Afyonkarahisar’ın size teklif ettiği pek çok şey var. Gününüzü keşfetmek için harcayabilirsiniz ve yine de keşfedecek pek çok şey kalır. 


İlk defa Afyonkarahisar’a geliyorsunuz ve bu heyecan verici şehri ve çevresindeki görülecek yerlerini kaçırmak istemiyor musunuz? Size sunacağımız rotalar sizi Afyonkarahisar’ın en meşhur ve güzel görülecek yerlerine götürecek. Bu rotalar Afyonkarahisar’ı gezerken size rehber olacak ve  Afyonkarahisar’daki ziyaretiniz sırasında görülecek hiçbir yeri kaçırmayacaksınız.

Şehir Merkezi

Sabah:Kentsel Sit & Karahisar Kalesi

Afyonkarahisar’daki ilk gününüze Yukarı Pazar- Kentsel Sit’de başlayın. Çevredeki yapılar, camiler ve hamam sizi 1900’lerin Osmanlı zamanına ve 1300’lerin Selçuklu zamanına götürsün. Kahvaltınızı buradaki bir konak restaurantta yapabilirsiniz. Afyonkarahisar’ın simgelerinden, turun can alıcı noktalarından olan ve kesinlikle kaçırılmaması gereken Karahisar Kalesi’nden şehri ve insanların günlük koşuşturmalarını izleyebilirsiniz. Kalenin zirvesinden 226 metre yükseklikten şehrin muhteşem manzarasını kaçırmamalısınız.

Turunuza 13. yüzyıldan kalma 40 tane ahşap el yapımı sütünlü Ulu Camiyi ziyaret ederek devam edebilirsiniz.

Karahisar Kalesinin etrafını çevreleten resmedilmeye değer eski mahallelerde dolaşın. Eski konakların resimlerini çekin. Sokaklar boyunca yürüyün ve eski zamanları yaşayın. Eski bir Türk Hamamı olan 1800’lerde yapılmış restore edilmiş Millet Hamamını(Kültür ve Semt Evi) ve biraz ilerisindeki 1600’lerde Mevlana’nın torunlarından Sultan Divanî ve dervişlerin yaşadığı Mevlevihaneyi ve Türbe Camii’ni ziyaret edin. Eski bir konakda ya da Uzun Çarşı’daki restaurantların birinde öğle yemeği olarak geleneksel Afyon yemeği yiyebilirsiniz. Uzun Çarşı boyunca restaurantlar ve sucuk, lokum,kaymaklı ekmek kadayıfı ve haşhaşlı hamurişleri tadabileceğiniz dükkanlar bulunmaktadır. Öğle yemeğinden sonra ise kaçırılmaması gereken Afyonkarahisar’ın simgelerinden olan Utku Anıtını ve Zafer Müzesi’ni görebilirsiniz.

Öğleden sonra: Arkeoloji Müzesi ve Akarçay Rekreasyon Alanı


Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesi tarihseverler için Afyonkarahisarın en önemli cazibe yeridir. Müzenin zengin kolleksiyonu görmeye değerdir.

Müzeyi ziyaret ettikten sonra Akarçay Rekreasyon Alanına gidin. Bir bardak çay veya lokumla birlikte servis edilen Türk kahvesi için. Bisiklet kiralayın ve Akarçay boyunca bisiklet kullanın veya Akarçay’da gemi turu yapın. İnsanlara sunduğu geniş aktivitelerle  hiç şüphe yok ki Akarçay sizi kabuğunuzdan çıkartacaktır.
 

FRİG VADİSİ

Doğa ve tarihle dolu bir rotaya ne dersiniz? Haydi o zaman gizemli Frig Vadisi sizleri bekliyor.

Sabah ilk olarak Afyonkarahisar- Ankara karayolu üzerinde Seydiler Beldesinden başlayalım. Frigya’ daki jeolojik oluşumların en güzel örneklerinin görülebileceği peri bacaları ile günü karşılıyoruz. Bu rota antik dönemdeki birçok medeniyetin izlerini taşıyan Ayazini’ne ulaştığında Frigler döneminden beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinen Roma ve Bizans dönemlerine ait aile ve tek kişilik kaya mezar odaları biçiminde olup, bazıları çift katlı olarak oyulmuşlardır. Metropoliste yolunuza devam ettiğinizde karşınıza bir aile işletmesi olan "Bozdağ Katmer Gözleme" çıkacaktır. Yöresel lezzetimiz olan gözleme yiyebilir, biraz soluklanabilirsiniz. 

