Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2021 yılı Ekim ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu.

DEĞERLİ AĞABEYİMİ KAYBETTİK

Sözlerimin başında, değerli ağabeyim, kıymetli dostum, hayırsever iş insanı, Meclis Üyemiz ve TOBB Delegemiz; Merkez 2. OSB Yönetim Kurulu Üyemiz, değerli Ahmet Karakol Beyefendi’ye Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesinin ve iş dünyamızın başı sağolsun.

Afyonkarahisar’a yaptığı hizmetlerle, güler yüzlülüğü ve mütevazı kişiliğiyle yeri doldurulamayacak bir büyüğümüzdü. Allah, mekanını Cennet eylesin.Şubat ayında kaybettiğimiz Meclis Üyemiz İsmail Mühsürler'e de bu vesile ile Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum.Geçen hafta başında İscehisar ilçemize bağlı Çatağıl Köyü yakınlarında ilkokul öğrencilerini taşıyan servisin devrilmesi sonucunda hayatını kaybeden öğrencilerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine sabır; kazada yaralananlara acil şifa diliyorum.

Bu acı haber, gerçekten yüreklerimizi yaktı. Allah kimseye böyle acılar yaşatmasın.

Yine geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Valimiz Ahmet Özyurt'a da Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum. Afyonkarahisar'a önemli hizmetleri olan bir Valimiz'di, mekanı Cennet olsun.

GERÇEKTEK SİZİ ÖZLEMİŞİZ

Bir buçuk yılı aşkın bir süredir, küresel salgın dolayısıyla ekranlar vasıtası ile sizlerle bir araya geliyorduk. Allah’a şükür, sizlere kavuştuk. Gerçekten sizi çok özlemişiz.

Tabii bu toplantımızın yapılması, biraz da aşı çalışmalarının yoğunluğuna ve normalleşme takviminin uygulanmasına bağlıydı. Hatırlayacaksınız, ben de çeşitli mecralarda yeni tip koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlere uyulması gerektiğini; ülkemizin yeni bir büyük kısıtlama ve kapanma ile karşılaşması hâlinde ekonominin çok zor günler yaşayacağını vurgulamıştım. Ülkemizde aşı çalışmalarının yaygınlaşması ve Temmuz ayında açıklanan normalleşme takvimi ile birlikte sizinle bugün, tüm pandemi kurallarına uyarak Meclis Salonumuz’da, yüzyüze bir araya geldik.Ancak maske, mesafe, temizlik ve aşı kurallarına azami ölçüde uymalı, ailemizden başlayarak tüm çevremizi ve çalışanlarımızı da bu kurallara uymaları konusunda teşvik etmeliyiz.

AFYON’A MAVİ YAKIŞIR

Malumunuz olduğu gibi, Sağlık Bakanlığımız önce tek doz aşıda yüzde 75’i geçen illeri “mavi” olarak kamuoyuna açıklamıştı.Afyonkarahisar, tek doz aşıda kısa sürede yüzde 75’i geçmişti. Bakanlık, şimdi de ikinci doz aşıda yüzde 75’i geçen illeri “mavi” olarak gösteriyor.

İlimiz, bu kategoride yüzde 72 dolaylarında kaldı.

Bir kez daha buradan seslenmek istiyorum:Afyonkarahisar’a mavi yakışır.

İTALYA’DA AFYON RÜZGARI

Eylül ayının sonu, Ekim ayının başında İtalya’da 55’inci Uluslararası Marmomacc Mermer Tasarımı ve Teknolojileri Fuarı düzenlendi. Fuar’a Odamız’ı temsilen Meclis Üyemiz ve TOBB Delegemiz Sayın Adnan Demirel, ilimiz firmalarına plaket takdim etti. Ben, hem Sayın Demirel’e, hem de Fuar’a katılan firmalarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Mermer sektörünün kalbinin attığı ilimiz, bu başarısını Mermer Fuarları’nda olduğu gibi, düzenlenen Ödül Törenleri’nde de gösteriyor. Son olarak Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından verilen İhracat Başarı Ödülleri’ni alan 30 firmanın 16’sının Afyonkarahisarlı olmasından gurur duyduk.

Ödül alan firmalarımızı kutluyor; başarılarının devamını diliyorum.

