Karataş, özellikle asgari ücret artışı, şoför maliyetleri, sanayi giderleri, zorunlu araç sigortaları ve trafik cezalarındaki artışların sektörü olumsuz etkilediğini belirtti.

Asgari ücretteki artışın, şoför esnafının işletme maliyetlerini arttırdığını ifade eden Karataş, şoför maliyetlerindeki artışın da sektörde ciddi sıkıntılara yol açtığını söyledi.

Karataş, "Artan maliyetler karşısında giderlerini karşılayamam şoför esnafını meslekten çekiliyor. Personel giderleri, yakıt fiyatlarındaki artış ve diğer işletme maliyetleri nedeniyle birçok esnaf işini sürdürmekte zorlanıyor. Şoför maliyeti asgari ücret artışı ile 30 bin lira oldu. Sanayi giderlerindeki artışlar da sektörü olumsuz etkiledi. Yedek parça fiyatları, bakım maliyetleri ve araç onarımları için harcamalarımız arttı. Bu da işletme maliyetlerimizi yükseltiyor. Zorunlu araç sigortalarındaki prim artışları bizleri ekstra maliyetlere sürüklüyor. Araç sigortaları, kasko ve trafik cezalarına artık yetişmek mümkün değil, olmazsa olmaz en az gıda ve sağlık sektöründen daha önemli olan nakliye sektörünün yok oluşuna seyirci kalınıyor. Kısa zamanda tedbir alınmazsa gıda, akaryakıt ve yolcu sevkiyat krizi bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi bizim ülkemizde de başlayacak."

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Tahir Özer Medical Point Gaziantep'te Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Tahir Özer Medical Point Gaziantep'te

WhatsApp Image 2023-12-30 at 14.26.09

Başkan Karataş, sektördeki bu ekonomik zorlukların çözüme kavuşturulmaması durumunda şoför esnafının mesleğini sürdürmekte daha da zorlanacağını belirterek, ilgili mercilere çağrıda bulundu. >>Egemen Toprak Çiçek'in Haberi

Editör: Egemen Toprak Çiçek