Öğleden sonra Yolunuza kaldığınız yerden devam ettiğinizde rota sizi Göynüş Vadisine çıkarmakta; Kutsal olarak bilinen vadi içerisinde Aslantaş, Yılantaş adıyla bilinen 2 mezar odası, Maltaş olarak adlandırılan Kübele açık hava tapınağı ve vadi boyunca kayalara oyulmuş olarak yapılan onlarca Frig kaya mezarları ve anıtları bulunmaktadır. Ayrıca mevsiminde gezerseniz vadide haşhaşın mor çiçeklerine de rastlayabilirsiniz. Göynüş vadisini sonlandırdıktan sonra yönünüzü Emre Gölüne Doğru çeviriyoruz ve sizi Frig Kayığı ile gölde gezmeye, ATV ve bisiklet kullanmaya götürüyoruz. Gölün kıyısında gün batımı ile Frig vadisiyle dolu bir günümüzü sonlandırıyoruz.
Hatırlatalım! Çok sıcak mevsimlerde ve gece gezmeyi önermiyoruz ayrıca spor bir kıyafet ve rahat ayakkabılar giymeyi de unutmayın.

Döğer & Göynüş Vadisi & Ayazini
 

Güne bir tarihçi ve bir yürüyüşçü gibi başlayıp Döğer çevresinde gezintiye çıkın. Alanda harabeler Friglerden Türklere  kadar olan örnekleri içerir. Keşfedinize, Afyonkarahisar'ın yaklaşık 50 km kuzeyinde Döğer'den başlayın. D665 karayolunu kuzeyinde Eskişehir'e ilerleyin ve 22 km sonra Gazlıgöl'den sola dönün. Kasabanın merkezindeki Döğer Kervansarayının tarihi 1434 yılına kadar uzanır (eğer kilitliyse, kervansaryın karşısındaki belediye binasından anahtarı isteyin).  Buradan yol sizi nilüferlerle kaplı kenarındaki tepede Yunus Emre tekkesinin ve  merdiven gibi oluşumlardan meydana gelen bir kaya kütlesi olan Kırk Merdiven Kayalıklarına götürür. Burdan yol Kapadokya’yı andıran peribacaları adı verilen kaya oluşumlarının olduğu Bayramaliler ve Üçlerkayasına 4 km. devam eder.

Bayramalilerden sonra, Göynüş Vadisi Eskişehir- Afyonkarahisar karayoluna 2 km.’lik yürüyüş mesafesindedir. Vadide Friglerin aslan figürleriyle bezenmiş Aslantaş, Yılantaş ve Maltaş ünik anıtları bulunur.
 

Bölgede gezinirken Frig dönemine transfer olmuş gibi hissedeceksiniz. Öğle yemeğinizi Ayazini köy merkezindeki Şerife Bacı’nın yerinde gözleme ve ayran ile yapabilirsiniz

Ayazini'ye ulaşmak için Gazlıgöl'ün yaklaşık 9 km kuzeyinde D665 yoluna doğru dönün. Kapadokya'yı anımsatan Metropolis de bir kaya yerleşmesi, apsisi ve kubbesi kaya yüzüne oyulmuş  Bizans Kilisesi ve aslan, güneş ve ay gibi oyuntuları olan kaya mezarları vardır.

Seydiler Karakaya / İscehisar 

AKDAĞ

Gününüze Sandıklı’da başlayın. Sandıklı Ankara-Antalya karayolu üzerinde ve Afyonkarahisar’a 60 km. uzaklıktadır. Sabah Sandıklı’ya gelince 35 km. uzakiıktaki Akdağ Tabiat Parkı’nı ziyaret edin. Akdağ Tabiat parkı yemyeşil ormanları su kaynakları, uçsuz bucaksız çayırları;  zengin bitki örtüsüyle eş değerde yaban hayatıyla, (yılkı atları, geyik, domuz, tilki, kurt v.s.) monoton ve betonlaşan hayatınıza bir anda huzur ve canlılık kazandırır.Yarım saatlik bir trekking yapabilirsiniz. 20 km. uzunluğundaki Tokalı Kanyon görülmeye değerdir.