Web Tasarım plastikkuskonmaz Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ çilingir Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu

18 Şubat 2020, Salı

Afyon'un en güncel, en aktif, en dürüst İnternet gazetesi.

Afyon Sihirli Anahtarını buldu


Sevgi her derdin ilacıdır.

          07 Şubat 2020 tarihinde Sayın Valimiz Mustafa TUTULMAZ'ın önderliğinde Sivil Toplumla ilişkiler İl Müdürümüz Ahmet Nuri GÖK'ün üstün çabalarıyla STK Temsilcileriyle birlikte Valilikte önemli ve anlamlı bir toplantı gerçekleştirildi. 2020 Yılının Afyon'da sevgi yılı ilan edilmesi sebebi ile STK Temsilcileri ile görüş alış-verişinde bulunularak bu konu ile ilgili varsa proje sunumları, proje önerileri istenildi. Toplantının konusu benim içinde oldukça heyecan vericiydi ve mutluluk sebebi oldu. Bu nedenle İl dışında bir işimi erteleyerek toplantıya iştirak ettim.

          Toplantıda STK Temsilcilerinden isteyenler söz aldılar. Bende kürsüden şahsım ve Afyonkarahisar Sosyal Yaşamı Geliştirme Derneğimiz adına hitap etme şansına kavuştum. Afyon'u muzda tüm sorunların gerçek çözümünün keşfedilerek STK Temsilcileriyle de iş birliği içerisinde sevgi yılının anlam ve önemi kavranarak toplantı salonunun dolu olması ve paylaşımların yapılması oldukça güzeldi. Başta Sayın Valimiz olmak üzere emek veren her keze sonsuz teşekkür ederim.  Bize düşen her türlü göreve hazır olduğumuzun bilinmesi ve hiç bir ayrım gözetmeksizin birlik ve beraberlik içerisinde tüm STK'larımızla elimizden gelenin yapılmasını dilerim.

          Sevgisiz yaşam bütün çiçeklerin ölmüş olduğu güneş olmayan bir bahçe gibidir. Sevgisiz insan hem kendisini hemde çevresini perişan eder. Bütün kainat bir birine sevgi ile bağlanmıştır. Bütün güzellikler sevgi ile gerçekleşir. Sevgiyi almak kadar sevgiyi vermesini de bilmek gerekir.  Artık durmak değil, birlik ve beraberlik içerisinde elimizi taşın altına koyup bana neci zihniyetten kurtulup sevgi yılına yakışır bir şekilde sorumluluklarımızı bilerek yapıcı bir şekilde tüm sorunların çözümü için gerçek anahtar olan Sevgiye sahip çıkıp, bir çığ gibi Sevginin büyüyerek tüm gönüllere taht kurması için gereken severek yapılmalıdır.

          Aslında sevmek ve sevilmek zor değildir. Önce insanların daima gülümseyerek, içten bir şekilde selam verip selam alması gerekmektedir. Asık surat, kızgınlık, öfke kimseye bir şey kazandırmaz. İnsanları sizden uzaklaştırır. Sevgiyi aileden başlayıp iş hayatı,sosyal hayat ve tüm topluma taşımak gerekir. Sorunlarınız varken bile gülümseyerek selam verirseniz insanlar sizden kaçmaz, o sorunu çözmeye çalışır. Bir şeyi anlatırken kelimeler kadar anlatış şekli ve vücut dili de çok önemlidir. Neyi anlattığınız değilde neyi nasıl anlattığınız çok daha önemlidir. Doğru anlatım şekliyle kırmadan gerekli uyarıları yapabilirsiniz. Karşınızdaki de aslında sizin onu asla üzmek istemediğinizi kendisinin iyiliği için konuştuğunuzu anlar. Aksi halde güzel bir şey söylemek isterken bile yanlış anlaşılabilirsiniz. Unutmayalım ki sorunların özü insanın kendisini  değersiz hissettirilmesinden kaynaklanır. Kendisine değer verildiğini, sevildiğini hisseden kişi mutlu olur, çevresini de mutlu eder. İnsanların çocuk yaştan itibaren öfke kontrolünü öğrenip, kişisel gelişim ve iletişim konusunda da eğitimlerini tamamlamaları ve mutlaka karınlarını doyurdukları gibi gönüllerini ve beyinlerini de doyurmaları gerekmektedir.

