İl Genel Meclisi Haziran ayı toplantılarında gündem Dinar ve bölgedeki diğer ilçelere sunulan greyder, kamyon, kepçe gibi hizmetler oldu. 

-“Greyderin bir tanesi her köye yarım saat, yahu bu yarım saatte ne yapılabilir?”

Başmakçı’nın MHP’li Meclis Üyesi Oğuz Çetinkaya da gündem dışı söz alarak, “Ben Başmakçı İl Genel Meclisi Üyesi olduğum için bizim o taraftaki işleri Dinar bölge olarak oradan karşılıyoruz. Fakat burada bize göre bazı sıkıntılar oluyor. Dinar’a bağlı yaklaşık 60 köy var, bizde 14 köy var, Dazkırı’da 16 köy var, Evciler’de 7 köy var, Kızılören de oraya bağlandı 4 köy, toplam 114 köyümüz var. Dinar olarak istediğimiz hizmetleri biz istediğimiz an da alamıyoruz. Çünkü greyder istiyoruz deniliyor ki; ‘Başkanım 3 tane greyder var, 2 tanesi şu anda bakımda’ veya greyderler tam olsa kamyon, kepçe fark etmiyor ya personel eksik oluyor ya da araçlarda arıza oluyor. Özel İdare’ye de bağlı olunca orası, önceden mesela şantiyede şef vardı, şeften istediğimiz zaman ondan oluyordu. Şimdi Özel İdare Müdürü devreye giriyor, bazen yeri geliyor deniliyor ki ‘Kaymakamlık şunu yaptırıyor, o bitmeyince olamıyor’. Bunu direkt eski durumda Merkez’e bağlama imkânımız var mı yok mu? Greyderin bir tanesi her köye yarım saat, yahu bu yarım saatte ne yapılabilir?”

-“Sizden ve muhtarlardan hoşgörü bekliyoruz”

MHP’li Çetinkaya’nın sözleri üzerine söz alan Genel Sekreter Osman Ziya Bilim, “Bizim hizmet götürmekle yükümlü olduğumuz 421 köyümüz var. Bizim de bu işlerin organize bir şekilde yapılabilmesi için sizlerin de bildiği gibi 4 büyük ilçemizde bakım evimiz var. Burada sorun bir bakım evinden araç görevlendirilmesi sorunu değil bu sorun merkezde de yapsak biz sonuçta her köyümüze düşecek şekilde iş makinası yok, zaten böyle bir şey söz konusu da değil mümkün de değil ekonomik de değil. O zaman hiçbir yatırımı yapamayız oradaki cari giderlerimizi karşılamak adına. Orada arkadaşlarımız ne yapıyorlar? Sizlerden gelen talepleri, muhtarlardan gelen talepleri bir liste haline döküyorlar, ondan sonra ihtiyaç duyulduğunda ilçelerde görevlendirme yapılıyor ama ben yarımşar saat görevlendirmeyi sizin latifeniz olarak düşünüyorum. Çünkü oradaki ihtiyaç giderilmeden başka köye geçilmiyor. Tabi şöyle bir sıkıntımız var, ben de bir A köyünde yaşıyor olsam elbette ki köyümün sorunları bitmeden arazilerinin tamamında köy yollarımın bakımı bitmeden iş makinasının oradan ayrılmasını istemem ama siz de söylediniz, bakın işte bu kadar köyümüz var, bunlar birer gün çalışsalar takdir edersiniz ki bir sonraki sıra en erken 120-130 gün sonra gelebiliyor. Bunun bir de nakliyelerini düşünelim o da yaklaşık 4 ay yapar. Hem siz değerli meclis üyelerimizin hem de muhtarlarımızın hoşgörü göstermesini bekliyoruz. 

Şanlıurfa'da şiddetli rüzgar ve yağmur Şanlıurfa'da şiddetli rüzgar ve yağmur

İmkanlarımız bu kadar, en iyi hizmeti üretmeye çalışıyoruz

Bilim, imkanların bundan ibaret olduğuna dikkat çekerek, “Şunu bilsinler, arkadaşlarımız araziye gittiklerinde sizler de iyi biliyorsunuz, hepsi de özveriyle çalışıyorlar işi bir an önce bitirebilmek adına ama elimizdeki imkanlarımız maalesef bu kadar. Bu imkanlarla en iyi hizmeti üretmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Bölgesindeki köy sayısının Burdur’daki tüm köylerden fazla olduğunu ifade eden MHP’li Çetinkaya, makinaların ve personelin artırılması durumunda işlerin daha hızlı yürüyeceğini belirtti. Bunun üzerine Genel Sekreter Osman Ziya Bilim gerekli görüldüğünde, acil durumlarda merkezden iş makinası takviyesi yapılabileceğini söyledi.

Whatsapp Image 2024 06 05 At 16.35.30

-“İl genelinde toplam 15 greyderimiz var toplam 421 köyümüz var”

Asfalt çalışmalarından da bahseden Çetinkaya, bölgesine çalışma geldiğinde havanın soğuduğunu ifade ederek asfaltın bozulduğunu, bu dönemde kendi bölgelerinde başlanabilmesi durumunu sordu. Bunun üzerine söz alan Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Faik Karakoç, “İl genelinde toplam 15 greyderimiz var toplam 421 köyümüz var. Köylerimizin de mahalleri ile beraber 600’e yakın yerleşim yerimiz var. Bu da greyder başına 40 köy eder. 114’e köye de 3 tane greyderimiz var. 3 greyder köy sayısına göre normal bir sayı. 3 greyder 4 kamyon 1 ekskavatör. Hatta geçen sen Başmakçı ‘Biz kendi işimizi kendimiz görelim, bir kamyon tahsis edin’ dedi. Bir kamyon bir kepçe de burada hazır vaziyette çalışmakta. Şuan da pazartesiden itibaren de bugün 3’üncü günü, yama ekibimiz de orada. Cumaya kadar da devam edecekler.
Bunun dışında yatırım programı ile alakalı bütçe kapsamında tabi bunu yapabileceğimiz miktar tam net değil. Yani Başmakçı yatırım programı tamamını gerçekleştirebilecek miyiz, onun programını yapmamız lazım. Ondan sonra henüz sathi kaplamamız başlamadı. İnşallah bayramdan sonra yapmayı planlıyoruz.” şeklinde cevap verdi.

Muhabir: Kudret Kuş