banner16

banner15

07.02.2021, 10:59 681

TAPINAKLAR ÜLKESİ KAMBOÇYA

Kamboçya, özellikle gitmek istediğim bir ülke değildi aslında. Asya seyahatim öncesinde rota planlaması yaparken, Vietnam’dan sonra Tayland’a geçmeyi düşünüyordum. Fakat araştırma yaptıkça bu iki ülkenin komşusu olan Kamboçya’da da ziyaret edilmesi gereken yerler olduğunu gördüm ve rotama dâhil ettim. Vietnam gezimi bitirdikten sonra uçakla Kamboçya’ya geçtim.

Resmi adı Kamboçya Krallığı olan ülke, yaklaşık 16 milyonluk nüfusa sahip. Güneydoğu Asya’da yaşayan bir halk topluluğu olan Kmerler, Kamboçya nüfusunun yaklaşık %90’ını oluşturuyor.

Birleşmiş Milletlerin “En Az Gelişmiş Ülkeler” kategorisinde yer alan ülke, 1953 yılında Fransa'dan özgürlüğünü kazanmış. 1863 ile 1953 yılları arasında Fransız kolonisi olan Kamboçya, 1941 ve 1945 yılları arasında ise Japon İmparatorluğu’nun işgaline uğramış.

Kamboçya’da aşırı komünist Kızıl Kmer Rejimi, 1975’te ülke yönetimini ele geçirmiş. Kızıl Kmer lideri olan Pol Pot, ülkeye en çok  zarar veren isimlerden biri olmuş. 

Sınıfsız bir tarım toplumu yaratmak isteyen Pol Pot, kentleri boşaltarak herkesi pirinç tarlalarına sürmüş. Çalışmak istemeyenler öldürülmüş. Kendi halkına tarihin en büyük katliamlarından birini yaşatan Kızıl Kmerler, yaklaşık 3 milyon kişinin katline sebep olmuş. Özellikle eğitimli ve meslek sahibi kişilerin çoğu öldürülmüş. Ülkenin tüm aydınları, doktorları ve mühendisleri katledilmiş. Bu yüzden eğitim ve bilim çok geri kalmış.

Ülkede hâlâ 9 milyona yakın mayının döşeli olduğu düşünülüyor. 

Üzerinden o kadar yıl geçmesine rağmen katliamın toplumda bıraktığı travma izlerini bugün de görmek mümkün. Ülkesindeki vahşete tanık olanlar, yaşananları dün gibi hatırlıyor.

Tapınaklar Şehri Siem Reap

Kamboçya seyahatimde Siem Reap’i tercih etmemin sebebi, ülkenin adeta simgesi haline gelen ve dünyanın en büyük dini yapısı olan Angkor Wat’ı görmek istememdi. Yapı aynı zamanda Kamboçya bayrağının üstüne resmedilmiş.

Şehir, Kamboçya'nın kuzey batısında yer alıyor. Siem Reap ismi Kmer dilinde “Siyam yenildi” anlamına geliyor. Tay Krallığı ile 17. yüzyılda yapılan savaşta, Kmer İmparatorluğu’nun kazandığı zafere atıfta bulunularak isimlendirilmiş.

Kentin ekonomisi genel olarak turizme dayalı. Bunun dışında çiftçilik, balıkçılık ve meyve üretimi de temel geçim kaynakları arasında.

Siem Reap, Kamboçya’nın en çok turist alan şehri. Bölgede yaşayanların büyük çoğunluğu Budizm’e inanıyor.

Dünyanın En Büyük Dini Yapısı: Angkor Wat

Angkor, Kamboçya’nın eski başkenti. 1992’de UNESCO Dünya Mirası listesine dâhil edilen Angkor Arkeolojik Parkı, içinde ormanlık alanın da yer aldığı 400 bin dönümlük bir alanı kapsıyor. Kmer İmparatorluğu’na ait sayısız kalıntıyı ve tapınağı içinde barındırıyor. 70 civarında tapınak var.

Bu tapınaklar arasında en büyük ve etkileyici olanı ise Kmer dilinde “tapınak şehir” anlamına gelen Angkor Wat. 1 veya 3 günlük bilet satın alınarak tapınaklar bölgesini gezmek mümkün.

