MHP Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Sezer Küçükkurt, Afyon Postası canlı yayınında Bağımsız Oda programında Gazeteci Nail Azbay’ın sorularını yanıtladı. Küçükkurt, programda özetle şunları söyledi: 

Sezer Küçükkurt kimdir? 

Sezer Küçükkurt, 1976 yılında Afyonkarahisar’ın Mecidiye mahallesinde doğmuş, hayatının tamamını Afyon’da geçirmiş bir kardeşinizdir. Ailemiz Afyonkarahisar’ın yerli ailelerinden bir tanesidir. Ben 30 Ağustos 1965 tarihinden bu güne ailemiz tarafından yayınlanan Kocatepe Gazetesi’nin yayıncılığını sürdürüyorum. 

Adaylığımız tamamen sürpriz oldu

Tamamen sürpriz oldu. Sende bana duyduklarını sormuştun. Burayı ziyaret ettiğimizde de adaylık söz konusu mu demiştin. Hayır demek mecburiyetinde kalmıştım. Bir çok büyüğümüze, aile yakınlarımıza, çevremizdeki insanlara hayır demek mecburiyetinde kalmıştım. Adaylığımız tamamen sürpriz oldu. Gizli saklı bir şey yok. MHP Milletvekili Mehmet Taytak ve İl Başkanımız Ahmet Kahveci’ye teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz milletvekili seçimlerinde ismimizin gündeme geldiğini söylemişlerdi. O gün için işle ilgili ailevi durumlarımız müsait olmadığı için biz bunu kabul edemedik. Belediye Başkanlığı sürecine gelindiğinde adaylık noktasında bizim ismimizde gündeme gelmiş. Bunun üzerine birkaç çalışma yapılmış. 

Whatsapp Image 2024 02 07 At 13.50.22

-Aday adayı olarak değil MHP’nin Afyon Belediye Başkan adayısınız denildi

Kamuoyunda olumlu bir sonuç çıkınca genel merkezimiz tarafından değerlendirildi ve konu bize tevdi edildi. Burada tevdi edildi kısmını özellikle kullanıyorum. Çünkü aday adayı olarak değil MHP’nin Afyon Belediye Başkan adayısınız, bu onuru size tevdi ediyoruz dediler. Bizde bu noktada bir sürpriz yaşadık. Sadece 3 kişi ile bu işi istişare ettikten sonra büyük bir onur duyduğumuzu hizmet etmek amacıyla bu görevi kabul edeceğimizi bildirdik.  Buradaki gizlilik olayı MHP’nin ali menfaatleri gereğince bu işi gizli tutmanızı istişarelerinizi yapmanızı kararını ona göre vermenizi rica ediyoruz dediler. Onun haricindeki çalışmalar hakkında hiçbir ön şart koymadan bu görüşmeleri yaptık. Bugün karşınızda MHP Belediye Başkan adayı olarak bulunuyoruz. Bu konuda büyük sıkıntılar da yaşadım. Gazeteciler Cemiyeti başkanlığını yürütüyorduk. Oradaki meslektaşlarımdan, çevremden, ailemden hepsinden tepki gördüm. Ya kardeşim böyle bir şey vardı da neden bunu gizledin, böyle onurlu bir görev vardı da neden gizleme gereği duydun dediklerinde izahta çok zorlandım. Amasız, fakatsız olayın tamamı bundan ibaret. MHP’nin genel merkezinin, il başkanımızın, milletvekilimizin bize yüklediği bu onurlu görevi bu şekilde kabul ettik. 

