banner16

banner15

07.02.2021, 10:59 490

TAPINAKLAR ÜLKESİ KAMBOÇYA

Kamboçya, özellikle gitmek istediğim bir ülke değildi aslında. Asya seyahatim öncesinde rota planlaması yaparken, Vietnam’dan sonra Tayland’a geçmeyi düşünüyordum. Fakat araştırma yaptıkça bu iki ülkenin komşusu olan Kamboçya’da da ziyaret edilmesi gereken yerler olduğunu gördüm ve rotama dâhil ettim. Vietnam gezimi bitirdikten sonra uçakla Kamboçya’ya geçtim.

Resmi adı Kamboçya Krallığı olan ülke, yaklaşık 16 milyonluk nüfusa sahip. Güneydoğu Asya’da yaşayan bir halk topluluğu olan Kmerler, Kamboçya nüfusunun yaklaşık %90’ını oluşturuyor.

Birleşmiş Milletlerin “En Az Gelişmiş Ülkeler” kategorisinde yer alan ülke, 1953 yılında Fransa'dan özgürlüğünü kazanmış. 1863 ile 1953 yılları arasında Fransız kolonisi olan Kamboçya, 1941 ve 1945 yılları arasında ise Japon İmparatorluğu’nun işgaline uğramış.

Kamboçya’da aşırı komünist Kızıl Kmer Rejimi, 1975’te ülke yönetimini ele geçirmiş. Kızıl Kmer lideri olan Pol Pot, ülkeye en çok  zarar veren isimlerden biri olmuş. 

Sınıfsız bir tarım toplumu yaratmak isteyen Pol Pot, kentleri boşaltarak herkesi pirinç tarlalarına sürmüş. Çalışmak istemeyenler öldürülmüş. Kendi halkına tarihin en büyük katliamlarından birini yaşatan Kızıl Kmerler, yaklaşık 3 milyon kişinin katline sebep olmuş. Özellikle eğitimli ve meslek sahibi kişilerin çoğu öldürülmüş. Ülkenin tüm aydınları, doktorları ve mühendisleri katledilmiş. Bu yüzden eğitim ve bilim çok geri kalmış.

Ülkede hâlâ 9 milyona yakın mayının döşeli olduğu düşünülüyor. 

Üzerinden o kadar yıl geçmesine rağmen katliamın toplumda bıraktığı travma izlerini bugün de görmek mümkün. Ülkesindeki vahşete tanık olanlar, yaşananları dün gibi hatırlıyor.

Tapınaklar Şehri Siem Reap

Kamboçya seyahatimde Siem Reap’i tercih etmemin sebebi, ülkenin adeta simgesi haline gelen ve dünyanın en büyük dini yapısı olan Angkor Wat’ı görmek istememdi. Yapı aynı zamanda Kamboçya bayrağının üstüne resmedilmiş.

Şehir, Kamboçya'nın kuzey batısında yer alıyor. Siem Reap ismi Kmer dilinde “Siyam yenildi” anlamına geliyor. Tay Krallığı ile 17. yüzyılda yapılan savaşta, Kmer İmparatorluğu’nun kazandığı zafere atıfta bulunularak isimlendirilmiş.

Kentin ekonomisi genel olarak turizme dayalı. Bunun dışında çiftçilik, balıkçılık ve meyve üretimi de temel geçim kaynakları arasında.

Siem Reap, Kamboçya’nın en çok turist alan şehri. Bölgede yaşayanların büyük çoğunluğu Budizm’e inanıyor.

Dünyanın En Büyük Dini Yapısı: Angkor Wat

Angkor, Kamboçya’nın eski başkenti. 1992’de UNESCO Dünya Mirası listesine dâhil edilen Angkor Arkeolojik Parkı, içinde ormanlık alanın da yer aldığı 400 bin dönümlük bir alanı kapsıyor. Kmer İmparatorluğu’na ait sayısız kalıntıyı ve tapınağı içinde barındırıyor. 70 civarında tapınak var.

Bu tapınaklar arasında en büyük ve etkileyici olanı ise Kmer dilinde “tapınak şehir” anlamına gelen Angkor Wat. 1 veya 3 günlük bilet satın alınarak tapınaklar bölgesini gezmek mümkün.

Dünyanın 8. harikası olmaya aday olan Angkor Wat, 12. yy’da, Kmer İmparatorluğuna hükmeden Kral II. Suryavarman tarafından, Vishnu tanrısı onuruna yaptırılmış. Kralın mezarı da bu tapınakta yer alıyor. İlk önce Hindu, 13. yy’dan sonra ise Budist tapınağı olarak faaliyet gösteren Angkor Wat, dünyadaki en büyük dinsel yapı. 

