-Afyon Postası'nın Haberi.

Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM)Temmuz 2020’de Dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarını 2 bin 385 lira olarak belirledi. Sendikadan yapılan açıklamada: “Bu harcama tutarı sadece gıda için yapılması gereken minimum tutardır. Açlık sınırı üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 8 bin 249 TL olarak gerçekleşmiştir.”  Denildi

ERKEK VE KADINLARIN BESLENME GİDERLERİ?

Sağlıklı beslenmek için her aile ferdinin alması gereken kalori miktarı farklılık göstermektedir. Yetişkin bir erkeğin sağlıklı bir biçimde beslenmesi için tüketmesi gereken gıdaların aylık karşılığı 638 TL'dir. Bu değer yetişkin bir kadın için 619 TL, 15-18 yaş bir genç için 678 TL, 4-6 yaş arası bir çocuk için 450 TL'dir. Sağlıklı bir biçimde beslenmenin toplam aile bütçesine maliyeti ise 2 bin 385 TL olarak tespit edilmiştir. Bu tutar söz konusu ailenin sadece gıda harcamaları için yapması gereken zorunlu tutardır. Eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler ile birlikte bir ailenin yapması gereken harcama tutarı 8 bin 249 TL'ye ulaşmaktadır.

AFYON’DA DURUM NE?

Açıklamalarda Afyonkarahisar’da dört kişilik bir ailenin sadece gıda için harcaması gereken tutarın 2335 lira olduğu vurgulandı. Bu tutarın asgari ücretten fazla olması dikkat çekti. Öte yandan bu tutarın sadece gıda harcaması için gerekli olduğu belirtildi. Yani bu rakamın içinde elektrik, su, doğalgaz, kira gibi ihtiyaçların yer almadığı belirtildi. 

FİYAT SEPETİNDE NE VAR?

Fiyat sepetinde süt, yoğurt, peynir, ekmek, et, tavuk, balık, meyve ve sebze olduğu araştırmada yer aldı.