- MHP’nin görüşlerinden en ufak kıl kadar bir ayrımımız yoktu

Ben pişman değilim. Onur duyarak kabul ettim. MHP’nin çizgilerini duygularını gönlümüzün bir köşesinde taşıyan biriydim. Hayat tarzımızda buna yönelik zaten.  Mesleğimiz gereğince siyasetten biraz dışarıdaydık. Yaşam standartları, hayata bakış açısı noktasında baktığımız MHP’nin görüşlerinden en ufak kıl kadar bir ayrımımız yoktu. Her insanın gönlünde bir aslan yatar. Siyasi görüşümüz bu yöndeydi. Bunu mesleğimiz gereği açık edemiyorduk. Gençlik yıllarımızda Ülkü Ocakları’nda feyz alan insanlardan biriydik.  Sonrasında mesleğimiz gereği biraz uzak kalma mecburiyeti hissettik. Pişman mısın derken benim gibi dünya görüşümü paylaşan insanın olmak istediği yerde büyük bir onurla olmaya çalışıyoruz. Cümleye şuradan geldik. Bizim nöbet yerimiz daha önce basın camiası idi. Bugün bize bir görev verildi. Dediler ki senin nöbet yerini değiştirdik. Orada tuttuğun nöbetten sonra artık burada nöbet tutmak zorundasın dediler. Bizde bunu emir telakki ettik. Bugün buradayız. 

Whatsapp Image 2024 02 07 At 13.57.58

-Siyasetin lezzetine varmaya başladım

Biz zaten insanların içinde olan biriydik. Her gün iş yerimize yayan gidip gelen, çarşıda esnaflarımızla hasbihal eden, günlük yaşam ile şehirdeki sıkıntıları paylaştığımız bir yaşam tarzı vardı. Biz insanların içinde olmazsak boşlukta hissediyoruz kendimizi. Ondan dolayı hemşerilerimizle daha iç içe olmaya başladık. Siyaset dışardan bakıldığı gibi değil. Bunu kötü anlamda söylemiyorum. İnsanlar bir gazeteciye anlattığı sorunu burada çok daha rahat ve detaylı anlatabiliyor. Biraz bunun lezzetine varmaya başladım. Çözüm noktasında artık yetki sahibi olma ihtimaliniz var. Bugüne kadar kalemimizle fikrimizle şu bardak burada değil şurada durmalı dediğimiz şeyi yetkiyi elimize alırsak kardeşim bu böyle olması gerekirdi, artık bunu buraya koyma zamanımız geldi diyebileceğiz. 

- Çarşıda bisikletle geçemediğimiz yolda vagonları nasıl yürüteceğiz

Önceliğimiz kamu menfaati olacak. Bugüne kadar bunun peşinden koştuk. Bundan sonrada bunun peşinden koşacağız. Bahsettiğin projeleri eleştirenlerde var destekleyenlerde var. Bunların hepsini inceleyeceğiz. Kamu menfaati noktasında olumsuzluk varsa müdahale edeceğiz. Burada bir yanlışlık yoksa neden yarım bırakalım? AFRAY konusunda şöyle bir eleştiri var. Vatandaşımız tarafından tam anlaşılmadı. AFRAY özetlersek ANS’den öğrencilerin alınıp Ali Çetinkaya Garı’na getirilmesinden ibaret. Hemşerilerimiz bunu Anıtpark’tan Bankalar Caddesi’nden raylı sistemin geçeceği şekilde anlaşılıyor. Bugünkü AFRAY bundan ibaret. Şimdi biz çarşıda bisikletle geçemediğimiz yolda vagonları nasıl yürüteceğiz?

- Madem her şeye sıfırdan başlayacaktık biz bu dayağı neden yedik?