DÜNYANIN EN İYİ OTELLERİNDE AFYON OTELİ YER ALDI

Bir başka başarı hikâyesi de üyemiz İkbal Termal Otel tarafından yazıldı. İkbal Thermal Hotel & SPA, Condé Nast Traveler’ın 2021 Okuyucu Ödülleri’nde, dünyanın en iyi Spa Resort’ü ve dünyanın en iyi Destinasyon Spa Resort’ü kategorilerinde 3. sırada yer aldı. İkbal Grubu’nun sahiplerini, yöneticilerini ve çalışanlarını kutluyor; başarılarının devamını diliyorum.Kurucu Başkanı olmaktan büyük gurur duyduğum Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin 2021 Yılı İstişare Toplantısı’na katıldım. TOBB Züccaciye Sektör Meclisi Başkanı Murat Kolbaşı’nın Aile İşletmelerinde Sürdürülebilirlik sunumu yaptığı toplantıda, Afyonkarahisar’a önemli bir yatırım yapmış olan Güral Ailesi’nden Türk Genç İş İnsanları Konfederasyonu Genel Başkanı Erkan Güral’a da Dernek Üyeliği dolayısıyla plaket takdim ettik. Hem Sayın Kolbaşı’nın, hem de Sayın Güral’ın ilimiz iş dünyası ile bir araya gelmesine vesile olan AFSİAD Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Kadir Sayın’a ve tüm AFSİAD ailesine teşekkür ediyorum.İnanıyorum ki Afyonkarahisar’a gelen her iş insanı, ilimizdeki yatırım imkanlarını ve yöneticilerimizin arasındaki uyumu görecek ve ilimiz ekonomisine katkı sağlayacaktır.

PARİS İKLİM ANLAŞMASI

Ekim ayında ülkemiz adına sevindirici bir gelişme yaşadık. Küresel iklim krizine kalıcı çözüm getirmesi beklenen Paris İklim Anlaşması, Türkiye Büyük Millet Meclisimiz’de, oybirliğiyle onaylandı.Paris İklim Anlaşması’nda küresel sıcaklık artışını azaltmak, karbon salınımını beş yılda bir değerlendirmek, gelişmiş ülkelerin gelişmekte olan ülkelere iklim finansı sağlaması, ülkelerde yenilenebilir-temiz enerjiye dönüşümün tamamlanması gibi dünyamızın geleceğini ilgilendiren pek çok konu bulunuyor.

Ticaret Bakanlığımız’ın açıkladığı Yeşil Mutabakat Eylem Planı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yeşil Kalkınma” olarak tanımladığı sürecin, Paris İklim Anlaşması’nın onaylanması ile taçlandığını düşünüyorum.Ülkemize hayırlı, uğurlu olsun.

ODA OLARAK YEŞİL MUTABAKATA ÖNCEDEN HAZIRLANDIK

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız olarak biz, Avrupa Birliği tarafından gündeme getirilen Yeşil Mutabakat’a önceden hazırlık yapmıştık. Malumunuz olduğu üzere, hizmet binamızda önce BREEAM’dan olağanüstü düzeyde Yeşil Bina Sertifikası aldık; ardından da yine BREEAM’in düzenlediği yarışmada finale kalarak oylamada birinci olduk.Bazen, “yeşil bina” denilince, orman içinde bir yer tahayyül ediliyor. Günümüzde “yeşil” sadece ağaçlık alanları ifade eden bir sözcük olmaktan çıktı. “Yeşil” ile tabii ki ormanlarımızı, ağaçlarımızı koruyan, ama daha kapsamlı olmak üzere tüm çevre ve doğa sistemine verilen zararın en aza indirilmesini hedefleyen bir planlamayı anlatıyoruz.Bu, tüm dünyada da böyle gelişiyor.

Dolayısıyla Odamız, Yeşil Bina Sertifikası’nı alırken tüm ekosistemin korunmasını amaçlayan planlamasını yaptı. Güneş enerjisinden elektrik üretimi, jeotermal kaynağın bina ısıtmasında kullanılması, yağmur suyunun depolanarak bahçe sulamasında yararlanılması, su tasarrufunu sağlayan sensörlü musluk bataryaları; hizmet binamızın yerleşkesinde engelli bireylerin düşünülmesi; Sıfır Atık projesinin uygulanması gibi birçok unsur bir araya geldiği için biz o önemli sertifikayı ve dünya birinciliğini alabildik.Şimdi sıra, Merkez 2’nci Organize Sanayi Bölgemiz’de. Biz ilk günden itibaren, Merkez 2’nci OSB’mizin “Yeşil OSB” olması amacıyla çalışmalar yapıyoruz.

ENFLASYON RAKAMLARI BİZİ ENDİŞELENDİYOR

Ülkemizdeki ekonomik gelişmelere bakacak olursak; döviz kurlarının yüksekliği, kredi faiz oranlarının yüzde 20’leri aşması, aynı zamanda enflasyon rakamları hepimizin endişelenmesine neden oluyor.

Her ne kadar uluslararası saygın sigorta şirketi Euler Hermes’in Küresel İflas Raporu’na göre Türkiye’deki şirketlerin iflas etme ihtimalleri, dünyanın diğer şirketlerine kıyasla daha iyi görünse de, bizim tek baz aldığımız ölçüt bu olamaz.

