Yaylada yaşayan Ayşe Ekiz, tarım ve hayvancılıkla uğraştıklarını söyleyerek yarışmaya katıldığını anlattı. Annesi çiftçi olduğu için evde olamadığını bu yüzde yemek yapmaya başladığını söyledi. Ayşe, yarışmaya bir şeyler öğrenmeye ve kendimi geliştirmeye geldiğini söyledi. Online aşçılık eğitimi aldığından da bahseden Ayşe, tüm şefleri büyüledi. 

Whatsapp Image 2024 06 16 At 11.29.42

Başvuru İçin Çektiği Video

Ayşe’nin yarışmaya başvuru için çektiği video da gündem oldu. Yaylada koyun otlatırken çektiği videoda Ayşe hayalini şu sözler özetliyor: “Kendi doğal yetiştirdiğim ürünlerle yemek yapıp satacağım bir işletme hayalim”

Whatsapp Image 2024 06 16 At 11.30.26

“Memlekete Özgü Ne Yemek Yaparsın?” Sorusu

Sobada pişiriyorum bunlara pek alışık olmadığını söyleyen Ayşe, şefler için kuzu pirzola hazırladı. Somer Şef, o esnada Ayşe’ye, “Memlekete özgü bir yemek yapar mısın?” diye sordu. Ayşe Ekiz, bu esnada yemeğin ismini heyecandan unuttu. Daha sonra yufka açtığını bazlama ve katmer yaptığını söyledi. 

Whatsapp Image 2024 06 16 At 11.29.42 2

Kuzu Pirzolayı Tadan Şefler Ne Dedi? 

Somer Sivrioğlu: Ben seni ikinci turda görmeyi çok isterim. Ben evet diyorum. 

Danilo Zanna: Gerçekten büyük bir umutsun. Tabağın inanılmaz lezzetli. Üzerinde çalışmamız tabiki gerekiyor. Ben sana kocaman evet diyorum.

Mehmet Yalçınkaya: Pürürsüz bir patates püresi, doğru pişmiş bir pirzola, güzel tatlandırılmış bir mantar, bu tabak için gönülden evet diliyorum. 

Afyon’da 2 yıldır çivi çakılmayan tesis için para bulundu: Nail Azbay gündeme getirmişti Afyon’da 2 yıldır çivi çakılmayan tesis için para bulundu: Nail Azbay gündeme getirmişti

Whatsapp Image 2024 06 16 At 11.29.42 3

Afyonlu Ayşe Ekiz İkinci Tura Geçti

3 evet alan Ayşe, ikinci tura geçmeyi başardı. Mehmet Yalçınkaya, Ayşe salondan ayrıldıktan sonra, “Konu yemek değil istemek böyle bir şey” dedi. 

Whatsapp Image 2024 06 16 At 11.29.42 4

Muhabir: Egemen Toprak Çiçek'in Haberi