Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Dilerim ki ülkemiz, 2008 yılındaki küresel krizde olduğu gibi yeni beklenen borç krizinde de en az kayıpla çıkmayı başarır” dedi

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2022 yılı Temmuz ayı olağan toplantısında yaptığı açıklama şöyle:

İKİNCİ 500 ŞİRKET ARASINDA AFYON’DAN 2 ŞİRKET

İstanbul Sanayi Odası’nın İkinci 500 Büyük Şirket araştırmasında ilimizden Oruçoğlu Yağ San. ve Tic. A.Ş. 86’ncı; Kızılay İçecek San. Tic. A.Ş. de 209’uncu sırada yer aldı. Dünya genelinde yaşanan sıkıntılara rağmen üretim yaparak, istihdam sağlayarak ilimiz ve ülkemiz ekonomisine büyük katkıda bulunan iki firmamızı gönülden kutluyor; şirketlerin ortaklarının, yöneticilerinin ve çalışanlarının başarılarının devamını diliyorum.

GAZİ MTAL İLK 10’A GİRMEYİ HEDEFLİYOR

Malumunuz olduğu üzere Liselere Geçiş Sistemi Yerleştirme Sonuçları açıklandı. 2019 yılında Milli Eğitim Bakanlığımız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitemiz’in imzaladığı Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü çerçevesinde ilimizde pilot okul olarak belirlenen Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Müdürü Mehmet İvecen’den aldığımız bilgi doğrultusunda tercihler ve okul not ortalaması kontenjanlarının tamamının dolduğunu öğrendik. Gazi MTAL, biz ilgilenmeye başladığımız 2019 yılında, döner sermaye sıralamasında 132'nci sıradaydı, 2020'de ise 31'inci sıraya yükseldi; 2021 yılında ise ilk 26 arasında yer almayı başardı. Okulumuz, döner sermayede kısa sürede ilk 10’a girmeyi hedefliyor.Okulumuzun 2019 yılında kurduğumuz Protokol Yürütme Kurulu sayesinde kazandığı ivmenin bundan sonra da artarak devam edecektir. Protokol Yürütme Kurulu’nun başkanlığını ben sürdürüyorum. Kurul’da İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Metin Yalçın, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sayın Mustafa Gül, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bir Şube Müdürü ve Okul Müdürümüz var.

KREDİ KARTIYLA YAPILAN HARCAMALAR YÜZDE 94 BÜYÜDÜ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz ile Visa, bu yıl üçüncü kez Kartla Harcamalar Analizi gerçekleştirdi. Analiz sonuçlarına göre 2022 yılının ilk çeyreğinde aylık kartlı harcamalar ortalaması bir önceki yıla göre yüzde 85 oranında arttı. Ülkemizde, 2021 ve 2022 yıllarının ilk çeyreklerindeki kartlı harcamalar kıyaslandığında, e-ticaretin yüzde 90; banka kartı harcamalarının da yüzde 118 arttığını görüyoruz. Bu dönemde temassız ödemeler de 3 katına çıktı. Bahsettiğim dönemde ticari kredi kartlarıyla yapılan harcamalar yüzde 94 büyüdü. Bu analiz bizlere, ülkemizdeki alışveriş alışkanlığının kart üzerinden devam ettiğini gösterirken, e-ticaretin payının da genişlediğini ispatlıyor. Özellikle e-ticaretin gelecek yıllarda olmazsa olmaz olacağına inanıyorum.

AFYON’DAN 100 YILLIK İŞLETMELER ARANIYOR

Mütevelli Heyeti Başkanlığını TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun sürdürdüğü Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın önemli gördüğüm bir çağrısı var. Daha önce gündeme getirmiştim; ama hatırlatmakta yarar görüyorum. TEPAV, Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla 100 yıllık işletmeleri tespit etmek istiyor. Bu bağlamda resmi kayıt olmasa bile işletmenin 100 yıl ve öncesine dayandığını ispat eden fotoğraflar, bilgi kaynakları da belge olarak kabul edilecek. Ayrıca 90, 80 ve 70 yıllık şirketler de bu araştırmanın konusu olduğu için 1953 yılından önce kurulan tüm şirketlerin başvurusu bekleniyor.

Afyonumuz’daki işletmelerimizin bu araştırmada mutlaka yer almasını temenni ediyorum. Bu konudaki ayrıntıları TEPAV’ın internet sitesinden bulabilirsiniz.Sözü TEPAV’dan açmışken, TEPAV’ın Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden yola çıkarak yayımladığı İstihdam İzlemeBülteni’nde ilimiz adına sevindirici bir ayrıntı yer aldı.

Bültendeki verilere Afyonkarahisar’daki ücretli çalışan kişi sayısı, geçen yıla göre arttı.

AFYON’DA ÜCRETLİ ÇALIŞAN SAYISI ARTTI

Geçen yıl Nisan ayında ilimizdeki ücretli çalışan sayısı 99 bin 660 iken, bu yıl Mart ayında bu rakam 100.263’e çıktı. Bu yılın Nisan ayında ise ilimizde 101.711 ücretli çalışan olduğu belirlendi. İnşallah elbirliğiyle daha çok istihdam sağlayarak ilimizi kaldırmak için gayret göstereceğiz.

ÜLKEMİZİN İTİBARI ARTIYOR

Trafik sigortası yaptıracaklara kötü haber: Primlere yüzde 20 zam! Trafik sigortası yaptıracaklara kötü haber: Primlere yüzde 20 zam!

Rusya-Ukrayna savaşının başlaması ile tüm dünya bir tahıl krizi yaşıyor.

Türkiye, bu savaşın taraflarına eşit uzaklıkla olan ve tahıl krizini ciddi olarak hisseden bir ülke olarak üzerine düşeni yaptı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde Tahıl Koridoru Anlaşması imzalandı. Bu anlaşmanın diplomasi ve ticaret alanında önemli bir başarı olduğunu düşünüyorum. Ülkemiz, böylesi ataklarla dünyayı rahatlatacak açılımlar yapmaya devam ederse; dış politikada itibarımız daha da artacaktır.

DİLERİM EN AZ KAYIPLA ÇIKARIZ

Sorunlarına kalıcı çözüm getirilmediği takdirde, dünya genelinde bir durgunluk ve hatta negatif büyüme yaşanacak. Dün (önceki) gece ABD Merkez Bankası (FED), politika faizini 75 baz puan artışla yüzde 2,25-2,50 seviyesine çıkardı. FED’in faiz artışı yapacağına ilişkin oluşan beklenti, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde piyasaları etkiliyor. Bu ülkelerin para birimleri, dolar karşısında değer kaybediyor. Ancak FED’in son açıklamasından sonra toplantımıza kadar Türk Lirası’nın değer kaybetmediğini not olarak eklememiz gerekiyor. Almanya’da yayımlanan “Global Debt Monitor 2022” Asya, Afrika, Latin Amerika ve Doğu Avrupa’da 135 ülkenin borçlarının kritik (kriz sınırına çok yakın) bir düzeyde olduğuna dikkat çekti. Bu dünya genelinde bir borç krizinin yaşanacağına işaret ediyor. Dilerim ki ülkemiz, 2008 yılındaki küresel krizde olduğu gibi yeni beklenen borç krizinde de en az kayıpla çıkmayı başarır.

CÜNEYT ÖZDEMİR’İN KONUĞU OLDUK

Konuşmama bir hatırlatma ile son vermek istiyorum: Odamız tarafından sürdürülen, Avrupa Birliği destekli Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi’nin yaygınlaştırma faaliyeti kapsamında, ünlü gazeteci Cüneyt Özdemir’in İstanbul’daki stüdyosuna konuk olduk. Projemizi ve mermer sektörümüzü anlattığımız program, duayen gazeteci Cüneyt Özdemir’in ciddi bir takipçi sayısına sahip olan Youtube kanalında, 30 Temmuz 2022, Cumartesi günü saat 11’de yayınlanacak. Programı, izlemenizi ve izletmenizi rica ediyorum.