İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, Türkiye'nin geçen yılki maden ihracatının 252 milyar dolar olduğunu belirterek, "Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) 260 milyar doların üzerinde bir hedefi vardı. Belli olmaz son iki ayda sürprizlerde gelebilir. Bu rakamı da yakalayabiliriz. O kadar çokta umutsuz değiliz." dedi.Çetinkaya, "5. Hayatımız Maden Çalıştayı"na katılmak için geldiği Afyonkarahisar'da Afyon Postası muhabirine yaptığı açıklamada, 2022'de 6,5 milyar dolarlık ihracat yaptıklarını ve bu yıl ilk 10 aylık dilimde yüzde 13'lük bir değer kayıplarının olduğunu söyledi.

Araç sahiplerine güzel haber: Benzine indirim geliyor! Araç sahiplerine güzel haber: Benzine indirim geliyor!

-“Maalesef Geriliyoruz”

Bu değer kaybının kendilerinin 5,5 milyar dolarlık bir seviyeye çekebileceğini öngördüklerini dile getiren Çetinkaya, şöyle konuştu: "Bunun temel sebebi ise küresel ekonomideki daralma. Küresel ekonomideki daralmanın da en büyük aktörleri Çin Halk Cumhuriyeti ve ABD. Biz, iki aktöre de yoğun miktarda ürün ihraç eden bir sektörüz. Hem ABD'deki resesyon beklentileri, Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki büyümenin yavaşlaması bize çok ciddi negatif etki yarattı. Çünkü, bu iki ülke bizim yüzde 40'lık pazarımız. Bu yüzden de maalesef geriliyoruz."

-"Belli olmaz son iki ayda sürprizlerde gelebilir"

Çetinkaya, 2024 yılında da maden ihracatında çok pozitif bir ilerleme beklemediklerini ve yine küresel beklentilerin kendilerini etkileyeceğini gördüklerini vurguladı.Türkiye ihracatı bu yılki ekim ayını rekorla kapatmış olsa da sene başındaki hızlarının yavaşladığını aktaran Çetinkaya,"Biz maden sektörü olarak ise ham madde tedarik ettiğimiz için sanayiye ilk etkilenen sektörlerden biri olmamız gayet doğal. 2024'de de bunun diğer sektörlere de etki edeceğini düşünüyoruz. Geçen yıl toplam maden ihracatında 252 milyar dolar yapmıştık. Sene sonunda bu rakam 254-255 milyar dolar olabilir. Bu yılda Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) 260 milyar doların üzerinde bir hedefi vardı. Belli olmaz son iki ayda sürprizlerde gelebilir. Bu rakamı da yakalayabiliriz. O kadar çokta umutsuz değiliz."dedi.

-"Sürekli alım ve ticaret heyetleriyle ihracatçımızı muhakkak yönlendiriyoruz"

Çetinkaya, İstanbul maden ihracatçıları birliği olarak böyle zamanlarda yurt dışında çok fazla ticaret heyeti düzenlediklerini kaydetti.Önceki dönemlerde düzenledikleri ticaret heyetlerini bu yıl 3-4 kat artırdıklarına dikkat çeken Çetinkaya, "Şuanda Avustralya'da bir ticaret heyetimiz var. 8 gün boyunca 3 duraklı ve 3 farklı şehir gezecekler Avustralya'da. Diğer taraftan başka bir yönetim kurulu üyemiz şu anda Suudi Arabistan'da bir fuar araştırması yapıyor. Belki oraya bir sonraki etapta gideceğiz. Biz buradayız derken her arkadaşımız farklı noktalarda sene sonuna kadar yapacağımız başka ticaret heyetleri var. Sonra Mısır ve Çin olacak. Biz, sürekli alım ve ticaret heyetleriyle ihracatçımızı muhakkak yönlendiriyoruz. Yani 'ne kopartabilsek kardır' diyebileceğimiz şekilde bu faaliyetleri sürdürüyoruz. Sürdürmek zorundayız."ifadesini kullandı. >>Kudret Kuş'un Haberi.