Afyonkarahisar Baromuz, bu proje ilk gündeme geldiği 2018 yılından bu yana kararlılıkla karşı çıktıklarını  ifade eden Başkan Turgay Şahin, “Bizim bu konuda çok kez açıklamamız, radyo  televizyon programlarımız, konferans ve seminerlerimiz olmuştur.  Baro Başkanı olarak bizzat çoklu baro sisteminin getireceği sakıncaları anlatan çok sayıda yazı ve makale kaleme alınmıştır” dedi. 

BİZLER ÖNCE  İKNAYA, DAHA SONRA DA EYLEM PLANLARINI DEĞERLENDİRİLMESİNİ SAVUNDUK

Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin, açıklamasının bu bölümünde yapılan yürüyüş konusundaki görüşlerini  aktardı. Bizler önce görüşmeler yapılarak iknaya, daha sonra da diğer eylem planlarının değerlendirilmesini savunduk diyen Başkan Şahin, “Teklifin geri çekilmemesi üzerine, doğrudan yürüyüş yapılması kararı alan baro başkanlarımız olmuştur. Kararlar içinde farklı eylem planları da sunulmuş ancak yürüyüş konusunda müzakerelerin tamamlanmamış olması nedeniyle genel bir mutabakat sağlanamamıştır. Görüşmelerin olumsuz sonuçlanması halinde yürüyüş gibi farklı eylem planlarına başvurulması gerektiği değerlendirilmiştir. Afyonkarahisar Barosu olarak müzakerelerimiz tamamlanmamış, randevu için başvurduğumuz mercilerden olumlu yanıt gelmiş ve görüşme takvimi oluşturulmuştur. Bu safhada, bizi kabul eden muhatapların bilgilendirilmesi ve ikna edilmesine öncelik verilmiştir” diye konuştu. 

KATI MÜDEHALE KABUL EDİLEBİLİR DEĞİLDİR

Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin,   görüşme randevularının alındığı, sonrasında da Anıtkabir ziyaretinin sonrasında yürüyüş gerçekleştirilip açıklama  yapılması planlandı diyen Baro Başkanı Turgay Şahin, baro başkanlarına karşı katı müdahalenin kabul edilebilir olmadığını söyledi. Başkan Şahin, açıklamasının son bölümünde şu görüşlere yer verdi:

Nitekim 22 Haziran Pazartesi Günü Sayın Meclis Başkanımızdan randevu alınmış, aynı gün için bazı siyasi partilerimizden görüşme talebinde bulunulmuş, ertesi gün yani 23 Haziran Salı Günü ise Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanları ve Meclis Adalet Komisyonu Üyeleri ile görüşme planlaması yapılmıştır.

Ancak birlik ve beraberlik görüntüsünün bozulmaması için diğer baro başkanlarımızla Anıtkabir’de buluşmak üzere anlaşılmış, Anıtkabir ziyareti akabinde yürüyüş gerçekleştirilerek ve açıklama ile programın sonlandırılması planlanmıştır. 

Anıtkabir programına katıldık ve baro başkanları ile buluşma beklenirken yürüme kararı alan baro başkanlarının Ankara’ya girişlerine izin verilmediği bilgisi üzerine, derhal Anıtkabir’de bulunan baro başkanlarımız ile Ankara’nın giriş noktasına intikal etmiştir. Ankara’nın girişinde baro başkanlarına yönelik tutum ve davranışlar, barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşüne katı bir müdahale olup, kabul edilebilir değildir. Gaziantep Baro Başkanı Sayın Av. Bektaş ŞARKLI başta olmak üzere tüm meslektaşlarımıza yönelik müdahale ile ilgili ivedilikle soruşturma başlatılarak sorumlular tespit edilmelidir.  Savunma yargının kurucu unsuru, hak arama hürriyetinin temel güvencesidir.  Barolar ve baro başkanlarının eylem ve yapılması planlanan değişiklikler ile ilgili farklı görüş ve düşünceleri olabilir. Demokratik hukuk devletinde olması gereken de budur.

Afyonkarahisar Barosu savunmaya yönelik yapılacak her türlü girişimde, savunmanın haklarını korumaya kararlıdır. 

Fakat tüm bu eylem ve gelişmelerin “çoklu baro” projesine karşı çıkmak için olduğu hatırdan çıkarılmamalı ve bu husus gündemimizdeki yerini korumalıdır.

Yargı bağımsızlığının en önemli garantörü güçlü ve tarafsız savunmadır. Savunma mesleğinin gücünü bölerek azaltacak, avukatı etkisizleştirecek ve vatandaşı savunma hakkından mahrum edecek bu projenin sakıncaları tarafımızca anlatılmıştır. 

Çoklu baro projesine gerekçe olarak gösterilen şikayetleri çözmekten uzak, tam tersine bu şikayetleri derinleştirecek olan çoklu baro tartışmalarının bir an önce sonlandırılmasını ve bir an önce avukatlık mesleği ve baroları tahkim edecek, sıkıntıları giderecek kapsamlı bir yasa hazırlığı için barolarla bir araya gelinmesini diliyor, dün olduğu gibi bugün de hukukun, adaletin, hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü ilkesinin yanında olduğumuzu kamuoyuna ve basınımıza saygı ile bildiriyoruz.