Diğer Kmer tapınaklarından farklı olarak, yüzünü batıya dönen tapınağın batıya bakmasının, ölümü sembolize ettiği söyleniyor.

İlginç tapınaklardan biri olan Ta Prohm ise, Kral VII. Jayavarman’ın annesi için yaptırdığı bir Budist tapınağı. Angelina Jolie’nin rol aldığı “Lara Croft: Tomb Raider” filminin bazı sahneleri bu tapınakta çekilmiş.

Doğanın etkisini bu tapınakta net olarak görüyorsunuz. Ağaç köklerinin yapıları nasıl sardığını, taşları nasıl yerinden oynattığını tüm açıklığı ile bu tapınakta görebiliyorsunuz. Burada doğa ile insanoğlu birbiriyle mücadele ediyor sanki. Ağaçlar kesilip tapınaklar inşa ediliyor. Sonrasında ise ağaçlar tapınakların üzerinden onları yıkarak tekrar yükseliyor. 

Bölgedeki en etkileyici tapınaklardan biri de Bayon. 54 adet kulesi var ve her kulede 4 adet yüz var. 54 kule, o dönemde Kamboçya Krallığına ait 54 bölgeyi temsil ediyormuş. Günümüzde sadece 37 tanesi ayakta kalabilmiş. Bayon tapınağındaki duvar çizimleri günlük hayatı, Çinlilerin Kamboçya’ya yardımını ve gölde olan savaşı anlatıyormuş. 

Kuledeki yüzler Bodhisattva’yı temsil ediyormuş. Bodhisattva, Budist düşüncede kendini tüm canlıların Budalığa ulaşmasına yardımcı olmaya adamış kişiymiş. Bunlar, diğer canlıların aydınlığa ulaşması için çaba gösteren, diğer insanların mutluluğu için uğraşan kişilermiş.

          

 

Tonle Sap Gölü ve Yüzen Köyler

Siem Reap'e 15 km uzaklıkta bulunan Tonle Sap Gölü, Güneydoğu Asya'nın en büyük gölü. 

1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Biyosfer Rezerv Alanı ilan edilmiş.

Tonle Sap gölü üzerinde çeşitli yüzen köyler bulunuyor. Bu köylerden biri de Kampong Phluk. 

Evler suyun içinde yaklaşık 12 metrelik direkler üzerinde duruyor. Okul, market, postane ve tapınak vb. hepsi su üzerinde. Burası dünyadaki en yoksul bölgelerden biri.

Çocuk yaşta yüzmeyi, kürek çekmeyi ve tekne kullanmayı iyi derecede öğrenen köy halkı, geçimini balıkçılıkla sağlıyor. Bu sularda ağırlığı 300 kiloyu bulan kedi balıkları (catfish) yakalanabiliyor. Köylüler, evlerinin önüne bambudan yapılmış verandalarda tavuk, horoz besliyor; domates ve biber yetiştiriyorlar.

Asya’ya Özgü Ulaşım Aracı Tuk Tuk

Bölgede yaygın olarak kullanılan ulaşım aracı Tuk Tuk, şehir içi ulaşımda kullanılan bir tür motor taksi. Asya’ya has, motosikletin arkasına oturacağınız, hatta yatacağınız bir bölmesi olan taşıma aracı.

Genellikle küçük olmalarından dolayı, diğer araçlara göre trafikte daha rahat hareket ediyor. Normal taksilerden ucuz olduğu için çok fazla tercih ediliyor. Asya’da gezdiğim ülkeler arasında Tayland ve Kamboçya 'da çok fazla kullanıldığını gördüm.

Ülkeye ayak bastıktan sonra hem havalimanından şehir merkezine hem de diğer günlerde yürüme mesafesi dışında kalan yerlere giderken ben de bu aracı kullandım hep.

Bir Heykel Bir Diyalog

 

“Allah razı olsun hacı abi. Çok faydalı bilgiler edindim.”

Kamboçya Mutfağı

Ülke daha çok Fransız, Vietnam ve Tayland mutfağının etkisi altında olup, yerel mutfakları Kmer mutfağı olarak adlandırılıyor.

Pilav burada da tüm Asya'da olduğu gibi ana yemek. Et yemekleri çok fazla tüketiliyor. Noodle çorbası içilebilecek yerler ise neredeyse her köşe başında var. Ayrıca, bol bol ucuz deniz ürünü yemeniz de mümkün.

Bu bölgenin yemekleri damak zevkime uymuyor pek. Biraz dolaştıktan sonra sebzeli pilav yapan bir yer buldum. Orada yedim genellikle. Daha sonra, tavuk döner yapan Hataylı bir esnaf buldum ve yemek işini hallettim ☺

Kamboçya’ya Ne Zaman Gidilir?

Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman, kuru sezon olarak geçen kasım ve şubat ayları arası. Bu aylar arasında hava genellikle güneşli ya da parçalı bulutlu oluyor. 

Tropik bir iklim olduğundan yaz ayları sıcak ve yağmurlu oluyor. Bazen gün boyu bazen de kısa sürebiliyor yağışlar. Ağustos ayında gitmiştim ben. Yağmurun gezimi aksatacağından korkmuştum ama neyse ki kısa süreli yağışlara denk geldim.

Film Önerisi

Kamboçya hakkında 1984 yapımı Ölüm Tarlaları (The Killing Fields) adlı filmi izleyebilirsiniz. 

Kızıl Kmerlerin 1975 ile 1979 yılları arasında yapmış olduğu sistemli soykırımı anlatıyor. ABD’nin çıkarları uğruna Vietnam savaşına sokulan Kamboçya’nın nasıl ölüm tarlası haline geldiği gözler önüne seriliyor. Film, gerçek olaylara dayanıyor. Ayrıca, 3 Oscar ödülü aldığını da belirtelim.

******************

Bir sonraki yazıda tekrar buluşmak üzere. 

Bol sağlıklı ve huzurlu günleriniz olsun. Hoşça kalın.

Yorumlar (45)
Kurtuluş 3 hafta önce
Kaleminize sağlık hocam, çok güzel bir yazı olmuş.
Ali Fikret 3 hafta önce
Çok teşekkür ederim
Yasin parlak 3 hafta önce
Ali abi yazdığın Makaleler sayesinde,görmediğimiz yerler hakkında bilgi sahibi oluyoruz teşekkürler.
Ali Fikret 3 hafta önce
Çok sağ ol Yasin.
İlhan 3 hafta önce
Aydınlatıcı, bilgilendirici yazınız için teşekkürler, ülkede güvenlik nasıl acaba?
Ali Fikret 3 hafta önce
Çok teşekkür ederim. Güvenlik açısından iyi şimdilik.Bir sıkıntı yok.
ENDER BESİM 3 hafta önce
Eline yüreğine sağlık Ali hocam diğer yazılarını sabırsızlıkla bekliyorum
Ali Fikret 3 hafta önce
Çok sağ ol Besim hocam.
Mustafa Altıntaş 3 hafta önce
Elinize sağlık, çok güzel yazmışsınız. Bu bölgeyi bende gezmiştim, tekrar anılarım canlandı.
Ali Fikret 3 hafta önce
Çok teşekkür ederim
Ipek 3 hafta önce
Hocam tebrik ederim cok guzel akici bir yazi dizisi olmus gormedigimiz yerler hakkinda sayenizde bilgi sahibi oluyoruz
Ali Fikret 3 hafta önce
Çok teşekkür ederim İpek
Sevinç 3 hafta önce
Yine imrenerek, merak ederek , şaşırarak okuduğum keyifli bir yazı:) filmi mutlaka izleyeceğim
Ali Fikret 3 hafta önce
Çok teşekkür ederim. İzleyin mutlaka.
SinanŞAHİN 3 hafta önce
Güzel ve akıcı bir dil ile hoş bir tanıtım olmuş emeginize saglık
Ali Fikret 3 hafta önce
Çok sağ olun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
kapalı
Namaz Vakti 28 Şubat 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 26 57
2. Beşiktaş 25 54
3. Fenerbahçe 25 51
4. Trabzonspor 25 48
5. Hatayspor 26 45
6. Alanyaspor 26 42
7. Gaziantep FK 26 40
8. Karagümrük 26 40
9. Göztepe 26 35
10. Antalyaspor 26 34
11. Sivasspor 25 32
12. Konyaspor 25 31
13. Malatyaspor 26 31
14. Kasımpaşa 26 29
15. Rizespor 26 28
16. Kayserispor 25 25
17. Başakşehir 26 25
18. Erzurumspor 26 25
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 25 21
21. Ankaragücü 25 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 23 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 24 46
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Ankara Keçiörengücü 24 39
7. Altay 23 38
8. Tuzlaspor 23 38
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 23 26
13. Menemenspor 23 26
14. Balıkesirspor 23 24
15. Boluspor 23 23
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 23 14
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 26 62
2. M. United 25 49
3. Leicester City 26 49
4. West Ham 26 45
5. Chelsea 25 43
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Aston Villa 24 39
9. Arsenal 26 37
10. Tottenham 24 36
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 26 34
13. Crystal Palace 26 33
14. Southampton 25 30
15. Burnley 25 28
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 26 23
19. West Bromwich 26 17
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 24 52
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 24 41
6. Villarreal 24 37
7. Real Betis 24 36
8. Levante 25 32
9. Athletic Bilbao 24 30
10. Celta de Vigo 25 30
11. Granada 24 30
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 24 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 23 21
20. Huesca 25 20