Kentsel dönüşüm meselesinde işin en başından beri bizde bu süreci takip ediyoruz. Ben orada hak sahibi değilim. Ama doğduğum büyüdüğüm mahalleler. Aşağı yukarı her sokakta bir tanıdığım var. Hangi evin hangi aileye ait olduğunu bilebilirim. Yaşanmışlıklarımız var. Buradaki yanlışlık şu oldu. Afyon’un gerçeklerini Ankara’dan göremediler. 50 metrekarelik bir parselin üzerinde 3 aile barınıyor. Ankara’daki yetkililer art niyetli değil. Masa başında burayı sadece 50 metrekarelik bir parsel olarak gördüler. Hayatın gerçekleri ile Ankara’nın gerçekleri örtüşmedi. Maalesef siyasetimizde burada tam bir gerilim malzemesi buldu hayır kesinlikle yaptırmayız dedi. Bir taraf ise biz biliriz bizim dediğimiz olacak dedi. Arada ezilen vtandaş oldu. Hâlbuki çok kolaydı. Burada istişare etmek, insanların fikirlerini almak, gönüllerini almak bir iki hafta içinde işi akıntısına koyacak bir şeydi. Buradaki fırsatı kaçırdık ve bugünlere geldik. Devletin sunduğu projelerde bir çok hemşerimizin hoşuna gitmişti, karşı çıkanlarda olmuştu. Siyaset bunu iki taraftan körükleyince çözümsüzlüğe düştük. Ne devletimiz zarar görmeli. Ne hemşirelerimiz zarar görmeli. Çevre bakanımız Özhaseki Bey, buraya geldiğinde her şeye sıfırdan başlamalıyız dedi. Madem her şeye sıfırdan başlayacaktık biz bu dayağı neden yedik? Hemşerilerimizin istekleri belli .bunları anlattılar ama kulak verilmedi. Bu iş kulak verildiğinde bu iş çözülmeycek bir iş değil. Burada siyaseti bir kenara bırakıp hemşerilik hukukunu öne geçirmeliyiz. Bunlar fiiliyata geçtiğinde her şey çok rahat çözülecek. 

- Alternatif otoparklar oluşturacağız, yerlerini belirledik

Afyon’un en öncelikli sorunu trafik ve otopark meselesi. Trafik meselesinin çözülmesi için öncelikle otopark sorununun çözülmesi gerekiyor. Biz hepimiz araç sahibiyiz. Her evde birden fazla araç var. Cadde ve sokaklarımız sınırlı. Bunları genişletme imkanı bulamıyoruz. Biz bu otopark meselesini çözmek için yol kenarlarına bırakılan araçlara alternatif üretmeliyiz ki insanlara aracını oradan kaldır diyebilmeliyiz. İnsanlara Bankalar Caddesi’nde araç parkına izin veriliyor. Mecburen izin veriliyor çünkü başka yer yok. Alternatif otoparklar oluşturacağız ki bu parkları böyle engelleyeceğiz. Biz Allah izin verirse alternatif otopark alanlarını belirledik. Bunların en başında İkinci Belediye Şehir Çarşısı’nın olduğu alan gelmekte. Teknik arkadaşlarımız orada inceleme yaptı. Orada 1200 araçlık otopark ortaya çıkıyor. Bu otopark Uzun Çarşı ve etrafındaki araç yoğunluğunu oraya toparlayabilir. Trafik sorunun temelinde yol kenarlarına park edilen araçlar var. Bu araçlara yer gösterebilirsek çözüm için adım atmış olacağız. Sonrasında da trafik ile ilgili düzenlemeler istişare ile olacak. Burası tek yön olacak, biz bunu böyle istiyoruz demeyeceğiz. İşin sırrı burada bence. 

-Afyon’da 100 iş adamının ortak olduğu Spor A.Ş. Kurulacak

Afyonkarahisar’da futbol meselesi hiç düşmüyor. Ahmet Kocaşaban ve Salim Pancar döneminde büyük başarılara imza atıldı. Yakın dönemde AFJET’in desteği ile başarılar geldi. Ama son zamanlarda dökme suyla değirmen döndürdük. Kamu kaynaklarını o tarafa aktarıldığında başarı geldi. Bu böyle olmamalı. Yaklaşık 14-15 yıldır Afyon basını olarak bu işi işliyor. Afyon’da bir Spor A.Ş. kurulmalı diyoruz. Hem gönüllülük hem de profesyonel olarak şirketleşme gerekmektedir. Afyonkarahisar’da 100 iş adamının hissedarı olduğu bir Anonim Şirket düşünelim. Herkesin yükün altına elini koyduğu. Başarıya ulaşması zor mu bence değil. Başarı olursa yük alan insanlar kazanç sağlanacak, başarı olmazsa yük almayanlardan diğer ortaklar hesap soracak. Olması gereken bu. Yıllardır konuştuğumuz bu önerileri projeleri hayata geçirme vakti. Çok geç kaldık. Bugün futbolcuların mağdur olması kulüpte çalışanların mağdur olması, kamu kaynaklarının buralara harcanması tüm bunların çözümü Afyonkarahisar’da Spor A.Ş’nin kurulması ile olacaktır. 

