banner16

banner15

Köksal: 5 bin lira maaş bağlayın teşekkür etmezsem namerdim

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, 2021 yılı bütçe görüşmeleri üzerine Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “AKP, şehit anne ve babalarına 5 biner lira maaş bağlasın, bu kürsüde size teşekkür etmeyen Burcu Köksal namerttir” dedi. Köksal, Afyon Postası’nda yayınlanan Afyonkarahisar Kahveciler ve Çay Ocakları Esnaf Odası Başkanı Atila Kocabaş’ın “battık” açıklamasınıda meclis kürsüsünden dile getirerek: “Hemşehrilerimi kandırıp Kütahya’da Sait Açba’nın köyüne açtığınız Zafer Havalimanı’nın yandaş işletmecisine 2020 yılında 39,8 milyon lira verenlere yazıklar olsun” 

SİYASET 20.12.2020, 16:51
Köksal: 5 bin lira maaş bağlayın teşekkür etmezsem namerdim
banner18

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal’ın, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda 2021 yılı bütçe görüşmeleri üzerine CHP Grubu adına yaptığı konuşması Meclis'e damga vurdu.  Milletvekili Köksal’ın konuşması ulusal basında ve sosyal medyada geniş yankı buldu. 

AKP MİLLETİ CANIYLA CÜZDANI ARASINA SIKIŞTIRDI

Sosyal medya platformlarında binlerce kez izlenen ve binlerce yorum alan 2021 yılı bütçe konuşmasında AKP’nin 2021 yılı bütçesinde milleti pandemide canıyla cüzdanı arasına sıkıştırdığını kaydeden Milletvekili Burcu Köksal,  “On sekiz yıldır ülkeyi yönetemeyen ve en sonunda 2020 yılında pandemi döneminde milleti canı ile cüzdanı arasında sıkıştıran AKP’nin veda bütçesi üzerine söz almış bulunmaktayım. Yanlışlarınızı, yapmadıklarınızı anlatmaya nereden başlayayım, nasıl anlatayım, onu da bilmiyorum ama pandemide Avrupa’daki hemen her devlet vatandaşlarına “Siz evde kalın, sağlığınızı koruyun, devletimiz size bakacak.” derken bizim 9 sarayda oturup yandaş müteahhitlere ve faiz baronlarına bütçeden çil çil ödemeler yapan Cumhurbaşkanı, bırakın vatandaşa destek olmayı IBAN numarası verip vatandaştan para istedi.” dedi.

ESNAF BATMA NOKTASINA GELDİ

Pandemi nedeniyle esnafın batma noktasına geldiğinin önemli altını çizen Köksal, “Pandemi yüzünden batma noktasına gelen 130 bin kahvehane ve kıraathanenin, 200 bin lokanta, restoran ve kafeteryanın, 6 milyonu aşkın seyyar satıcı ve sokak esnafının, 10.300 düğün-davet işletmesinin, 80 bin okul kantincisinin, binlerce halı saha, nargile kafe, internet kafe işletmesinin, sözleşmesini yenileyemeyen 14 bin seyyar Millî Piyango bayisinin geçim sıkıntısına derman olmayıp faiz lobisine üç yılda 602 milyar ödemeyi taahhüt edenlere yazıklar olsun.” diye konuştu. 

ŞEHİT ANNE VE BABASI BİN LİRANIN ALTINDA MAAŞ ALIYOR, YAZIKLAR OLSUN…

“Şehit anne ve babası bin liranın altında maaş alıyor.” diyen Köksal, “Bu ülkeye hizmet etmek için atama bekleyen genç mühendislerimize, inşaat mühendislerimize kaynak ayırmayıp Osmangazi, Yavuz Sultan Selim Köprüleri ve otoyollar için yandaş müteahhitlere araç garantisi olarak üç yılda 48 milyar ödemeyi taahhüt edenlere yazıklar olsun. Pandemide iş yeri kapatılan veya geliri azalan esnafın SGK, BAĞ-KUR primlerini vergi, kira, stopaj ödemelerini, elektrik ve doğal gaz faturalarını karşılamayıp Cengiz İnşaatın 422 milyon dolarlık borcunu silenlere yazıklar olsun. Ukrayna ordusuna 200 milyon verip Somali’nin IMF borcunu kapatıp Afrika Kalkınma Bankasına, Afganistan’a milyonlarca dolar gönderip kendi vatandaşı olan emeklilikte yaşa takılanlara hakkını vermeyenlere yazıklar olsun. Yandaşlarına çifter çifter maaşlar bağlayıp şehit babasına 804 lira maaşı layık görenlere yazıklar olsun. İşte, burada, Hayrullah Baba 804 lira maaş alıyor. Eğer gidin, gidin… Daha o kadar çok örneği var ki binlerce şehit ana ve babası bin liranın altında maaş alıyor.” şeklinde konuştu. 

