Çağımız Üretme Çağı Ama  Üretirken Nitelikli Üretmemiz Lazım.

Konferans öncesi konuşan Vali Tutulmaz; “İlimiz adına güzel bir programda sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Gerçekten geldiğimiz çağda, günün gelişmesi bir gün sonraya göre eskimiş oluyor. Bu demek oluyor ki son derece hızlı bir dünyada yaşıyoruz. Bu hızlı gelişmeye Türkiye olarak ayak uydurmamız gerekiyor. Buna ayak uyduramadığımız zaman karşılaşacağımız sıkıntılar komşu ülkelerde gördüğümüzden farklı olmayacaktır. Bunu özellikle belirtmek istiyorum. Çağımız üretme çağı ama üretirken nitelikli üretmemiz lazım. Yüksek teknoloji ile üretmemiz lazım. Bazen çağı yakalamak diyoruz ama aslında çağında önüne geçilmesi gerekiyor. Bunların hepsi kendiliğinden olacak şeyler değil. Emek verilmesi gerekiyor. Bilim üretilmesi gerekiyor. Bilgi üretilmesi gerekiyor. Bunun içinde büyük çaba gerekiyor. Tabi bunu sağlayacak yapılanmalarda gerekiyor.” dedi.

Biz Artık Her Alanda Önde Olmak Zorundayız.

Son dönemlerde ülkemizde önemli gelişimeler kaydedildiğini belirten Vali Tutulmaz; “TÜBİTAK yeni bir kuruluş değil yıllardan beri önemli çalışmalara imza atmıştır. Bunun yanında Devletimizin desteklediği devletimize bağlı şirketler var. Bunların son yıllardaki çalışmaları bizim büyük bir gurur kaynağımız oldu. Yeterlimi diye soracak olursak; tabi ki değil. Biz artık her alanda önde olmak zorundayız. Gerek coğrafi olarak bulunduğumuz konum gerekse de İslam dünyasının öcüsü olmamız nedeniyle bizim nitelikli üretim yapmamız gerekir. Bugün değerli hocamız gelinen son noktayı bizlerle paylaşacak. Bizler kendi adımıza bunlardan faydalanırsak ve geleceğimizi siz değerli gençlerimizin kuracağını da değerlendirerek daha güzel geleceklerin bizleri beklediğine inandığımı belirtmek istiyorum. İlimizde verimli geçeceğine inandığım bu programın düzenlenmesinde ve gerçekleşmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının akabinde TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın konferansı ve soru cevap bölümü ile program sona erdi.