‘Ne dedi ne yaptı’ adlı internet sitesi Türkiye genelindeki tüm belediye başkanlarının 2019 yılında taahhüt ettikleri projelerin yapılıp yapılmadıklarını kontrol ederek elde ettikleri sonuçları “nededineyapti.com” adlı internet sitesinde yayınlamaya başladı. O veriler arasında Afyonkarahisar’ın 7 ilçesinin verileri yer aldı. 

Sandıklı: 16 Proje Vaat Etmiş, 3’ünü Tamamlamış

nededineyapti.com adlı internet sitesinden derlenen verilere göre Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, 2019 yılında 16 proje vaat ederek halkın önüne çıkmış. Ancak Başkan Çöl, 16 projeden sadece 3’ünü tamamlayabilmiş. Çöl, 5 projesine de başlamış ancak bu projeleri tamamlayamamış. Çöl, 8 projesine ise hiç başlayamamış. 

F-bc1YYXcAAfp3r

Sinanpaşa: 17 Projeden 8’ini Tamamlamış

Sinanpaşa Belediye Başkanı Erdal Karaman ise seçimlerde 17 proje vaat ederek seçimleri kazanmış. Ancak, Erdal Karaman’da bu projelerden sadece 8’ini tamamlayabilmiş. Karaman, 4 projesine başlamış ancak tamamlayamamış. Söz konusu internet sitesinde geri kalan projelere hiç başlanmadığı bilgisi yer alıyor. 

F-bhYF-WoAA4Mq6

Dinar: 22 Proje Vaat Etmiş, 10 Proje Yapmış

Dinar’da Cumhur İttifakı’nın adayı olarak seçimleri kazanan Nihat Sarı ise 2019’da 22 proje vaat etmiş. Sarı, bu projelerden sadece 10’unu yapabilmiş. 5 proje yarım kalmış, geri kalan projelere ise hiç başlanamamış. 

Afyon’da kanser hastaları ile ilgili çok önemli olan ünite kapanıyor mu? İşte yanıtı... Afyon’da kanser hastaları ile ilgili çok önemli olan ünite kapanıyor mu? İşte yanıtı...

F-bToG1XwAAdpnp

Çay: 38 Proje Vaat Etmiş, 14 Proje Yapılmış

Çay Belediye Başkanı Hüseyin Atlı ise 2019’da halka 38 proje vaat etmiş. Bu projelerden 14’ünü tamamlayan Atlı’nın 7 projesi yarım kalmış.  Başkan Atlı, tam 17 projesine ise hiç başlayamamış. 

F-beJNKXQAA2R6A

Bolvadin: 14 Projeden 4’ünü Yapmış

Bolvadin Belediye Başkanı Fatih Kayacan, 2019’da halka 14 proje vaat etmiş. Başkan Kayacan, bu projelerden sadece 4’ünü yapabilmiş. Başkan Kayacan’ın 2 projesi de yarım kalmış, 8 proyesine ise hiç başlayamamış. 

F-bZ1ouXgAAa8-S

Emirdağ: 56 Proje Vaat Etmiş, 29 Proje Yapmış

Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu ise 2019’da halka 56 proje vaat ederek seçimleri kazanmış. Başkan Koyuncu bu projelerden 29’unu tamamlamış. 21 projesine başlayan Koyuncu, bu projelerini  henüz tamamlayamamış. Başkan Koyuncu, 6 projesine ise hiç başlayamamış.  

F-bSFynWoAAItcC

İscehisar: 18 Proje Vaat Etmiş, 7’sini Yapmış

İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin ise 2019’da 18 proje vaat ederek seçimleri kazanmış. Ancak Şahin, vaat ettiği 18 projeden sadece 7 projeyi hayata geçirebilmiş. Şahin’in 4 projesi yarım kalmış, 7 projesine ise hiç başlayamamış.

F-bjaojWYAA7ZQm

Söz konusu internet sitesinde diğer ilçelerle ilgili herhangi bir veri girişinin olmadığı görüldü. 

‘Ne Dedi Ne Yaptı’ Hakkında

‘Ne Dedi Ne Yaptı’ adlı internet sitesinde “Biz Kimiz?” bölümünde yer alan açıklama şöyle: 

‘Ne Dedi Ne Yaptı’ projesi, nededineyapti.com web adresi üzerinden katılımcı demokrasiyi desteklemek ve güçlendirmek amacıyla oluşturulmuş bir sivil inisiyatif projesidir. Türk toplumunda demokratik olgunluğu güçlendirmek maksadıyla hareket eden projenin sınırları yerel yönetimler odaklı çizilmiştir. Türkiye’deki bütün belediye başkanlarının 31 Mart 2019 tarihli Mahalli Seçimlere giderken seçilebilmek adına vatandaşa sundukları vaatleri listeler ve metodolojik bir taramanın sonucu olarak bu sözlerin tutulup tutulmadığını kamuoyuyla paylaşır.

Herhangi bir siyasi partiyle iltisak kabul etmeyen proje, her politik müessese ve mensubuna eşit mesafede konumlanır. Subjektif yorumlara yer verilmeyen, tamamen objektif ve somut delile dayalı çalışma prensibi ile inşa edilen çatı altında düşün insanı, bilim insanı, yurttaş veya politikacının propaganda hakkı ve fikir beyanına da bir pencere açar.

Politik bir menfaat gütmeyen proje, nitelik ve maksadını özetle ‘Vaat Denetleme Platformu’ şekliyle mottosuna yansıtır.

Kaynak: Afyon Postası'ndan Nail Azbay'ın Haberi.