-Afyon Postası’ndan Nail Azbay’ın Özel Haberi. 

Afyonkarahisar’ın merkeze bağlı Anıtkaya Köyü’nde bulunan pınar kurudu. Daha önceki yıllarda içinde çok sayıda balığın yaşadığı pınar, halk tarafından halı ve kilim yıkamak için kullanılıyordu. Şimdi ise pınarın çıktığı kaynak etrafında balçıklı bir alan oluştuğu görüldü.  Köy halkı kendi imkanlarıyla pınarın çıktığı kaynağa başka bir kaynaktan suni olarak su takviyesi yapmaya başlamış. Ancak bu takviye sorunu çözmeye yetmiyor. 

ÇOK SAYIDA SONDAJ ATILIYOR

Köy halkı, etrafta arazi sulamak için çok sayıda sondajın atılmaya başlandığını söyleyerek, bu pınardaki suyun atılan sondajlardan sonra çekilmeye başladığını iddia ettiler. İddialara göre, her geçen gün sondaj yapılarak yer altı suları bilinçsizce kullanılıyor. 

KÖYÜMÜZÜN ÇOCUKLARI BURADA YÜZMEYİ ÖĞRENDİ

Köylüler konuyla ilgili özetle şunları anlattı: “Bu pınar yıllardan beri var. Ve ilk defa bu kadar kuruduğunu görüyoruz. Bir kaç yıldır etrafta çok sayıda sondaj atılıyor. Atılan sondajlar sonrasıda araziler sulanmaya başladığı an buranın suyu tükeniyor. Burada balıklar yüzerdi. Sadece balıklar değil köyümüzün çocuklar yüzmeyi burada öğrendi. İnsanlar halı, kilim yıkardı. Berrak temiz bir suyu vardı buranın. Ancak şimdi bir karış su kaldı. Aharlar kurudu.”

MÜDAHALE EDİLMEZSE İÇME SULARIMIZ TÜKENECEK

“Burası kullanılmaz hale geldi. Böyle devam ederse bu bölgede yaşayan insanların içtiği su kaynaklarınında tükenmesinden endişeliyiz. Biz sondaj atılmasına karşı değiliz. Biz sadece bilinçsiz atılan sondaja karşıyız. Devletin bu alanda atılan sondajları incelemesini talep ediyoruz. Eğer bu vurdumduymazlık devam ederse biz evlerimizde tükettiğimiz sudan olacağız bundan endişeleniyoruz.”

Köy halkı konuyla ilgili bir çalışma başlatılmasını, atılan bu sondajların denetlenmesini, bilinçsiz sondajın önüne geçilmesini bekliyor. 

ÖNCESİ...

SONRASI...