TEŞEKKÜR ETMEZSEN NAMERDİM…

“AKP, şehit anne ve babalarına 5 biner lira maaş bağlasın, bu kürsüde size teşekkür etmeyen Burcu Köksal namerttir.” diyen Köksal, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi vatandaşlar kuyruklarda beklemesin ucuz ekmek almak için diye 142 ekmek satış büfesi açıp işletme hakkını da engellilere ve şehit yakınlarına vermek istemişti. Bunu reddedenlere, buna engel olanlara da yazıklar olsun diyorum. 5 milyon Suriyeli mülteciye milyonları dağıtırken asgari ücretle geçim mücadelesi vermeye çalışan kendi vatandaşını açlık sınırı altında yaşamaya mahkûm edenlere yazıklar olsun. 2021 yılı bütçesinde 22 şehir hastanesinin işletmecisi olan yandaş müteahhitlere 16 milyar 392 milyon lira kira bedeli ayırıp pandemi döneminin gerçek kahramanı olan sağlık çalışanlarının barınma ve ulaşım giderlerini karşılamayan, ek ücret ödemelerini hakkaniyetle yapmayan, onlara 29 lira 92 kuruş giyim yardımını layık görenlere yazıklar olsun. Tunus’a 5 milyon dolar hibe edip sahada çalışan sağlık çalışanlarının yükünü hafifletmek için atama bekleyen sağlıkçılara kaynak ayırmayanlara, tıbbi cihaz, medikal cihaz tedarikçilerine otuz altı aydır ödeme yapmayıp alacaklarından feragat etmelerini isteyenlere yazıklar olsun! “Venezuela’nın her türlü ihtiyacını karşılayacak gücümüz var.” deyip de dükkanını kapattığınız esnafın, borcunu ödeyemeyip de fabrikasına kilit vuran sanayicinin, ürünü tarlada kalan çiftçinin ve günlük 39 lirayla geçim mücadelesi veren işçinin ihtiyacını karşılamayanlara yazıklar olsun!” ifadelerini kullandı. 

BÖYLE BÜTÇE OLMAZ OLSUN

Milletvekili Köksal, şöyle konuştu: “Çiftçinin, Tarım Kredi Kooperatifine olan borçlarını yapılandırmaya sokmayıp kanunen hak ettiği desteklemeleri ödemeyen, borcunu ödeyemeyen çiftçinin ekmek teknesi traktörünü satmasına seyirci kalıp da 5 yandaş müteahhide günlük 34 milyon 277 bin 777 lira ödenek ayıranlara yazıklar olsun! Patates ve soğan üreticileri ürünlerini satamadığı için yollara dökerken, pancar üreticileri fabrika kapılarında üç kuruş için kuyruklarda beklerken, haşhaş üreticileri kotayla ezilirken, süt üreticileri ürettikleri her litre sütte 34 kuruş zarar ederken; Saray’ın sadece giyecek, mefruşat ve tuhafiye giderleri için 13,4 milyon lira harcayan bütçe olmaz olsun! Kalyon İnşaata 9,5 milyarlık vergi istisnası tanıyıp 2021 yılı tarım bütçesinde çiftçiye 21 milyar lira ödeneği layık görüp bu ülkenin çiftçisine 2 tane yandaş müteahhit kadar değer vermeyenlere yazıklar olsun! Emekliye, işçiye, çiftçiye, KOBİ’ye, esnafa, memura acı reçete çıkarıp millet için yandaş kanalları etsiz köfte tarifleri verdirip sarayın beslenme, gıda ve mutfak giderleri için 3 milyon 82 bin lira harcayan bütçe olmaz olsun!”

TÜRKİYE’DE 10 MİLYONU AŞKIN VATANDAŞIMIZ İŞSİZLİKLE KIVRANIYOR

Türkiye’de 10 milyonu aşkın vatandaşın işsizlikle kıvrandığını belirten Köksal, “10 milyonu aşkın vatandaşımız işsizlikle kıvranırken, AKP Kütahya Gençlik Kolları İl Başkanını Çalışma Bakanlığına bağlı ALO 170 hattında dört ay mevzuat uzmanı olarak işe alıp işe dahi gitmeden 6 bin lira maaş bağlayanlara hakkım haram, zehir zıkkım olsun! “FATİH Projesi” diye diye 3,4 milyar lirayı resmen çöpe atıp pandemide 3 milyonu aşkın öğrencinin internetsiz, 759 bin hanenin televizyonsuz kalmasına seyirci olanlara yazıklar olsun! 9 milyar 750 milyon lirayla kapatılmış olan köy okullarını yeniden açıp atama bekleyen binlerce öğretmeni öğrencilerine kavuşturmak, bu sayede de öğrencilerin bulunduğu yerlerde okullarına gitmelerini sağlamak varken bu parayı taşımalı eğitime ayırıp sabahın kör karanlığında çocuklarımızı yollara düşürenlere yazıklar olsun! 2018’deki KHK’de kadro dışı kalan kiralık araç şoförleri, Karayolları çalışanları, HBYS, bilgi işlem, devlet hastanesi, yemekhane personelleri, laboratuvar, hastane, sterilizasyon, dezenfeksiyon ve KİT personelleri ile belediye şirket işçilerine geçici ve mevsimlik işçilere kadro vermeyip sırf başkanlık sevdanız yüzünden 2019’da Cumhurbaşkanlığında yeni kurulan ofis ve birimlere 1 milyar 300 milyon lira harcadınız. Soruyorum: Vicdanınız rahat mı?” dedi.

