Önceki dönem Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün, son 19 yılda Afyonkarahisar’da muazzam yatırımlara imza atarak şehrin kalkınmasında lokomotif olduğunu belirtti.

Afyonkarahisar il protokolü 4 Ocak Salı günü Ankara’da bir araya geldiler. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sayın Akif Özkaldı’nın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, Orman ve Su İşleri önceki dönem Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Milletvekilleri Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, Mehmet Taytak, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, DSİ, Orman, Milli Parklar Bölge Müdürleri, Tarım İl Müdürü ve bazı kurum amirleri katılmıştır.

Toplantıya dair değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, toplantının çok faydalı olduğunu, Afyonkarahisar’da inşaatı devam eden ve planlanan projeleri tek tek ele aldıklarını belirtti.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “DSİ, ülkemizin en büyük yatırımcı kurumlarından biri olup, özellikle ilimizde çok önemli yatırımları hayata geçirmiş bir kurumdur. Afyonkarahisar’ımızın yıllarca özlemini çektiği projeleri bir bir hayata geçirmiştir.” dedi.

Şehir Merkezi ve İlçelerin İçmesuyu Mes’elesi Kökünden Çözüldü… 

2003 yılından itibaren, Afyonkarahisar şehir merkezi, ilçeler ve beldelerde inşa edilen toplam 53 adet farklı içmesuyu temin projesi ile 661.165 kişinin ihtiyacını karşılayacak olan yıllık 49 milyon m3 içmesuyu temin edilmiştir. 

Akdeğirmen Barajı ile şehir merkezinin 2050 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacı bugünden karşılanmıştır. İnşa edilen modern içmesuyu ileri arıtma tesisi ile AB standartlarında içmesuyu sağlanmaktadır.

Çay ve Bolvadin İçmesuyu arıtma tesisi ile Sinanpaşa Taşoluk İçmesuyu Tesisinin de inşaatı devam etmektedir. Ayrıca 3 içmesuyu tesisinin de plan ve proje çalışmaları devam etmektedir.

Baraj ve Gölet Yatırımlarında Dünya Rekoru…

İlimizin su kaynaklarını damlasına kadar değerlendirerek vatandaşlarımızın hizmetine sunmak için son 19 yılda muazzam yatırımlar yapılmıştır. Bu makatla 2003 yılından günümüze kadar 43 baraj ve 25 gölet olmak üzere toplam 68 baraj ve gölet inşa ederek bir Dünya rekoruna imza atılmıştır. 

Bu barajlardan bazıları;

 1. Afyonkarahisar Düzağaç Akdeğirmen Barajı
 2. Başmakçı Yaka Barajı
 3. Bayat Derbent Barajı
 4. Bolvadin Özburun Barajı
 5. Çay Barajı
 6. Dazkırı Hasandede Barajı
 7. Dinar Çayüstü Barajı
 8. Dinar Yıprak Barajı
 9. Emirdağ Yedikapı Barajı
 10. Hocalar Yeşilhisar Barajı
 11. İhsaniye Ayazini Barajı
 12. İscehisar Karaağaç Barajı
 13. Kızılören Göleti
 14. Sandıklı Devlethan Barajı (Yavaşlar Barajı): 
 15. Sinanpaşa Kuruçay Barajı
 16. Sultandağı Doğancık Şehit Piyade Er Tayfur Çankaya Barajı
 17. Şuhut Aydın Barajı

7 baraj ile 2 göletin de inşaatları devam etmektedir. Sandıklı Menteş Barajı, Şuhut Koçyatağı Barajı, Şuhut Başören Tekke Kavaklı Barajı, Sinanpaşa Kılıçarslan Barajı inşaatı devam eden barajlardan bazılarıdır.

İnşaatı devam eden barajların haricinde 15’i baraj, 8’i gölet olmak üzere toplam 23 baraj ve göletin de plan ve proje çalışmaları devam etmektedir. İnşallah bu projelerin de tamamlanmasının akabinde inşaatlarına başlanacaktır.

