Afyonkarahisar’da, yöresel lezzetlerinin yer aldığı yeni bir restoran açıldı. Basın Caddesi, Burmalı Mahallesi Numara 10’da hizmet vereye başlayan Musakka adlı işletmenin menüsünde çorba çeşitleri, zeytinyağlı çeşitler, musakka çeşitleri, zeytinyağlı ve etli dolma çeşitleri, et yemekleri, fırında pişen lezzetler ve tatlı çeşitleri bulunuyor. İşletmede daha önceden rezervasyon yapılmak şartıyla Afyon’un ünlü sıra yemekleri de sunuluyor. 

MUSAKKA İSMİNİN HİKAYESİNİ ANLATTI

İşletme Sahibi Ayşe Safkurşun bu işletme fikrinin nasıl ortaya çıktığını şu sözlerle anlattı: “Musakka ismi üzerinde eşimle münazara yaparak karar verdik. Güzel bir çağrışım olmasını istedik. Afyon’a has bir isim düşündük. Sonra Musakka ismi aklımıza geldi. Afyon’un yemeklerinden olduğu için kısa ve öz olduğu için Musakka ismine karar verdik. Ben ev hanımı olduğum için ev yemeklerine çok ilgim vardı. Gelen misafirler yemeklerimi çok beğeniyordu. Kendime böyle küçük butik bir yer açmak istiyordum. Sonra düşündük ki, Afyon’un yemekleri çok güzel, farklı bir mekan açalım istedik. UNESCO noktasında Gastronomi şehri seçilmemiz de bizim böyle bir restoran açmamız noktasında teşvik etti. Yöresel yemeklerimizi yaparak iş yerimizi açtık.” 

HAŞHAŞLI TIRNAK PİDESİNE İLGİ YOĞUN

Sabah kahvaltı menülerinin zengin olduğuna dikkat çeken Safkurşun, “Buraya gelen bir kişi sabahleyin keşkek, tandır çorbası, paça çorbası, mercimek çorbasını bulabilecek. Bunun yanında odun ateşinde çömlekler içerisinde sucuklu yumurta hizmetimi var. Gömme sucuk yapıyoruz. Balımız kaymağımız var. Sabah kahvaltımızda tırnak pidesi tereyağı üzerine kaşar koyuyor ve öyle servis ediyoruz. Çorbalarımızın yanında bunu veriyoruz. Özel bir pidedir bu. Odun ateşinde pişiyor. Haşhaşlı bir pide. Öğlen yemeklerinde ise pirinç çorbası ve sakala çarpan çorbamız var. Göce köttesi, sulu köfte, kadınbudu köfte, musakka çeşitlerimiz var. Aslında pek çok lezzetimiz var. Ama ağırlıklı olarak yöresel ürünleri bu işletmemizde bulabileceksiniz.” Diye konuştu.  

BAMYA ÇORBAMIZ ŞAŞIRTIYOR 

Çok güzel geri dönüş aldıklarını ifade eden Safkurşun, “Gelen misafirlerimiz çok mutlu ayrılıyor. Dışarıdan gelen misafirlerimiz oldu. Ne kadar güzel yemek çeşitleriniz var dediler. Özellikle Afyon kebabımızı çok beğendiler. Sıra yemeğimizi verdik.  Bamya çorbamızı çok beğendiler. Neden tatlıdan sonra veriyorsunuz diye sordular. Hazmı kolaylaştırdığı için böyle yaptığımızı anlattım.” 

ZEYTİNYAĞLI ÇEŞİTLERİMİZDE VAR

Et yemeklerinin dışında zeytinyağlı çeşitlerininde menüde yer aldığını ifade eden Safkurşun, “Zeytinyağlılarımız var. Etli yaprak sarmamız, kabak dolması, biber dolmamız. Bunların yanında zeytin yağlılarımızın var. Yaprak sarması, mevsimine göre lahana dolması, ilibada dolmamız var. Ev muhallebisi, kaymaklı baklavamız, ekmek kadayıfımızı sunuyoruz. Rezervasyonlu olmak şartıyla sıra yemeklerimizi sunuyoruz.” diye konuştu.