kandilini tebrik ediyor, Cenab- ı Hak'tan üç ayların ve bu mübarek gecenin tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum

Gara şehitleri

Irak kuzeyindeki Gara bölgesinde, PKK terör örgütü tarafından haince şehit edilen 13 şehidimize Allah'tan rahmet, aileleri ve milletimize baş sağlığı ve sabırlar diliyorum. Biz bu yolda 535 gündür evlat nöbeti tutan Diyarbakır annelerinin sabrıyla yürüyoruz. Bugün bunu bir siyasi malzemeye dönüştürmek isteyenler, acaba Gara’da evlatları şehit olan Diyarbakır annelerinin feryatlarını duyuyor mu? Çıkıyorlar utanmadan ve sıkılmadan 13 şehitle ilgili 'Bunun sorumlusu Cumhurbaşkanıdır’ diyorlar. Teröristlerle el ele kola Ankara'dan İstanbul'a yürüyenlerin, HDP ile ittifak yapanların, PKK’lı teröristleri piknik yapan çocuklar diye adlandıranların Gara'da, Cudi'de, Tendürek'te, Bestler Dereler'de verilen mücadeleyi anlamasını beklemiyoruz. 


FAALİYETLER

Bakkallardan yapılan alışverişin ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılması

Yaklaşık 1 ay önce başlatmış olduğumuz bakkallardan alışveriş yapıp ihtiyaç sahibi ailelere dağıtma projemiz devam ediyor. Projeyi başlattığımız günden bugüne kadar 10 mahalle ve yaklaşık 100’ün üzerinde aileye ulaştık. Esnaflarımız projemizden çok memnun kalırken, ihtiyaç sahibi aileleri de bire bir görerek onları dinliyor ve ihtiyaçları doğrultusunda daha geniş kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Projemizin hem Afyonkarahisar'a hem de tüm Türkiye'ye örnek olmasını diliyorum.

Ulaştırma bakanı ziyareti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu'nu ziyaret ettik. Şehrimizin alt yapı ve ulaştırma konusunda yapılan, yapılacak olan ve planlanan yollar, Karaaslan köyüne yapılması planlanan PTT lojistik merkezi, AFRAY ve hızlı tren yatırımlarının hızlandırılması ile ilgili talepte bulunduk. PTT lojistik merkezi yatırımı şehrimize istihdam, ticari ve lojistik merkezi olması anlamında önemli katkılar sağlayacaktır. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ziyareti

Çevre ve şehircilik Bakanı Murat Kurum’u ziyaret ederek burada şehrimize yapılması planlanan kentsel dönüşüm, TOKİ ve millet bahçeleri yatırımları hakkında görüşlerimizi ve taleplerimizi ilettik. Burada ziyaretimizin ana gündem maddesi kentsel dönüşüm konusuydu. Kentsel dönüşüm ile ilgili tek bir projeye sadık kalmamak ile birlikte alternatifleri de değerlendireceğiz. Bununla beraber konut rezerv alanının belirlenmesi de önceliklerimiz arasında yer almaktadır. Proje sunulduğunda vatandaşlarımız ile ortak bir noktada buluşmamız halinde ülke genelinde yüzde 30 olan Cumhurbaşkanımızın indirim oranı Afyonkarahisar için yüzde 40 olacağı sözünü aldık. Daha önce de belirttiğimiz üzere mahalle sakinlerimizin rızası olmadan kesinlikle bir adım atılmayacaktır. Bunun ile ilgili de zaten Kentsel Dönüşüm Derneği’nin başkanı Serhat Tugan ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte muhtarlarımız ve mahalle sakinlerini de partimizde kabul ettik. Taleplerini dinleyerek tek tek notlarımızı aldık. İnşallah ortak bir noktada buluşarak bu işi alnımızın akıyla bitirmeyi hedefliyoruz.  Kimse burada birilerinin tahriki ve etkisi altında kalarak bilgi kirliliğine yol açan tartışmalara girmemeli. Biz Afyonkarahisar halkı olarak konuşarak istişare ederek her konuyu birlikte çözebiliriz. Burada Afyonkarahisar Belediyesinin her fırsatta hedef alınmasının da siyasi bir manevra olduğunu ve bu konunun maalesef siyasi amaçlar için kullanılmak istendiğini çok iyi biliyoruz. Belediyemiz her konuda istişareye ve iletişime açıkken insafsızca eleştirmek, yapılan hizmetleri sindirememekten başka bir amaca hizmet etmez.  

