banner16

banner15

Afyon Devlet Hastanesi’nde yeni yoğun bakım ünitesi açıldı

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde 48 oda, 114 yataklı Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası 1. Basamak Yoğun Bakım Ünitesi açılış töreni gerçekleştirildi. 

SAĞLIK 12.03.2021, 21:33 12.03.2021, 21:48
Afyon Devlet Hastanesi’nde yeni yoğun bakım ünitesi açıldı
banner18

Törene Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Av. Ali Özkaya ve Av. İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, ATSO Meclis Kâtip Üyesi Osman Erdem, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mustafa Gül ve Ahmet Şükrü Köse, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Muammer Türker, Yönetim Kurulu Üyeleri Hayrettin Güzbey, Yücel Albay, Ahmet Anlıak, TOBB Afyonkarahisar Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Mustafa Özkan, Devlet Hastanesi Yönetimi ve çalışanları ile ATSO personeli katıldı. 

HER ALANDA YATIRIM SEFERBERLİĞİ

Açılış töreninde konuşan Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, “Bugün burada Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız, iş insanlarımız ve hayırseverlerimiz tarafından yaptırılan 48 oda, 114 yataklı Yoğun Bakım Ünitesi’nin bitirilerek mükemmel bir biçimde hizmete açılışını, hem görmek hem de mutluluğu yaşamak için buradayız. Hem Hükümetimiz, hem Afyonkarahisarlı iş insanları, Afyonkarahisar’ın her alanında bir yatırım seferberliği başlattı. Biz Milletvekillerimiz’le her hafta yeni bir yer açıyoruz. Açacağımız yüzlerce yatırımımız var” dedi. 

AFYON, ŞANSLI BİR İL

Çiçek, Afyonkarahisar’ın çıtasının yükseldiğini belirterek “Bu birlik ve beraberlik sayesinde Afyonkarahisar her geçen gün bir başka yöne evriliyor. Biz Afyonkarahisar olarak çıtayı belli bir noktaya getirdik. Atladık, atlayacağız. Bu yatırım, buna bir basamak olacak. Ben Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız’a ve iş insanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Her konuda her zaman, istişare hâlinde olup her yerde ellerini taşın altına koydular. Allah razı olsun. Belediye’nin gastronomi alanındaki yatırımlarını bu sabah da gezdik. Afyonkarahisar’ın çalışkan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek Bey’e de huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Her konuda desteği var, Ayazini’nde de desteği oldu, Allah razı olsun. Sayın Milletvekillerimiz ile Hükümetimiz’in her alandaki yatırımları konusunda günde 5-6 kere görüştüğümüz oluyor. Biz o manada şanslı bir iliz. Ne zaman telefon açsak, 15 dakika sonra müjdelerle telefonu kapatıyoruz. Kendilerine çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

YOĞUN BAKIM SIKINTISI YAŞANMAYACAK

Çiçek, Afyonkarahisar’da yoğun bakım sıkıntısı yaşanmayacağına dikkat çekerek “Bu Hastane’de Sağlık İl Müdürlüğü ekibine Ben Afyonkarahisar Valisi olarak ne kadar teşekkür etsem az. Allah sizden razı olsun. Hayatlarınızı hiçe sayarak Afyonkarahisarlıların sağlığı için mücadele ettiniz. Kendiniz bazen Kovid’e yakalandınız. Hemen iyileşip hastaların başına gelmek için uğraştınız. Emeklerinizi ödeyemeyiz. Başhekimimiz Mehmet Duran, ‘Yoğun bakım eksiğimizi tamamlayabilsek’ demişti. Orada da Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası elini taşın altına koydu. Mehmet Hoca ‘Artık, Afyonkarahisar’da bizim yoğun bakım sıkıntımız yok’ dedi. Bu müthiş bir müjde. Bu arada Hükümetimiz’in yatırımları oldu, hayırseverlerimizin yatırımları oldu; ama Ticaret ve Sanayi Odası’nın bu yaptığı ile şunu açık yüreklilikle söyleyebiliyoruz: Afyonkarahisar’da yoğum bakım sıkıntımız yok” diye konuştu. 

