Holding açıklamasına göre, bu yatırım ile Sabancı Ventures'ın doğrudan yatırım yaptığı şirket sayısı 11'e, yurt dışı merkezli portföy şirketi sayısı ise 6'ya ulaştı.

Sabancı Topluluğu şirketlerinden Temsa'nın da üretim partneri olduğu Fernhay Solutions, mikromobilite ve "son kilometre teslimat (last mile delivery)" çözümleri geliştiricisi olarak faaliyet gösteriyor. Şirketin yenilikçi elektrikli kargo araçları, şehir merkezlerinin trafik sıkışıklığı, emisyon sorunları ve güvenlik zorluklarına çözüm sunuyor. Fernhay'ın UPS ile birlikte geliştirdiği e-Cargo bisikleti ve eWalker'ı 3 kıtada, 9 ülkede ve 20 şehirde yollarda.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sabancı Holding Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanı Gökhan Eyigün, bir yandan mevcut faaliyet alanlarında ana işlerin korunması ve büyütülmesine odaklanırken bir yandan da teknoloji ve sürdürülebilirlik odaklı yeni yatırımlarla geleceğin Sabancı'sını yarattıklarını ifade etti.

Kurumsal girişim sermayesi fonları Sabancı Ventures aracılığıyla gerçekleştirdikleri yenilikçi yatırımların da bu yaklaşımlarının çok net bir göstergesi olduğunu aktardı.

Eyigün, şunları kaydetti:

"Sanayi iş kolunun dönüşümünde, ileri malzeme ve mobilite öncelikli odak alanları olarak ortaya çıkıyor. Brisa şirketimiz, bu doğrultuda geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği Arvento satın alımıyla, lastik odaklı bir mobilite şirketine dönüşüm için çok önemli bir adım attı. Diğer bir sanayi grubu şirketimiz Temsa ise bir yandan sıfır emisyonlu araçlar konusundaki yetkinliğini günden güne artırırken bir yandan da akıllı mobilite alanında attığı adımlarla otomotiv odaklı bir teknoloji şirketine dönüşümünü güçlendirmeyi sürdürüyor.

Sabancı Ventures aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz Fernhay Solutions yatırımımız da bu mobilite yolculuğunun önemli bir unsuru olacak. Kurulduğu günden bu yana, faaliyet gösterdiği alanlarda öncü ve örnek olmak Sabancı'nın genlerine işlemiştir. Bugünün dünyasında da öncü rolümüzü, dünyada yıkıcı inovasyonların parçası olarak, geleceğin teknolojilerinin geliştiricileri arasında yer alarak ortaya koyuyoruz."

Fernhay Solutions Başkanı Bill Wachtel ise Sabancı'nın taahhüdünden dolayı son derece mutlu olduklarını belirterek, "Stratejik işbirliğimizi devam ettirmek bizleri birbirimize daha da yakınlaştıracak ve önümüzdeki dönemde Fernhay Solutions'ın Türkiye pazarına girmesinin de önünü açacaktır. Ticari amaç için özel olarak tasarlanmış araçlarımız güçlü ve kaliteli mühendislik yaklaşımımızın birer ürünü." değerlendirmesinde bulundu. AA