Türk Kadını’na seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 86'ncı yıldönümünü kutluyor. Bizde Afyon Postası olarak TBMM'de bugüne kadar görev yapan kadın milletvekillerimizi derledik. İşte detaylar:

İLK VEKİL: MEBRURE GÖNENÇ

Kadınların ilk kez oy kullandığı T.B.M.M. 5. Dönem seçimleri 8 Şubat 1935'te yapıldı ve 17 kadın milletvekili ilk kez meclise girdi. Mebrure Gönenç Afyonkarahisar'dan Miletvekili olarak seçildi. Ara seçimlerde kadın milletvekili sayısı 18'e ulaştı.

1900'de İstanbul'da doğdu. 1919'da Arnavutköy Amerikan Koleji'nden mezun oldu Fransızca ve İngilizce bilen Gönenç bir süre Çamlıca Kız Lisesi ve Üsküdar Amerikan Koleji'nde dil hocalığı yaptı.

Adana Belediyesine seçilen ilk kadın meclis üyesidir. Seçilmeden önce CHF'dan Mersin Belediye üyesiydi. Bir dönem milletvekilliği yaptı.

6 Aralık 1981 tarihinde Ankara'da vefat etti.

67 YIL SONRA İKİNCİ VEKİL: REYHAN BALANDI

Afyon, 1935 yılında yapılan milletvekili genel seçimlerinden sonra ikinci kez bir kadın milletvekilini seçerek TBMM'ye gönderdi. AK Parti'den Reyhan Balandı, 2002 yılında 67 yıl sonra Meclis'e girmeyi başaran ikinci Afyonlu kadın oldu. Afyon'da, yerel Görüntü Gazetesi'nde Genel yayın Yönetmenliği yapan Reyhan Balandı, AK Parti'den milletvekili oldu. Balandı, yerel bir gazeteci olarak Afyon'un sorunlarını bildiğini ve bunların çözümü için çalışacağını söylemişti. 

BURCU KÖKSAL

Şu anda aktif görevde olan CHP Afyon Milletvekili Burcu Köksal'da Afyonkarahisar'ı temsil eden son kadın milletvekili. Bucu Köksal kimdir? İşte yanıtı... 

Burcu Köksal, öğretmen bir ailenin çocuğu olarak 18 Ocak 1980 tarihinde Afyonkarahisar'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da tamamlamasının arından 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'den mezun oldu. 8 Mart 2004 tarihinde Afyonkarahisar'da avukat olarak çalışmaya başladı. Evli ve bir çocuk annesi olan Köksal, orta düzeyde İngilizce bilmektedir.

REMZİYE SIVACI

7 Haziran seçimlerinde 25'nci Dönem Afyonkarahisar Milletvekili olarak seçildi. 5 ay vekil olarak görev yaptı. Daha sonrasında yapılan 1 Kasım 2015 seçimlerinde yeniden seçilemedi. Remziye Sıvacı kimdir? İşte yanıtı

8 Aralık 1965'te Malatya'da doğdu. Baba adı Hüseyin, anne adı Fadime'dir.

Prof. Dr.; Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi.

1991-1993 yılları arasında Konya Numune Hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 1998 yılında anestezi uzmanı oldu. 1999 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi kurucu öğretim üyesi olarak yardımcı doçent kadrosuna atandı. 2006 yılında doçentlik unvanını aldı. 2008 Charite Üniversitesi Tıp Fakültesi (Berlin / Almanya) ve 2010 Otto-Van-Guericke Üniversitesi Magdeburg Tıp Fakültesinde (Magdeburg / Almanya) öğretim üyesi olarak görev aldı. 2012 yılında YÖK programı kapsamında Cleveland Clinic?de (Ohio / ABD) görev aldı. 2012 yılında anesteziyoloji ve reanimasyon dalında profesör unvanını aldı. 2013-2014 yılında Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıklarının ortaklaşa düzenlemiş olduğu Müfredat Geliştirme Projesinde yer aldı. Organ Transplantasyonu ve Donör Bakımı Projesinde eğitici olarak görev yaptı. 2014 yılında Hackensack University Medical Center?da (New Jersey / ABD) görev yaptı.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde İspanyolca bilen Sıvacı, evli ve 1 çocuk annesidir.

HATİCE ÖZKAL

AK Parti'nin kurucularından olan ancak şu anda DEVA Partisi saflarına katılan Hatice Dudu Özkal, 1 Kasım seçimlerinde meclise giren Afyonkarahisarlı oldu. Hatice Özkal kimdir? İşte yanıtı...

Hatice Dudu Özkal, İhsan Bey ve Şükran Hanım'ın çocuğu olarak 13 Eylül 1966 tarihinde Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde doğdu. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun oldu. 1992 ve 2000 yılları arasında Afyon Anadolu İmam hatip lisesi’nde meslek dersleri öğretmeni olarak görev yaptı. Evli ve üç çocuk annesi olan Özkal, orta düzeyde İngilizce, Arapça ve Osmanlıca bilmektedir.[1]