Afyonkarahisar'da kızarma, öksürük ve nefes alamama gibi şikayetlerle hastaneye götürülen çocuğun yemek borusunda bir tane 50 kuruşluk bir tanede 1 TL’lik toplamda 1.5 TL’lik metal para çıktı. Operasyonu gerçekleştiren doktor "ilk defa iki adet para yutan görüyorum" diyerek şaşkınlığını gizleyemedi.

Evde kardeşiyle oynayan 3,5 yaşındaki Miraç Özok, birden rahatsızlandı. Çocuk, öksürme, kızarma ve nefes alamama şikayetiyle Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesi'ne götürüldü.
Burada yapılan detaylı tetkiklerde çocuğun yemek borusunda 2 metal para görüldü. Her geçen dakika durumu daha da kötüleşen Miraç'ın yemek borusunu tıkayan paralar, başarıyla çıkarıldı.
Tıbbi müdahalenin ardından çocuk tükürüğünü yutmaya ve rahat nefes alıp vermeye başladı, şikayetleri sona erdi.
YÜZÜ KIZARDI, SU İÇMEK İSTEMEDİ
Anne Ebru Özok, habercilere, oğlunun para yuttuğu esnada mutfakta olduğunu belirtti.
Miraç'ın da ağabeyiyle balkonda oynadığını aktaran Özok, "Yanıma gelerek, 'Para yuttum anne.' dedi. Yüzü kızarıktı, su içirmeye çalıştım, içemedi. Hemen ambulansı aradık. Hastanede çekilen filmde para yemek borusunda görünüyordu. Vakit kaybetmeden yapılan tıbbı müdahaleyle sağlığına kavuştu çok şükür." diye konuştu.
BAYRAMDA ÇOCUKLARA BOZUK PARA VERMEYİN

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Ali Tuncer de minik Miraç'ın acil servise para yutma şikayetiyle başvurduğunu söyledi.Acil serviste çekilen filmlerde paranın özofagusta (yemek borusunda) olduğunu gördüklerini anlatan Tuncer, şunları aktardı:"Paraları çıkardık. İki ayrı cisim yutmuş. Çocuklarda yabancı cisim aspirasyonları en çok görülen ev içi kazalardan birisidir. Bayramda parayı bilmeyen çocuklara, bozuk para vermeyin. Çocuklar parayı oynarken, yutabiliyor. Çocuk, kardeşiyle oynarken parayı yutmuş. Bayramda da mümkünse çocuklara bozuk para yerine, kağıt para verin. Yaz mevsimindeyiz. Bir sürü çekirdekli meyve var. Meyveyi verdiğimizde çocuğa çekirdeği yutmamasını söyleyelim. Özellikle kayısı, kiraz, erik gibi meyvelerin çekirdekleri, çocukların yemek borularına takılabilmekte." >>AA

Bilal Erdoğan Afyon’a geliyor: Tarih netleşti! Bilal Erdoğan Afyon’a geliyor: Tarih netleşti!