Üretimi artıcı, istihdamı teşvik edici; işverenlerin ve çalışanların haklarının gözetildiği düzenlemeler yapılması gerekiyor. Bu konuda Hükümetimiz’in gerekli çalışmalara imza atacağına yürekten inanıyorum.

MERKEZ BANKASININ FAİZ KARARINI DESTEKLİYORUZ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 200 baz düşürdü. Böylece faiz oranı yüzde 18’den yüzde 16’ya düşürüldü. Afyonkarahisar iş dünyası olarak bu kararı destekliyoruz. Ancak daha önce de belirttiğim gibi, yüksek enflasyon-yüksek döviz kuru sarmalının önüne geçecek tedbirleri hayata geçirerek faizleri kalıcı olarak düşürmemiz gerekiyor.

SİGORTALI KADIN SAYISI AFYON’DA ARTMIŞ

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı-TEPAV, 2021 yılı Temmuz ayı ile ilgili istihdam verilerini derlediği raporunu 14 Ekim 2021 tarihinde açıkladı.

Buna göre sigortalı çalışan sayısı yıllık olarak yüzde 8,5 oranında artarak 22,1 milyon olmuştur.TEPAV’ın raporunda ilimiz adına sevindirici bir gelişme de bulunuyor: Temmuz ayında, bir önceki yılın Temmuz ayına göre sigortalı ücretli kadın sayısı artış oranı en fazla gerçekleşen iller arasında Afyonkarahisar da bulunuyor. İlimiz, yüzde 23,4’lük artış ile bu alanda 4’üncü sırada yer aldı.

YÖREX FUARI

Dün, Antalya Ticaret Borsası tarafından düzenlenen Yörex-2021/ Yöresel Ürünler Fuarı’na katıldık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da ilgi gösterdiği Afyonkarahisar Standımız’da ilimizin Coğrafi İşaret tescili almış ürünlerini sergileyerek tanıtımını sağladık.Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu’na Odamız tarafından albikere.com sitemizden satın alınan AFJET Afyonspor formasını hediye ettik. Başkanımız, albikere.com sitesindeki çalışmaları desteklediğini belirtti. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

Bu vesile ile Yörex’te ilimizi en iyi şekilde temsil eden başta Afyonkarahisar Valiliğimiz ve Afyonkarahisar Belediyemiz olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları ile firmalarımıza da teşekkür ediyorum.

VALİ ÇİÇEK’E TEŞEKKÜR

Afyonkarahisar Valimiz Sayın Gökmen Çiçek’in öncülüğünde, Afyon Eğitim Vakfı İktisadi İşletmesi tarafından kurulan, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizim de desteklediğimiz, Türkiye’nin yeni markası albikere.com, geleceğimizin teminatı gençlerimize destek olurken kadın istihdamına da katkı sağlıyor.

Valimiz Sayın Gökmen Çiçek’in değerli eşi Sayın Sümeyra Çiçek Hanımefendi’nin himayelerinde kurulan Kadın Kültür Evleri ve Kooperatifleri’nde üretilen ürünler ile birlikte birçok yöresel ürün ve kaliteli markanın yer aldığı albikere.com’dan elde edilen tüm gelir, Afyon Eğitim Vakfı’na bağışlanıyor.

Siz değerli Meclis Üyelerimiz’i ve tüm üyelerimizi, albikere.com’dan alışveriş yapmaya, albikere.com’da ücretsiz mağaza açmaya ve bu sitemizi elbirliğiyle güçlendirmeye davet ediyorum.

KİTAP HEDİYESİ

Malumunuz olduğu üzere 2021, Afyonkarahisar Valiliği tarafından Aile Yılı olarak ilan edildi. Biz de ATSO KOBİ Akademisi’nin eğitim takviminde aile şirketlerinin kuramsallaşmasına yönelik eğitimlere yer verdik.

Biraz önce Sayın Meclis Başkanımız’ın belirttiği gibi Adnan Nur Baykal’ın yazdığı Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma kitabını sizlere hediye ediyoruz.

Kitabı, küresel salgın koşullarından önce belirlediğimiz ancak pandemi dolayısıyla iptal etmek zorunda kaldığımız eğitimimiz için TOBB Afyonkarahisar Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanımız Sayın Mustafa Özkan tedarik etmişti. Kendisine ve yönetimine teşekkür ediyorum.

Değerli Meclis Üyeleri;

Gelecek hafta, kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramımız’ı şimdiden tebrik ediyorum.

Cumhuriyetimiz’in banisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.

Sayın Meclis Üyeleri;

Konuşmamın sonunda sizleri tekrar sevgi ve saygı ile selamlıyor, sağlıklı günler diliyorum.