Dünyanın 8. harikası olmaya aday olan Angkor Wat, 12. yy’da, Kmer İmparatorluğuna hükmeden Kral II. Suryavarman tarafından, Vishnu tanrısı onuruna yaptırılmış. Kralın mezarı da bu tapınakta yer alıyor. İlk önce Hindu, 13. yy’dan sonra ise Budist tapınağı olarak faaliyet gösteren Angkor Wat, dünyadaki en büyük dinsel yapı. 

Diğer Kmer tapınaklarından farklı olarak, yüzünü batıya dönen tapınağın batıya bakmasının, ölümü sembolize ettiği söyleniyor.

İlginç tapınaklardan biri olan Ta Prohm ise, Kral VII. Jayavarman’ın annesi için yaptırdığı bir Budist tapınağı. Angelina Jolie’nin rol aldığı “Lara Croft: Tomb Raider” filminin bazı sahneleri bu tapınakta çekilmiş.

Doğanın etkisini bu tapınakta net olarak görüyorsunuz. Ağaç köklerinin yapıları nasıl sardığını, taşları nasıl yerinden oynattığını tüm açıklığı ile bu tapınakta görebiliyorsunuz. Burada doğa ile insanoğlu birbiriyle mücadele ediyor sanki. Ağaçlar kesilip tapınaklar inşa ediliyor. Sonrasında ise ağaçlar tapınakların üzerinden onları yıkarak tekrar yükseliyor. 

Bölgedeki en etkileyici tapınaklardan biri de Bayon. 54 adet kulesi var ve her kulede 4 adet yüz var. 54 kule, o dönemde Kamboçya Krallığına ait 54 bölgeyi temsil ediyormuş. Günümüzde sadece 37 tanesi ayakta kalabilmiş. Bayon tapınağındaki duvar çizimleri günlük hayatı, Çinlilerin Kamboçya’ya yardımını ve gölde olan savaşı anlatıyormuş. 

Kuledeki yüzler Bodhisattva’yı temsil ediyormuş. Bodhisattva, Budist düşüncede kendini tüm canlıların Budalığa ulaşmasına yardımcı olmaya adamış kişiymiş. Bunlar, diğer canlıların aydınlığa ulaşması için çaba gösteren, diğer insanların mutluluğu için uğraşan kişilermiş.

          

 

Tonle Sap Gölü ve Yüzen Köyler

Siem Reap'e 15 km uzaklıkta bulunan Tonle Sap Gölü, Güneydoğu Asya'nın en büyük gölü. 

1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Biyosfer Rezerv Alanı ilan edilmiş.

Tonle Sap gölü üzerinde çeşitli yüzen köyler bulunuyor. Bu köylerden biri de Kampong Phluk. 

Evler suyun içinde yaklaşık 12 metrelik direkler üzerinde duruyor. Okul, market, postane ve tapınak vb. hepsi su üzerinde. Burası dünyadaki en yoksul bölgelerden biri.

Çocuk yaşta yüzmeyi, kürek çekmeyi ve tekne kullanmayı iyi derecede öğrenen köy halkı, geçimini balıkçılıkla sağlıyor. Bu sularda ağırlığı 300 kiloyu bulan kedi balıkları (catfish) yakalanabiliyor. Köylüler, evlerinin önüne bambudan yapılmış verandalarda tavuk, horoz besliyor; domates ve biber yetiştiriyorlar.

Asya’ya Özgü Ulaşım Aracı Tuk Tuk

Bölgede yaygın olarak kullanılan ulaşım aracı Tuk Tuk, şehir içi ulaşımda kullanılan bir tür motor taksi. Asya’ya has, motosikletin arkasına oturacağınız, hatta yatacağınız bir bölmesi olan taşıma aracı.

Genellikle küçük olmalarından dolayı, diğer araçlara göre trafikte daha rahat hareket ediyor. Normal taksilerden ucuz olduğu için çok fazla tercih ediliyor. Asya’da gezdiğim ülkeler arasında Tayland ve Kamboçya 'da çok fazla kullanıldığını gördüm.

Ülkeye ayak bastıktan sonra hem havalimanından şehir merkezine hem de diğer günlerde yürüme mesafesi dışında kalan yerlere giderken ben de bu aracı kullandım hep.

