banner16

banner15

Milletvekili kendini il başkanı gibi gördü

CHP İl Yönetim Kurulup partilerindeki görevlerinden istifa etti. İstifa sonrasında yazılı bir açıklama yapıldı. Sitem dolu o açıklamada özetle şöyle denildi: 'Genel Başkan’ın ve Genel Başkan Yardımcıları’nın İlimize geldiklerinde haber vereceği bir İl Başkanı ve Yönetim Kurulu olması gerekiyor. Milletvekili’nin kendini İl Başkanı, İlçe Başkanı yerine koymadığı tek adam olarak kendini görmediği, kendini böyle görse de...' dedi

SİYASET 08.09.2018, 09:33 08.09.2018, 09:33
Milletvekili kendini il başkanı gibi gördü
banner18

İstifa açıklamasında sitem dolu ifadeler yer alıyor. Açıklamada partinin il başkanının genel merkez tarafından muhattap alınmadığı milletvekili Burcu Köksal"ın il başkanı gibi hareket ettiği ifade ediliyor. İşte o açıklama: " Genel Başkan’ın ve Genel Başkan Yardımcıları’nın İlimize geldiklerinde haber vereceği bir İl Başkanı ve Yönetim Kurulu olması gerekiyor. Milletvekili’nin kendini İl Başkanı, İlçe Başkanı yerine koymadığı tek adam olarak kendini görmediği, kendini böyle görse de Genel Merkez’den destek almadığı,yapılan yanlışlıklar haksızlıklar, iftiralar ve karalamalar karşısında İl Başkanı’nın Genel Merkezde muhatap bulduğu,ötekileştirilmediği,dışlanmadığı, yalnız kalmadığı bir anlayışa bayrağı teslim etmek,dik duruşumuzun gereği, partimizin menfaatinedir. Partimizin geleceği adına hepimiz üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmeli, yeri geldiğinde koltukları boşaltmayı bilmeliyiz." 

 

İSTİFA AÇIKLAMASININ TAMAMI ŞÖYLE: 

DİKKATE ALINMADIK

Genel seçimlerden sonra yaptığımız açıklamada aday belirleme sürecinde ve yönteminde örgütlerin görüşlerinin dikkate alınmaması, seçim sürecinin genel merkez yöneticileri tarafından doğru yönetilmemesi nedeniyle örgütün yapısının bozulduğunu belirterek “Bizler sosyal demokrat anlayışın gereği olarak kaybedenin, başaramayanın çekilmediği, gençlerin önünün açılmadığı siyaset anlayışını doğru bulmadığımızı, Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar İl Örgütü olarak her seçim sonunda kazandığımız telkinine inandırılmak istemediğimizi” belirterek “Sorumlu siyaset anlayışı gereği, kaybedenlerin, bizler de dâhil olmak üzere koltuklarını bırakmaları gerektiğini düşünüyoruz.” demiştik.

ÇOBAN ATEŞİ YAKMAYA ÇALIŞTIK

Olağanüstü kurultayla partimizin bir an önce yenilenmeye, yeni ve sağlıklı bir örgütlenme modeline ihtiyaç olduğu yönündeki düşüncemizle Türkiye genelinde ilk açıklamayı yaparak “ÇOBAN ATEŞİ” yakmak istemiştik. Bunda da başarılı olduğumuza inanıyoruz. Ancak imza toplanması süreci ve sonrası yaşananlar ve genel merkezimizin takındığı tutum, partimizi yıpratmaktan öteye gitmemiştir. Ortaya çıkan tablo ne bizleri, ne üyelerimizi, ne de bu partiye gönül veren yoldaşlarımızı memnun etmemiştir.

GENEL MERKEZ 5-10 İMZAYI BAHANE ETTİ

Genel merkezin çağrısıyla, demokrasi gereği diğer Cumhurbaşkanı adaylarının bile seçime katılabilmeleri için imza veren bizler, Genel merkezimiz tarafından olağanüstü kurultayı toplamamak adına 5-10 imzanın bahane edildiğini gördük. Oysa partinin içerisinde yaşanan sorunlar açık ve ortadaydı.Genel merkezin “Yeterli imza yok” diyerek, Merkez Yürütme Kurulu’nda değişikliğe gitmesi sorunlara çözüm değildir.Tarihi bir kararın eşiğinden dönen ve imza sayısını bahane ederek değişime yol vermeyen genel merkezimizin hata yumağı içerisinde olduğu aşikârdır.

PARTİMİZE İNANÇ AZALIYOR

24 Haziran"dan sonra partimizin fazlasıyla yıpratıldığını ve halkımızın partimize olan güven ve inancının azalmakta olduğunu görüyoruz. Sosyal medya ve basın aracılığıyla yapılan açıklamaların sert ve yıpratıcı olmasından elimizden geldiğince kaçınıyoruz. Ancak her üyemizin böyle tarihi bir karar döneminde sorumluluk almasından, düşüncelerini dile getirmesinden yana olduğumuzu da ifade etmek isterim. Lakin açıkça görülüyor ki; "Gözler kör, kulaklar sağır" olmuş! Yaşananlara kayıtsız kalındığını görmek bizleri kahrediyor.

GERGİN OLAN BİR TABAN VAR

Sorun sadece MYK veya Genel Başkan’lık sorunu değildir, Sorun;10 yılda 9 seçim kaybedip, her seferinde MYK"yı değiştirerek sorunların çözdüğünü veya gergin olan tabanı sakinleştirdiğini düşünen anlayıştadır. Bu anlayışın 10 yıldır partimizin üzerinde oluşturduğu yanlış ve alakasız temel-stratejiler, örgütümüzde tamamen yılgın, umutsuz, bana neci ve köhne bir yapı oluşmasına sebep olmuştur.Sadece genel merkez değil tüm örgütlerimizde ilkesel ve örgütsel sorunlar vardır. Örgütteki bu yapı halkımızın bize olan inancını ve güvenini azaltmaktadır.

