"Kalp hastalıklarının gençlerde görülme sıklığı arttı" uyarısı "Kalp hastalıklarının gençlerde görülme sıklığı arttı" uyarısı

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, çölyak hastalığının tıbbi adı olan Gluten Enteropatisi'nin tanımını yaparak, bu hastalığın ince bağırsakta hasarlar oluşturduğunu ve alerjik bir sindirim sistemi hastalığı olduğunu belirtti. Hastalığın besinlerin emilimini engellediğini ve yaşam boyu süren bir tür gıda alerjisi olduğunu vurguladı.

Belirtiler ve Tedavi

Korkmaz, çölyak hastalığının belirtileri arasında karın ağrısı, ishal, huzursuzluk ve iştahsızlık gibi tipik belirtilerin bulunduğunu söyledi. Hastalığın tek tedavisinin Glüten içeren gıdalardan uzak durmak olduğunu ifade ederek, bu tedavinin yaşam boyu devam etmesi gerektiğini vurguladı.

SERHAT KORKMAZ - İL SAĞLIK MÜDÜRÜ-1

Beslenme Önerileri ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hastaların dikkat etmesi gereken besinleri ve güvenli gıdaları açıklayan Korkmaz, doğal gıdaların önemine ve Glüten içeren gıdalardan uzak durulmasının gerekliliğine değindi. Ayrıca, hastalığın belirtileri ve teşhis süreci hakkında bilgi vererek, hastalığın erken teşhisinin önemine dikkat çekti.

Dünya Çölyak Günü'nün Önemi

Korkmaz, hastalık hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla belirlenen 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü'nün önemine vurgu yaparak, sağlıklı beslenmenin ve doğal gıdaların tercih edilmesinin önemine değindi. Hastalıkla ilgili bilinçlenmenin artırılması gerektiğini belirterek, vatandaşlara sağlıklı bir yaşam diledi. >>Esma Azbay'ın Haberi.