VALİ ÇİÇEK’TEN KOVID-19 UYARISI

Töreni takip eden basın mensuplarının “Kovid-19 hakkında bir uyarınız olacak mı” sorusunu da yanıtlayan Vali Çiçek, şu değerlendirmede bulundu:

“Kovid-19 ile ilgili Afyonkarahisar, bir dönem bizi korkuttu. Yurtdışı ayağı güçlü olan bir vilayetiz, kavşak noktasındayız. Dinlenme tesislerinin olduğu, gurbetçilerimizin çok olduğu, gidiş ve gelişlerin çok olduğu bir kentiz. Dinamik bir nüfus yapımız var. Düğünlerimiz 3-4 gün sürüyor, yemeksiz düğünümüz olmuyor. Bu tür sebeplerden dolayı bir dönem artış eğilimine girmişti. Fakat arkasından hem sağlık ekiplerinin, hem de vatandaşlarımızın duyarlılığı, basın mensuplarının da bunu sürekli gündemde tutması, son dönemde Hükümetimiz’in aldığı kararlar, özellikle düğünlerin belli bir sayıya çekilmesi, yemeklerin kaldırılması gibi birçok sebepten dolayı Afyonkarahisar’da vaka sayıları hızlı bir düşüş yaşadı. Afyonkarahisar şu an sarı kategoride. Allah korusun bir yükselme eğilimi olduğunda böylesi yasakları yaşamamak için, ilimizin adını kırmızı listede gördüğümüz zaman üzülmemek için, sağlıkçı arkadaşlarımızın canla başla çalışmalarını heba etmemek için, hep beraber bu kurallara uymalıyız. İnşallah uyacağız. Ben halkımızı daha dikkatli olmamız konusunda uyarıyorum, ilimiz için belirlenen kuralları harfiyen uygulatacağımızı söylemek istiyorum.”

SAĞLIK ALTYAPISI GÜÇLÜ

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya da “Bugün Afyonkarahisar için hayırlı bir gün. Yaşanılan bu süreçte sağlık altyapımızın ne kadar güçlü olduğunu, dünya ile yarıştığımızı, en iyi en yüksek standartlarda hizmet veren ülkelerden birisi olduğumuzu gördük.  Bundan dolayı Sayın Cumhurbaşkanımız’ın önderliğinde yaptığımız yatırımların mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün Afyonkarahisar Devlet Hastanemiz’in, ATSO’nun ve iş adamlarımızın öncülüğünde, bu servisinin modern cihazlarla yenilenerek hizmete sunulduğunu aynı zamanda, odaların yoğun bakım servisi şeklinde kullanılabilecek standarda getirildiğini görmekten dolayı mutluyuz. Birazdan diğer bloğa geçeceğiz, inşallah yemekhanede de bir yoğun bakım ünitesi var, orasının da ihalesini yaptırdık, yer teslimi yapılmış. Yan tarafta yine bir hayırseverimiz Acil Servis’i yeni bir bina olarak yaptırmaya başladı. İscehisar Devlet Hastanemiz hizmete girdi. Sinanpaşa Devlet Hastanemiz hizmete girdi. Yeni hizmete girecek hastanelerimiz var. Yatırımları devam eden var. Sağlık en önemli önceliklerimizden. İnsanları bu hizmetleri sunmaya devam edeceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

SAĞLIK ALANINDA EKSİK YOK

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. İbrahim Yurdunuseven de şu değerlendirmede bulundu:

