İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, internet üzerinden yayın yapan Kocatepe Tv’de Burcu Aydın’ın konuğu oldu. Yalçın’a eğitimdeki başarı durumu soruldu. Yalçın özetle programda şunları söyledi: 

BAKANLIK “AFYON BAŞARISIZ” DEMİYOR

Başarı ve başarısızlık bir kişi mal edilemez. Bu doğru değil hakkaniyetli değil. Eleştiri oklarına hedef olsakta biz bunu sabırla atlatıyoruz. Öğrencilerimize hizmet etmeye gayret ediyoruz. Başarısızlık ve başarının kriterleri çok farklı. Kamuoyuna yansıyan başarısızlık konusu bakanlığın tespit ettiği bir olay değil. Milli Eğitim Bakanlığı, Afyon’da eğitim başarısız demiyor bugüne kadar. Hiç duymadım. Belli veriler var bunlar sağlıklı veriler değil. Bir eğitimde başarı sadece sınava bağlı ya da akademik dereceye göre değerlendirilmemeli. Çünkü eğitim dediğiniz bir bütündür. Davranış kazandırma, öğrencilerin insani vasıflarla yetişmesi yani çok yönlü bir konu. 

HAYALİ VE İDEALİ OLMAYANLAR AKADEMİK BAŞARIMIZI DÜŞÜRÜYOR

Ben tartışmaya getirmemek için çok fazla bir şey söylemek istemiyorum. Sadece sınav sonucunda göre değerlendirmemek lazım. Bütün illerde aynı sonuç var ama bizim ilimizde tespit ettiğimiz bir husus var. Çok fazla sınavı hedeflemeyen, herhangi bir ideali, hayali olmayan öğrencilerimizin “sınavaya gireyimde ya tutarsa” diyerek sına girdiklerini biz tespit ediyoruz. Bunlar hakikaten akademik başarıdaki seviyemizi düşürüyor. Biz hedefi olan öğrenciler arasında tespit yaptığımızda öyle bir başarsızlık görmüyoruz. 

HİZMET KALİTEMİZ HİÇ KONUŞULMUYOR

Bir şey dava var. Buda göz ardı ediliyor. Söylemekten haya ediyorum ama Milli Eğitim olarak bizim eğitime verdiğimiz hizmet kalitesi hiç gündeme gelmiyor. TUİK’in yapmış olduğu araştırmada Afyon, dört beş yıl önce ilk sırada yer aldı. Şu anda da ilk 3 sırada. Biz vatandaşımız eğitim hizmeti almaya geldiğinde tüm teşkilatlarımızla bu hizmeti veriyoruz. >>Afyon Postası'nın Haberi.