Bir Heykel Bir Diyalog

 

“Allah razı olsun hacı abi. Çok faydalı bilgiler edindim.”

Kamboçya Mutfağı

Ülke daha çok Fransız, Vietnam ve Tayland mutfağının etkisi altında olup, yerel mutfakları Kmer mutfağı olarak adlandırılıyor.

Pilav burada da tüm Asya'da olduğu gibi ana yemek. Et yemekleri çok fazla tüketiliyor. Noodle çorbası içilebilecek yerler ise neredeyse her köşe başında var. Ayrıca, bol bol ucuz deniz ürünü yemeniz de mümkün.

Bu bölgenin yemekleri damak zevkime uymuyor pek. Biraz dolaştıktan sonra sebzeli pilav yapan bir yer buldum. Orada yedim genellikle. Daha sonra, tavuk döner yapan Hataylı bir esnaf buldum ve yemek işini hallettim ☺

Kamboçya’ya Ne Zaman Gidilir?

Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman, kuru sezon olarak geçen kasım ve şubat ayları arası. Bu aylar arasında hava genellikle güneşli ya da parçalı bulutlu oluyor. 

Tropik bir iklim olduğundan yaz ayları sıcak ve yağmurlu oluyor. Bazen gün boyu bazen de kısa sürebiliyor yağışlar. Ağustos ayında gitmiştim ben. Yağmurun gezimi aksatacağından korkmuştum ama neyse ki kısa süreli yağışlara denk geldim.

Film Önerisi

Kamboçya hakkında 1984 yapımı Ölüm Tarlaları (The Killing Fields) adlı filmi izleyebilirsiniz. 

Kızıl Kmerlerin 1975 ile 1979 yılları arasında yapmış olduğu sistemli soykırımı anlatıyor. ABD’nin çıkarları uğruna Vietnam savaşına sokulan Kamboçya’nın nasıl ölüm tarlası haline geldiği gözler önüne seriliyor. Film, gerçek olaylara dayanıyor. Ayrıca, 3 Oscar ödülü aldığını da belirtelim.

******************

Bir sonraki yazıda tekrar buluşmak üzere. 

Bol sağlıklı ve huzurlu günleriniz olsun. Hoşça kalın.

Yorumlar (45)
Kurtuluş 13 ay önce
Kaleminize sağlık hocam, çok güzel bir yazı olmuş.
Ali Fikret 13 ay önce
Çok teşekkür ederim
Yasin parlak 13 ay önce
Ali abi yazdığın Makaleler sayesinde,görmediğimiz yerler hakkında bilgi sahibi oluyoruz teşekkürler.
Ali Fikret 13 ay önce
Çok sağ ol Yasin.
İlhan 13 ay önce
Aydınlatıcı, bilgilendirici yazınız için teşekkürler, ülkede güvenlik nasıl acaba?
Ali Fikret 13 ay önce
Çok teşekkür ederim. Güvenlik açısından iyi şimdilik.Bir sıkıntı yok.
ENDER BESİM 13 ay önce
Eline yüreğine sağlık Ali hocam diğer yazılarını sabırsızlıkla bekliyorum
Ali Fikret 13 ay önce
Çok sağ ol Besim hocam.
Mustafa Altıntaş 13 ay önce
Elinize sağlık, çok güzel yazmışsınız. Bu bölgeyi bende gezmiştim, tekrar anılarım canlandı.
Ali Fikret 13 ay önce
Çok teşekkür ederim
Ipek 13 ay önce
Hocam tebrik ederim cok guzel akici bir yazi dizisi olmus gormedigimiz yerler hakkinda sayenizde bilgi sahibi oluyoruz
Ali Fikret 13 ay önce
Çok teşekkür ederim İpek
Sevinç 13 ay önce
Yine imrenerek, merak ederek , şaşırarak okuduğum keyifli bir yazı:) filmi mutlaka izleyeceğim
Ali Fikret 13 ay önce
Çok teşekkür ederim. İzleyin mutlaka.
SinanŞAHİN 13 ay önce
Güzel ve akıcı bir dil ile hoş bir tanıtım olmuş emeginize saglık
Ali Fikret 13 ay önce
Çok sağ olun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Namaz Vakti 25 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11
Günün Karikatürü Tümü
banner136