          Herkesin müzik,resim, el sanatları, dans, tiyatro v.s. gibi alanlarda mutlaka bir hobisi olmalıdır. Hobisi olan insanlardan kimseye zarar gelmez. Kendileri mutlu oldukları için etraflarına da pozitif enerji yayar. Hobileri olan kültür ve sanatla bezenmiş olan insanlar etraflarına ışık saçarlar. Pozitif düşünmeyi öğrenen insanlar çözüm odaklı olurlar.

          Severek yaptığım mesleğim Arabuluculukta da itilafların insanların bir birini dinlemesini öğrendiklerinde ve bir birlerini anladıklarında çok daha kolay çözümlendiğini gördüm. Arabuluculukta toplumsal uzlaşı adına çok önemlidir ve faydaları mutlaka en iyi şekilde anlatılmalıdır.  Önceki senelerde Başkanlığı'nı yaptığım bazı Dernek ve Kulüplerde tarafımıza başkanlık eğitimleri sırasında kişisel gelişim ve iletişim kursları da verildi. Geçen hafta da Ankara'da TOBB tarafından Kadın Girişimciler İcra Heyeti olarak düzenlenen seminerde de kişisel gelişim ve iletişimden de bahsedildi. Hiç sıkılmadan severek bu seminerlere ve eğitimlere katıldım. He keze de tavsiye ediyorum. Çünkü sevgi dilini öğrenmek sadece başkalarını değil, kendimizi de mutlu edecektir. Sevgi insanları iyileştirir, toplumu güzelleştirir. Sevgi insanı birliğe, bencillik ise yalnızlığa götürür. Kızgınlıklara, kırgınlıklara, acılara tutunmayın. Enerjiniz çalınır, sizi sevmekten alı koyar.

          Hz. Mevlana'nın dediği gibi ; sevgi şifadır, sevgi güçtür, sevgi değişimin mührüdür. Yunus Emre'nin de dediği gibi sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz. En büyük ibadet sevebilmektir. Sait Faik Abası-yanığın da dediği gibi bir insanı sevmekle başlar her şey.  Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) de dediği gibi din,millet, vatan, namus ve devlet gibi yüce şeylere şiddetli sevgi, yüce ve büyük sevgidir. O ise hakiki insanlarda bulunur. Allah sevgisi, doğa sevgisi, vatan,millet,devlet sevgisi, insan sevgisi, hepside çok kıymetlidir.  Unutmayalım ki sevgi her derde deva, her sorunu çözen sihirli bir anahtardır.  Sevgi yılında sevgiyle kalın, sevgiyi yayın. Hepinizin gönlünden sevginin eksik olmaması dilek ve temennisiyle sonsuz mutluluklar dilerim.
 

Yazarın Diğer Yazıları

Makale Yorumları

 • Atilla Cintosun

  Atilla Cintosun 09.02.2020 17:57

  Bir insanı sevmekle başlar her şey. Başarılar dilerim.

 • Sevim Kocakuş

  Sevim Kocakuş 09.02.2020 19:43

  Muhtesemsin güzel kadın, derlerya içinin güzelliği yüzüne vurmuş, iste öyle , birde sizinle konuşup sohbet edenler ,o ışıl ışıl gözlerinize bakanlar sizin nekadar cok yönlü olduğunuzu ve beyninizinde hertürlü bilgi ile dolu oduğunu hemen anlar, aklınıza, yüreğinize ve kaleminize sağlık, Başarılar daim olsun

 • Demet olgun

  Demet olgun 12.02.2020 22:20

  Muhteşemsin ????????Yolu sevgiden geçen herkesle bir gün bir yerde buluşuruz Tıpkı sizin mıknatıs gibi sevgi dolu insanları kendinize çekmeniz gibi

Yorum Yazın

CAPTCHA security code
Yorum Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık