Afyonkarahisar’da her bayram öncesinde Ambaryolu’na kurulan pazar yeri tartışma konusu haline gelmeye devam ediyor. Çoğu vatandaş burada kurulan pazar yerinin şehir trafiğini kötü etkilediğini söylerken kimi vatandaş ise ekonomik olarak pazar yerinin olumlu olduğunu dile getiriyor.

Geçtiğimiz Ramazan Bayramı öncesi Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal, burada kurulan pazar yerine izin vermeyeceklerini açıklamıştı. Biz de Afyon Postası olarak sokağa inip vatandaşlara mikrofon uzatarak, “Ambaryolu’nda her bayram öncesi kurulan pazar yeri bu bayramda da kurulsun mu kurulmasın mı?” diye sorduk.

İşte vatandaşların cevabı;

- "Esnaf kazanç sağlıyor, kurulsun”

“Genel anlamda kurulmasından yanayız. Çünkü bir hareketlilik oluyor. Esnafa bir kazanç sağlıyor. Kontrollü bir şekilde kurulmasından yanayız.”

- “Arabalar iç içe geçiyor, yanlış kurulması”

“Görüyorsunuz, kurulacak bir şekil var mı? Arabalar iç içe geçiyor, insanlar zor geçiyor. Yanlış bence kurulması.”

Klasik otomobiller Afyon’da: 500 araç katıldı Klasik otomobiller Afyon’da: 500 araç katıldı

- “Geçen bayram yürüyerek 2 saatte çıktım”

“Ambaryoluna pazar yeri kurulmasın. Geçen bayram yürüyerek 2 saatte çıktım, çok kalabalık oluyor. Gezmesi de çok oluyor, alışveriş yapması da zor oluyor. Benim fikrim kurulmamalı.”

- “Buranın karmaşası buraya yetiyor”

“Pazar gibi oluyor burası. Zaten trafiği görüyorsunuz. Bence kurulmasın derim. Çok karmaşa oluyor. Buranın karmaşası buraya yetiyor. Pazara gidecek adam pazar yerine gitsin. Bence kurulmasın.”

- “Kurulsun, bayramın neşesi geliyor Ambaryolu'na”

“Bence kurulmalı. Çünkü bayramın neşesi geliyor Ambaryolu'na. Evet kavgalar olabiliyor ama zaten normal günde de kvga ediyorlar.”

- “Yerel esnafımız tezgah açsın”

“Dışarıdan gelenler bence tezgah açmasın. Çünkü kendi yerel esnafımız kazansın. Birisi pazar açacaksa bu kendi esnafımız olmalı. Yerel esnafımız para kazansın.”

- “Mağazalarda fiyatlar çok yüksek, kurulmalı”

“Kurulsun bence. Mağazalarda fiyatlar çok pahalı. Emekli adamım ben, hiç olmazsa buraya kurulduğu zaman emekliler faydalanır.”

- “Kendi esnafımız kuracaksa sıkıntı yok”

“Şehrimizin esnafları gelip kuracaksa bence sorun yok, trafiğe kapalı kurulabilir ama diğer şehirlerden yabancı esnaf gelecekse kurulmasın. Kendi esnafımız kursun, bayram öncesi bir kazanç olur.”

“Araba koyacak yer yok, pazarı nereye koyacağız”

“Baksanıza araba koyacak yer yok, pazar yerini nereye koyacağız. Yürümeye yer yok, önce otopark sorunu çözülsün. Pazar yeri elbet çözülür.”

Röportajın tamamı Afyon Postası Youtube kanalında yayında.

>>Kudret Kuş’un Haberi

Editör: Kudret Kuş