Afyonkarahisar Mali Müşavirler Oda Başkanı Erdal Sayar, muhasebe bürolarının zor durumda olduğunu söyleyerek, “Mali Müşavirlerin verdikleri birçok hizmetin karşılığı elde ettikleri ücretler, giderlerini karşılayamaz hale gelmiştir” dedi ve ekledi: “Ücret tarifemize yüzde 60 enflasyon farkı istiyoruz”

Afyonkarahisar Mali Müşavirler Oda Başkanı Erdal Sayar’ın açıklaması şöyle:

“Üyelerimizden gelen talepler üzerine Mali Müşavirlik Asgari Ücret Tarifesinde yer alan ücretlerin yüksek enflasyon nedeniyle yetersiz kalması, muhasebe bürolarının sürdürülebilirliğini ve hizmet sunmasını olanaksız boyuta getirdiğinden asgari ücret tarifesinde yer alan ücretlere enflasyon farkı kadar artış yapılmasını TÜRMOB aracılığı bakanlığa ilettiklerini” belirtti. Mali Müşavirler Kamu Finansmanının En Büyük Güvencesi Olup Elde Ettikleri Ücret Gelirleri, Giderlerini Karşılayamaz Hale Gelmiştir

SABİT GELİRLİLER OLUMSUZ ETKİLENDİ
Ekonomide dengelerin bozulması ve enflasyondaki artış eğilimi, ücretliler ve serbest meslek mensupları başta olmak üzere sabit gelirlileri olumsuz etkilemiştir. Yaşanan ekonomik gelişmelerden en çok etkilenen kesimlerin sorunlarının mutlaka kısa vadede çözülmesi gerekmektedir. Günümüzde bir ülke ekonomisinin gelişmesi ve kalkınması o ülkede yaşayanların ekonomik faaliyetlerinin sürekliliğine ve başarısına bağlıdır.

MALİ MÜŞAVİRLER ZOR DURUMDA
Ekonomimizde yaşanan gelişmeler ve ortaya çıkan yüksek enflasyon Mali Müşavirleri zor durumda bırakmıştır. Fedakarca ve özveriyle görevlerini yapan Mali Müşavirler enflasyonun yaratmış olduğu tahribatın en ağır yükünü bu süreçte omuzlamak zorunda kalmıştır. Verdikleri hizmetlerle işletmelerin sürdürülebilirliğini sağlayan Mali Müşavirler aynı zamanda kamu finansmanının da en büyük güvencesidir.
MALİ MÜŞAVİRLER GİDERLERİNİ KARŞILAYAMAZ HALE GELDİ

Afyon’da ekmeğe yüzde 14 zam geldi! İşte ekmeğin yeni fiyatı... Afyon’da ekmeğe yüzde 14 zam geldi! İşte ekmeğin yeni fiyatı...

Mali Müşavirlerin verdikleri birçok hizmetin karşılığı elde ettikleri ücretler, giderlerini karşılayamaz hale gelmiştir. Hem işletmeler, hem kamu için hayati önemde görev üstlenen Mali Müşavirlerin hizmetlerinin aksaması tüm kesimler için telafisi güç sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Gelinen aşamada, mesleki faaliyetin sürdürülmesi için gerekli giderlerin personel, kırtasiye, kira, elektrik, akaryakıt, ulaşım, gıda, temizlik, kargo vb. tamamında olağanüstü artışlar meydana gelmiştir.
YÜZDE 60 ENFLASYON FARKLI İSTİYORUZ

Asgari Ücret Tarifesi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmekte olup yayımlanan tarifeye göre 2022 yılı asgari ücret tarifesi olarak bir önceki yıla göre %25 artış uygulanmıştır. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Aralık 2021 Tüketici Fiyat Endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre %36.08; Mayıs 2022 döneminde ise Aralık 2020 dönemine göre %84,58 artış göstermiştir. Bu durumda tarifemize yansıtılması gerekli enflasyon farkı (%84,58-%25=) %59,58 olarak hesaplanmıştır.
MUHASEBE BÜROLARININ VARLIĞI TEHDİT ALTINDA
Yukarıda belirtilen veriler ışığında muhasebe bürolarının varlığını tehdit eder hale gelen bu durumdan dolayı, hizmetlerin sürdürülebilirliği ve aksamadan devam edebilmesi için yüksek enflasyondan kaynaklı kayıpların telafi edilmesi zorunluluğu doğmuştur. Bakanlığın tarifedeki ücretlere %60 oranındaki enflasyon farkını yansıtarak Temmuz ayından itibaren uygulanmasına dair yeni asgari ücret tarifesini belirlemesi gerekliliği ortaya çıkmıştır.