ACİLEN RADİKAL KARARLAR ALINMASINI İSTEDİK

Üye yapısı,Üye yapısının yanlış oluşumuyla gelen ilkesiz Delege anlayışı,Gençlik ve Kadın Kolları Örgütlenmesi anlayışı,Emek vermemiş, örgütün işleyişini bilmeyen, birilerinin adamı olan kişilerin Belde Başkanı, İlçe Başkanı, Belediye Başkanı, İl Başkanı veya Milletvekili adayı olduğu hatta Milletvekili olduğu, Genel Başkan Yardımcısı olduğu görülmektedir.

BAŞTAN SON YENİLENMELİYİZ

Bu içe dönük yapı bizi tabandan koparmış, insanlara dokunamaz hale getirmiş ve maalesef halkımızdan ve sorunlarından uzaklaştırmıştır. Halk bizi umut olarak görmemektedir. Artık zamanımız kalmamıştır! En tabandan başlayarak Mahalle, Belde, İlçe, İl ve Genel Merkez"in Örgütlenme anlayışının sil baştan değişmesi gerektiğini belirttik.Sorunları çözmek için öncelikle sorunların tespitiyle başlanarak yeni ve daha demokratik bir tüzük ve programla, farklı bir örgütlenme modeli oluşturulması gerekmekte ve acilen Kuruluş felsefesine dönülmesi gerektiğini söyledik.Toplumun ve örgütün bu taleplerini hayata geçirmek için sorunları birlikte çözebilirdik. Ama bu sorunlar çözülmediği takdirde istifalarımızın cebimizde olduğunu da yapmış olduğumuz ilk değişim açıklamamızda belirtmiştik. Şuan görülüyor ki, genel merkezin bu sorunları çözmek için herhangi bir çabası bulunmamaktadır. Herkes bilmelidir ki, siyasette kişilerin verdiği sözleri yerine getirmesi, siyaseti daha temiz daha güvenilir hale getirecektir.Biz sözümüzde durmaktan yanayız.

‘’YEREL  SEÇİMLERE  GENEL MERKEZLE UYUMLU BİR EKİPLE GİDİLMELİ’’

Önümüzde Yerel seçimler var. Partimizin yerel seçimlere Genel Merkez’le uzlaşan bir ekiple gitmesinden yanayız.Biz değişim istedik ve neden istediğimizi açıkça belirttik. Bunun için verdiğimiz demokratik ve haklı mücadelemizden yılmadık.  Partimizin Afyonkarahisar’daki geleceği adına her şeyin güzel olduğunu söyleyen, “24 Haziranda başarılı olduk” diyen, Genel Merkez’le aynı düşüncede olan, değişim istemeyen bir ekibe bayrağı teslim etmenin Devrimci bir duruş, hatta zorunluluk olduğunu düşünüyoruz.Burada istifa etmemizi istemeyen ve duruşumuzdan dolayı bize destek veren Afyonkarahisar’daki ve Türkiye’deki tüm Yoldaşlarımıza söylemek isteriz ki, istifa bir kaçış değildir. Bu istifa partimizin yerel seçimlere genel merkezimizle uyum içinde çalışacak yeni bir ekiple katılması, partimizin zarar görmemesi içindir.

GENEL BAŞKAN İLE GELİRKEN BİZE HABER VERMEDİ

Çünkü Genel Başkan’ın ve Genel Başkan Yardımcıları’nın İlimize geldiklerinde haber vereceği bir İl Başkanı ve Yönetim Kurulu olması gerekiyor. Milletvekili’nin kendini İl Başkanı, İlçe Başkanı yerine koymadığı tek adam olarak kendini görmediği, kendini böyle görse de Genel Merkez’den destek almadığı,yapılan yanlışlıklar haksızlıklar, iftiralar ve karalamalar karşısında İl Başkanı’nın Genel Merkezde muhatap bulduğu,ötekileştirilmediği,dışlanmadığı, yalnız kalmadığı bir anlayışa bayrağı teslim etmek,dik duruşumuzun gereği, partimizin menfaatinedir. Partimizin geleceği adına hepimiz üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmeli, yeri geldiğinde koltukları boşaltmayı bilmeliyiz.

“PARTİ  NEFERLERİ OLARAK; İSTİFA BİR ERDEMDİR”

Yukarıda açıkladığımız konu ve tespitleri 18 yaşımdan bu yana partide bir dönem Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı, İki dönem İl Gençlik Kolları Başkanlığı, Üç dönem Örgütlerden Sorumlu İl Başkan yardımcılığı ve son dönemin İl Başkanlığını görevini yapmış birisi olarak,  Yönetimdeki arkadaşlarımın hepside bulunmuş olduğumuz görevlerde hiçbir zaman makam, mevki gözetmeden partimizin çalışmalarında afiş asan, bayrak asan, gerektiğinde çay dağıtan, temizlik yapan, parti için bedel ödeyen ve halen ideolojisi için yargılanan parti neferleri olarak yapıyoruz.Sonuç olarak her şeyin güzel gittiğini düşünen anlayışın önünü açmak için, partimizin yıpranmaması için, partimizi kavgadan, ekipleşmeden, ayrışmadan uzak tutmak için, Genel Merkez’le uyumlu bir ekibe teslim etmek adına şahsım ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımla birlikte “istifa bir erdemdir” diyor, görevlerimizden istifa ediyoruz.”

Yorumlar (0)
13°
hafif yağmur
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30