AFYON KAHVECİLERİ ODASININ BATTIK AÇIKLAMASI TBMM’DE

TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe konuşmasında Afyonkarahisarlı iş insanlarının, oda başkanlarının ve sivil toplum örgütlerinin sesi olan Köksal, “Biraz da güzel memleketim Afyonkarahisar’ın bütçesine bakalım. Bakın, Afyonkarahisar Kahveciler ve Çay Ocakları Esnaf Odası Başkanı Atila Kocabaş bir açıklama yaptı, kahveciler ve kıraathaneciler için, “Battık, battık.” diyor. “Battık.” diyor Oda Temsilcisi. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser “Pandemi nedeniyle kısıtlama yaşanan sektörlere destek verilmeli.” derken, Afyonkarahisar Kasaplar ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahim Yörük “Besiciler ve süt üreticileri zarar ediyor, sorunlar çözülmeli.” diye açıklama yaparken, Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Abdülkadir Konak salgından etkilenen esnaf ve sanatkârlar için destek paketi talep ederken, Afyonkarahisar Giyim Eşyası, İmalat ve Satıcılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hüseyin Karnıbüyük “Pandemi döneminde esnaf ve sanatkârlarımızın desteğe acil ihtiyacı var.” derken “Afyon’a havaalanı açıyoruz.” diye hemşehrilerimi kandırıp Kütahya’da Sait Açba’nın köyüne açtığınız Zafer Havalimanı’nın yandaş işletmecisine 2020 yılında 39,8 milyon lira verenlere yazıklar olsun!” diye konuştu.

GAZİ MECLİS “AFYON MERMERİ” YERİNE İTALYA’NIN “BİANCO SARDO” GRANİTİ İLE DÖŞENDİ

Meclis Kürsüsü’nden “Afyon Mermeri”ni göstererek, Gazi Meclisin Ek Hizmet Binası’na “Afyon Mermeri” yerine İtalya’nın “Bianco Sardo” granitinin döşendiğini kaydeden Köksal, “Bunlar Afyon mermeri, bilmeyenlere tanıtmak için getirdim. Hepsi birbirinden değerli, güzelim Afyon mermerleri. Şimdi, bizim Afyonkarahisar milletvekilleri burada mı, merak ediyorum, salonda mı AKP vekilleri? Çünkü kamerayı gören, fotoğraf makinesini gören yerlilikten ve millîlikten bahsediyor lakin bakıyorum da şu Gazi Meclisin Ek Hizmet Binası’na bu güzelim “Afyon Mermeri” yerine İtalya’nın “Bianco Sardo” granitini döşeyecek kadar yerli ve millîsiniz siz! Afyon’da hangi mermerciye giderseniz gidin bu Gazi Meclisin mermerlerini döşemekten şeref duyar ama siz, Afyonlu hemşehrilerime bunu bile çok gördünüz. Anadolu’da bir söz vardır: “Yarım hoca dinden eder, yarım doktor candan eder.” Ben de diyorum ki: “Yarım iktidar, milleti hem canından hem cüzdanından eder.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
25°
hafif yağmur
Namaz Vakti 08 Mayıs 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 37 81
2. Fenerbahçe 37 76
3. Galatasaray 37 75
4. Trabzonspor 37 64
5. Sivasspor 37 58
6. Alanyaspor 38 57
7. Hatayspor 37 57
8. Gaziantep FK 37 54
9. Göztepe 37 51
10. Karagümrük 37 51
11. Konyaspor 37 45
12. Rizespor 37 45
13. Antalyaspor 38 43
14. Başakşehir 37 43
15. Malatyaspor 37 41
16. Kasımpaşa 37 40
17. Kayserispor 37 39
18. Ankaragücü 37 38
19. Erzurumspor 38 37
20. Gençlerbirliği 37 35
21. Denizlispor 37 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 34 80
2. M. United 33 67
3. Leicester City 35 63
4. Chelsea 34 61
5. West Ham 34 58
6. Tottenham 34 56
7. Liverpool 33 54
8. Everton 33 52
9. Arsenal 34 49
10. Aston Villa 33 48
11. Leeds United 34 47
12. Wolverhampton 34 42
13. Newcastle 35 39
14. Crystal Palace 33 38
15. Brighton 34 37
16. Southampton 33 37
17. Burnley 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 34 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 34 76
2. Real Madrid 34 74
3. Barcelona 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 35 56
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Granada 34 45
9. Athletic Bilbao 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Osasuna 34 40
12. Cádiz 34 40
13. Levante 34 38
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 34 31
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 34 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 34 26