-Mevcut çalışanlar mağdur edilmeyecek… Adamcılık, kayırmacılık bizde olmayacak

Afyon Belediyesi’nde mevcut çalışanlar mağdur edilmeyecek. MHP’nin düsturu budur. Adalet ve liyakatin hakim kılınması MHP Genel Merkezi’nin bize en önemli ricasıdır. Partimizden 10 kişi olacak, teşkilattan şu kişiler işe girecek gibi ne teklif ne pazarlık söz konusu bile değil. Partimizin bize söylediği konu, sizin oluşturacağınız belediye yönetiminde Afyonkarahisar halkının tüm kesimi kendisini bulmalı. Sanayi esnafından minibüs esnafına, mimardan müteahhitte esnaftan akla gelecek tüm arkadaşlarımıza kadar öyle bir meclis oluşturun ki bakıldığında burada beni temsil eden biri var desinler. Ana düsturumuz bu şekilde. Yani personel çıkışı olmayacak. Hak ve adalet üzerine liyakat üzerine bir yönetim olacak.  Adamcılık, kayırmacılık bizde olmayacak. Bunun güvencesini verebiliriz. 

-Kaldırım şehir merkezinde değil ihtiyacı olan yerlerde yapılacak

“Sizde kaldırım yapacak mısınız?” sorusuna yanıt veren Küçükkurt, “Merkezde değil. İhtiyacı olan bölgelerde yapacağız. Köyden mahalleye dönen yerleri ziyaret ettik. Gittik gördük. Kaldırım ve yol çalışmaları şehrin ihtiyacı olan bölgelerinde olacak. Şehir merkezindekiler bence artık yeterli” dedi. 

AK Partili Uluçay: Rabbim muhalefetinde hayırlısını, milliyetçi muhafazakarını versin AK Partili Uluçay: Rabbim muhalefetinde hayırlısını, milliyetçi muhafazakarını versin

-Belediye meclisinde sürpriz isimler olacak, ‘haşşöne’ diyecek kişiler… 

Belediye meclisi konusunda partimizle İstişare halindeyiz. Belediye meclisi noktasında sürpriz olacak. Hemşerilerimiz Afyon tabiri ile “haşşöne” diyecekler. 

Whatsapp Image 2024 02 07 At 13.58.21

-‘Diğer Adaylar ile Canlı yayına katılır mısınız?’ sorusu…

Küçükkurt, diğer adaylarla bir arada gerçekleşecek olan canlı yayın teklifine de “Ben varım, bunda çekinilecek bir durum yok. Hatta faydası olacağını düşünüyorum. Biz daha önce bunları daha önce yaşadık. Afyon’da en çok ihtiyaç olan şey ortak akıl ve istişaredir. Biz hangi konuyu masaya koyup konuştuğumuzda buradan bir hayır çıkıyor. Ben her türlü teklife hazırım. Afyonkarahisar’ın menfaatine olacaktır. Akıl akıldan üstündür. ” dedi. 

-Eşi Esra Hanım adaylık konusunu nasıl karşıladı?

İlk önce eşimde çok şaşırdı. Bizim böyle bir hazırlığımız yoktu. Eşime bize sorulduğunda biz büyüdüğümüzde emekli olacağız derdik. Acaba çocuklarımızı falan ihmal eder miyiz düşüncesinden sonra, “Bu belki iki cihan saadetine erişecek imkandır. Allah bize bir yol açıyor. Hizmet imkanı tanıyor. Böyle bir onur layık görüldüyse bence bunu değerlendirmelisin ben sonuna kadar yanındayım” dedi. İlk etapta düşünce fırtınasından sonra desteğini ifade etti. Her çalışmamda Allah razı olsun yanımda yer alıyor. 

Küçükkurt, son olarak, “Afyon’da MHP’nin 3 hilalli bayrağı 31 Mart’ta dalgalanacak. Biz bundan eminiz. Sizlerden destek istiyoruz” diyerek halka seslendi.  

Canlı Yayını Kaçıranlar Buradan İzleyebilir…

-Kudret Kuş’un Özel Haberi.

Editör: Nail Azbay