“Mübarek Cuma günü hayırlı bir iş için buraya toplanmış bulunmaktayız. Öncelikle Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı nezdinde, Meclis Başkanına ve Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine teşekkür ediyoruz. Bu yatırımlar hayırlı yatırımlar. Allah mizanlarına koysun. Buradan bir kişi iyileşip de çıkarken ‘Allah razı olsun’ dediğinde siz de mizanınıza bir artı puan daha koymuş olursunuz. Afyonkarahisar’a yatırımlarımız hiç durmadan devam ediyor. İscehisar ve Sinanpaşa’da Devlet Hastaneleri hasta kabulüne başladı. Allah’a şükür Afyonkarahisar’da sağlık alanında hiçbir eksiğimiz yok. İnşallah yeni yoğun bakım ve burada bugün açılan bu faaliyetle birlikte, sağlık alanında iyi noktadayız. Kovid-19 noktasında da iyi noktadayız, fakat bu değişik bir hastalık. Bugün iyiyiz, ama yarın nasıl olacağımız belli olmuyor. Bu noktada sağlık çalışanlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Vatandaşlarımızı dikkat etmeleri konusunda uyarıyoruz. Biraz daha dikkat etmelerini istiyoruz. Bir müjde de vermek istiyoruz. Devlet Hastanesi’ndeki sağlık çalışanlarına, hastaneye gelenlerin yakınlarına kullanmaları için 450 kişilik kreş yapacağız. Bu da bugün bir müjde olsun. Hayırlı ve uğurlu olsun. 

KREŞ PROJESİ BİTTİ

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ise Yurdunuseven’in verdiği müjdenin ayrıntılarını paylaştı. Zeybek, “Bizler de Afyonkarahisar Belediyesi olarak Kovid-19 meselesi çıktığından itibaren sağlık çalışanlarının uzun süre evlerine gidemediklerini, çocuklarından ayrı kaldıklarını müşahede ettik. Başhekimimiz ve Sağlık Müdürlümüzle yaptığımız istişarelerle hastanenin arka kısmına 450 kişilik bir kreşin sözünü verdik. Projelerimiz bitti. Yapıp teslim edeceğiz” dedi. 

SERTESER, EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO olarak mutlu bir gün yaşadıklarını kaydetti. Serteser, “Bugün çok mutluyuz. Bundan yaklaşık 2 ay önce, Kovid-19’un pik yaptığı dönemlerin sonuna doğru, İl Sağlık Müdürümüz ve Devlet Hastanesi Başhekimimiz, ATSO’yu ziyaret ederek, böyle bir yoğun bakım servisine ihtiyaç olduğunu söylediler. Ben de Meclis Başkanımız ve Yönetim Kurulu üyelerimizle görüştüm, hiç tereddüt etmeden 48 hasta bakım odalı, 114 yataklı yoğun bakım servisini yapmaya karar verdik. Öncelikle yoğun bakıma oksijen getirme işi vardı ama biz tamamını yapmaya karar verdik. Ticaret ve Sanayi Odamız’la birlikte hayırsever iş insanlarımıza bu işi duyurduk. Onlar da sağolsunlar destek oldular. Onları pandemi dolayısıyla buraya çağıramadık. Ben Sayın Valimiz’den, Milletvekillerimiz’den, Belediye Başkanımız’dan, İl Genel Meclisi Başkanımız’dan istirham edeceğim; hayırsever iş insanlarımızın plaketlerini de inşallah bir tören ile veririz. Bu yoğun bakım servisini gerçekleştirdik. Biz çok mutluyuz. İnşallah buradan Sayın Vekilim’in dediği gibi hasta olarak gelenler iyileşerek çıkarlar. Hiç hasta gelmemesini ümit ederiz, ama böyle bir hizmet de eksik olmasın. Ben bu vesileyle Yönetim Kurulumuz’a, özveriyle çalışan personelimize, İl Sağlık Müdürümüz’e, Başhekimimiz’e, sağlık çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu süreçte hayatını kaybeden hekim, eczacı, sağlık personellerine rahmet diliyorum. Ailelerine başsağlığı diliyorum. 14 Mart Tıp Bayramları’nı da kutluyorum” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, yoğun bakım servisindeki odaları inceledi. Protokol üyelerinin hatıra fotoğrafları çektirmesinin ardından tören sona erdi. 

Yorumlar (0)
28°
açık
Namaz Vakti 01 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0