Sulamalar Arttı, Çiftçinin Yüzü Güldü…

Afyonkarahisar’ın en önemli geçim kaynaklarından biri olan ziraatta, sulamalar çok önemli bir yere sahiptir. Zira sulanan alanlarda 3 ila 14 misli ürün artışı almam mümkün olmaktadır. Bu maksatla son 19 yılda 751.736 dekar arazi sulamaya açılmıştır. Sulamaya açılan bu alanlar sayesinde yıllık 1 milyar 128 milyon TL zirai gelir artışı sağlanmıştır.

Ayrıca toplam sulama alanı 31.150 dekar olan 11 sulama tesisinin de inşaatı devam etmektedir. İnşaatı devam eden sulama tesislerinden biri de özellikle atıksuların arıtılarak yeniden sulamada kullanılmasını sağlayacak örnek bir tesistir. Afyonkarahisar ileri biyolojik atıksu arıtma tesisinde arıtılan atıksular, 9.050 dekar arazinin sulanmasında kullanılacaktır. Bu tesis iklim değişikliği ile mücadelede ülkemizin örnek tesislerinden biridir.

Afyonkarahisar’ın sulanabilir bütün münbit arazilerini sulamak için çalışmalar hızla devam etmektedir. 47 adet sulama tesisinin plan ve proje çalışmaları devam etmektedir.

Taşkın Koruma Tesisleriyle Halkımızı ve Toprağımızı Koruyoruz...

Taşkınlarla mücadele kapsamında Afyonkarahisar şehir merkezinde, ilçelerde, beledeler ve hatta köylerde muazzam çalışmalar hayata geçirilmiştir. İl genelinde toplam 227 adet taşkın koruma tesisi tamamlanarak hizmete alınmıştır. Bu tesislerle Afyonkarahisar şehir merkezi, 212 adet yerleşim yeri ve 330.715 dekar arazi taşkınlardan korunmuştur.

Bu tesislerden en önemlisi ise merkez Akarçay Islah Projesidir. Afyonkarahisarlıların “Kokarçay” olarak tabir ettikleri dere, muazzam bir projenin hayata geçirilmesi ile şehrin gerdanlığı haline getirilmiştir. Akarçay ıslahı ile bölge çok önemli bir rekreasyon alanı kazanmıştır.

Ayrıca Afyonkarahisar genelinde 6 adet taşkın koruma tesisinin inşaatı, 100 adet işinde plan ve projesi devam etmektedir.

Afyonkarahisar’ın Orman Alanı Artıyor…

Afyonkarahisar’ın toplam orman alanı 286.707 hektar olup, il genelinin %20’si ormanlarla kaplıdır. Son 19 yılda yapılan muazzam çalışmalarla, 2003 yılında 233.984 hektar olan orman alanı, %20 oranında arttırılarak 286.707 hektara yükseltilmiştir. Afyonkarahisar, ülkemizde orman alanını en çok arttıran il olmuştur.

Vatandaşlarımızın mesire yeri ihtiyacını karşılamak için 4 şehir ormanı, 17 mesire yeri kurulmuştur. Arıcılığı geliştirmek ve organik bal üretimini desteklemek için 16 bal ormanları kurulmuştur. 

Başkomutan Tarihi Milli Parkı ve 7 adet tabiat parkı ile Afyonkarahisar’ın hem kültür turizmi hem de tabiat turizmi geliştirilmiştir. Sandıklı Akdağ Tabiat Parkı ve Frig Vadisi Tabiat Parkı özellikle son yıllarda yapılan yatırımlar sayesinde yerli ve yabancı çok sayıda turistin yoğun ilgi gösterdiği yerler olmuştur.

Son 19 yılda Afyonkarahisar’ımıza su, ormancılık ve milli parklar alanında muazzam yatırımlar yapılmıştır. Bundan sonrada bu yatırımlar hız kesmeden devam edecektir. Afyonkarahisar, her şeyin en güzeline layıktır.