Afyon lokumu tescili

Afyonkarahisar Belediyemiz tarafından yapılan başvurular sonucunda 'Afyon Lokumu' Coğrafi Tescil Belgesini, Türk Patent Enstitüsü’den teslim aldık. Şehrimize hayırlı olmasını dilerim. 
Sivil anayasa

Kıymetli basın mensupları Cumhuriyetimizin 100'üncü yılını darbe anayasasıyla değil, bu ülkeye ve milletimize yakışan yeni sivil bir Anayasa ile karşılayalım. Anayasalar, doğaları gereği mümkünse toplumun tamamının ama mutlaka kahir ekseriyetinin desteğini almak mecburiyetindedir. Bu da ancak yeni anayasanın ülkedeki tüm kesimlerin kendilerini içinde bulabileceği bir formülle hazırlanmasıyla mümkün olabilir. Buradan siyasi partilerimizin, akademisyenlerimizin, üniversitelerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın, siz değerli medya mensuplarımızın, velhasıl tüm fikir insanlarımızın bu anayasa da katkısı olmasını diliyorum. Yıl içinde çalışmalara başlanarak tartışmaya açılacak olan anayasaya şimdiden katkı sunacağını düşündüğüm tüm kesimlere teşekkür ederim. 

Kabine toplantısı 

Türkiye, koronavirüs salgınına karşı başlatılan mücadele kapsamında birçok kısıtlama kararı aldı ve virüsün daha fazla yayılmasının önüne geçti. 
Uzun süredir devam eden kısıtlama kararlarıyla ilgili 'esneme' konusunda Cumhurbaşkanımız dün akşam kabine toplantısı sonrası bir açıklama yaparak kademeli olarak kısıtlamaların kalkacağını duyurdu. Buna göre illerimizi düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandırılacak. Burada şehrimizin vaka sayısı konusunda ülke genelinde en düşük ilk 10 il arasına girmesi bizim için büyük bir avantajdır. 
Bu şekilde tedbirlere uyarak devam edersek, kısıtlaması kademeli olarak kaldırılacak illerin başında yer almamız mümkün olacaktır. Buna göre; 

-    Salgın tedbirleri sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane ve benzeri esnaflarımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır.
-    Gübre desteklerini %100'e,
-    Buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi hububatlarda dekara 8 ₺ olan desteği 16 ₺'ye, 
-    Organik ve organomineral gübre kullanan üreticilerimize ilave olarak dekara 10 TL olan destek 20 TL'ye yükseltilmiştir. Hayırlı ve bereketli olsun inşallah.

HDP’nin kapatılması resti

HDP’nin kapatılması konusunda hodri meydan diyenlere kısaca şu cevabı vermeyi uygun görüyorum; 
Siyasî partilerin kapatılması, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının açacağı dava üzerine Anayasa Mahkemesi tarafından karara bağlanır. Bu konuda TBMM’de kapatılma önergesi verilemez. 
Terör ile ilintili herhangi bir fezleke TBMM’ne geldiğinde bekletilmeksizin dokunulmazlıklarının kaldırılması gündeme alınmaktadır. Dokunulmazlığı kaldırarak milletvekilliği düşen kişilerin yargılanmasına başlanıldığını kısa bir arşiv taraması yapan herkes görecektir. Terörle mücadele kapsamında TBMM’de alınabilecek her karar AK Parti’nin azmi sayesinde yüce Meclisimizde ivedilikle karar altına alınmaktadır. Demirtaş ve dokunulmazlığı kaldırılan diğer HDP’lilerin yargılanması ise bağımsız Türk yargısını önünde devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir. Eleştiriler bilginin ve hukukun ışında yapılırsa kıymetlidir. Aksi halde çarpıtma, yanlış bilgi ve demagojiden ibaret kalacaktır. Basın açıklaması yaparken konuşmaların araştırılıp en azından teknik konularda doğru bilgi dindikten sonra yapılmasını tavsiye ederim. 

Uzaya uydu gönderilmesi

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz hafta Milli Uzay Programı Tanıtım Toplantısında hedefleri yaptığı bir basın açıklaması ile anlattı. Türkiye uzay alanında önemli çalışmalara imza atıyor. Ülkemizin bu alandaki kabiliyetlerini daha da yukarı çıkarabilmek için Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ve ülkedeki tüm paydaşlarla birlikte yol haritası hazırlandı. Hedefler arasındaki 2023'te Ay'la ilk temasın gerçekleştirilmesi, 2028'de Ay'a yumuşak iniş yaparak bir uzay aracını Ay yüzeyine indirilmesi, burada da bilimsel çalışmaların yapılması hedefleniyor. Bu çalışmalardaki amaç, uzaydan bir ekonomi elde etmek, yerli ve milli ekipmanların da ticarileşebilmesini sağlamaktır. 
Öte yandan uzaya bilimsel çalışmalar yapmak üzere gidecek vatandaşımız da gençlere rol model olacaktır. Çalışmanın niteliğine göre bilim insanının hangi alandan seçileceğine karar verilecek. Bunu 2023'e yetiştirmek istiyoruz. 

Pandemi süreci 

Dünyada bir çok ülke henüz daha bir arpa boyu yol alamazken Türkiye olarak Covid - 19 ile mücadelede önemli bir basamağa daha geldik. Ülke olarak millet olarak zor ama başarılı bir sınav verdik. Tüm dünyaya örnek olacak sağlık politikaları ile muhteşem adımlar attık. İllere göre vaka sayılarında Afyonkarahisar Türkiye genelinde vaka sayısı en düşük ilk 10 il arasında yer aldı. Aşılama programlarımız da tüm hızıyla devam ediyor. İkinci doz aşılama programlarımız başladı. Ülke genelinde 5 milyondan fazla aşı yapıldı. 
Bilim Kurulumuzun oluşturduğu öncelikli grupların aşılanmasında 1. aşamayı tamamlamak üzereyiz. Bundan sonra tedbirler ile ilgili artık vaka sayılarına göre ‘yerinde karar’ dönemine geçilecek. En kısa zamanda özlediğimiz günlere sağlıkla kavuşmak dileğiyle.

Pandemi yardımları 

Türkiye olarak bugün sağlıktan sosyal desteklere kadar her konuda vatandaşlarımızın yanında olacak adımlar atıldı. 
Bu mücadelede ihtiyaç sahiplerimizin, esnafımızın, sanatkarımızın, üreticimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Salgın döneminde hükümetimizin Afyonkarahisar özelinde verdiği desteklere bakıldığında Şubat ayı itibarıyla 271 milyon 36 bin 581 TL. bir rakam çıkmaktadır. Hane başına verilen sosyal destek programı, biz bize yeteriz Türkiye’m, kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği, işsizlik ödeneği ve normalleşme desteği ile vatandaşlarımızı yalnız bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız. Bu destekle birlikte ülke genelinde vatandaşlarımıza 52 milyar 720 milyon 89 bin 337 TL. destekleme yapılmıştır. 

Afyonkarahisar Belediyesi 

Afyonkarahisar belediyemiz de pandemide halkımızın yanında oldu. Pandemi dolayısıyla genelge kapsamında işyerini kapatmak zorunda kalan esnaflarımızdan 3 ay boyunca kira alınmayarak destek verildi. Yine genelge kapsamında ekonomik olarak etkilenen esnaflarımızın kira bedellerinden 3 ay boyunca yüzde 50 indirim yapıldı. Yüzde 18’den yüzde 8’e indirilen işyeri kiralama hizmetleri 1 Haziran’a kadar uzadı. Afyonkarahisar Belediyesi, pandemi nedeniyle uzaktan eğitim gören ihtiyaç sahibi öğrencilerin de yanında oldu. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in talimatıyla başlatılan “Askıda Tablet” kampanyasında hak kazanan öğrenciler yapılan titiz incelemeler neticesinde belirlenerek 500 öğrenciye tablet dağıtıldı. 

SORULABİLİR 
Pandemide kongre eleştirisi
İnsanımızın sağlığını riske atmadan, tedbirlere uyarak kongrelerimizi birer demokrasi şölenine çeviriyoruz. Kongrelerimiz vesilesiyle bir taraftan kardeşliğimiz güçlendirirken, diğer taraftan da kadrolarımızı yenilemeye çalışıyoruz. Hal böyleyken kendi yaptıkları her kurultayı birer gladyatör arenasına dönüştürenlerin AK Parti kongrelerine çamur atmasını doğrusunu tebessümle karşılıyorum. FETÖ taktikleriyle önünü arkasını kırpıp kuşa çevirdikleri görüntüler üzerinden bizim bu coşkumuzu örselemeye çalışanlar boşa uğraşıyor. Mızrak çuvala sığmaz, hakikat güneşi balçıkla sıvanmaz. AK Parti hükümetleri aziz milletimizin sağlığını düşünmese bunca sağlık yatırımını ‘hastanelere ne gerek var’ diyenlere rağmen neden yapsın? 
Vekillerin İstanbul ziyareti
Avrupa’daki gurbetçiler Emirdağ'a gitmek için Eskişehir havalimanını kullanıyor ancak bu durum Afyonkarahisar için ekonomik bir kayıp olmakla birlikte turizmi de baltalayan bir konudur. Bu yüzden de Türk Hava Yolları ile uçakların Eskişehir'e değil de Zafer Havalimanı'na inmesi konusunda talepte bulunulmuştur. Turizmcilerimiz de bunun için o toplantıya katılmış ve Türk Hava Yolları bir bilet talebinde bulunmuştur. Kabul edilmesi durumunda uçuşlar Eskişehir’e değil Zafer havalimanına olacaktır. Bu konu Nisan ayında netleşecektir.

Yorumlar (3)
Yalnız Afyonlu 4 ay önce
Söylenecek çok söz var ama korkudan söyleyemiyoruz. İnsanlar yutkunuyor ve sabrediyor. İdareciler ve siyasiler tepeden bakıyorlar. Hepimiz insan değilmiyiz? Mağdur edilen birçok insan var hem de bunların çoğu AK partiye gönül vermiş, destek olmuş. Pandemi başlangıcından bu yana mahallemize bir siyasetci gelmedi. Kapımızı çalan yok. Ne durumdayız soran yok!
Omar 4 ay önce
Belediye başkanı cumhurbaşkanına gitmiş söz mü almış maliyetler bizim için %40 insin diye.
Öyle olunca kentsel dönüşüm alanında herkes en az başını sokacak bir ev sahibi olacak mı?
Yani zeki Müren de bizi görecek mi?
ADNAN KODURGU 4 ay önce
onemli olan yer gazllıgol cad desi on cepe ersvaf dukannıa dukan istiyor bunlar duymuyor buna care varmı ne yapacaz buralar degerli arkalar degil dertleri buraları allabişmek dertleri vermez halk bunu bilsin baskan gazllıgol cadesini gundeme fgetirin dukkamlarına vereceklermi dukkan bi sorun bakalım sizde afyonlusunuz rant burda hedefi sasırtıyorlar
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30