banner16

banner15

banner153

Afyon Jazz ve Klasik Müzik festivalleri sona erdi!

Afyonkarahisar’da 22 yıldır düzenlenen ve şehrin kültür ve sanat hayatında önemli bir yere sahip olan Jazz ve Klasik Müzik festivalleri sona erdi. Festivallerin Genel Sanat Yönetmeni olan Hüseyin Başkadem, Afyon Postası’na konuşarak, “Destek alamadık, sonlandırıyoruz” diyerek festivalin artık düzenlenmeyeceğini duyurdu. 

KÜLTÜR 11.03.2022, 18:04 11.03.2022, 18:13
Afyon Jazz ve Klasik Müzik festivalleri sona erdi!
banner18

Afyonkarahisar’ın kültür ve sanat yaşantısına büyük katkı sunan ve 22 yıldır devam eden Afyon Jazz ve Klasik Müzik festivalleri yeterli destek alınamadığı için sonlandırıldı. Konuyla ilgili Afyon Postası’ndan Gazeteci Nail Azbay’a konuşan festivallerin Genel Sanat Yönetmeni Hüseyin Başkadem, “Hem Jazz hem Klasik Müzik Festivalini bitirdik” dedi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN TEVECCÜHÜNE RAĞMEN DESTEK YOK

2021 Kültür ve Turizm Bakanlığı Büyük Ödülüne layık görüldüğünü hatırlatan Başkadem, “Cumhurbaşkanın teveccühüne rağmen desteklerin artacağını düşünmüştük. Ama o da dikkate alınmadı” dedi. 

ALINAN DESTEK YETERLİ DEĞİL

Başkadem, özetle şunları söyledi: “Festivalleri bitirdik. Hem Jazz hem Klasik Müzik Festivalini bitirdik. Destek alamıyoruz. Aldığımız destek yeterli değil. Cumhurbaşkanın teveccühüne rağmen desteklerin artacağını düşünmüştük. Ama o da dikkate alınmadı. Sonlandırıyoruz. Bu kadar basit. 22 yıllık festivali artık sonlandırıyoruz. Herkese teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanına, Sayın Kültür Bakanına, Afyon Valiliği’ne, Afyon Belediyesi’ne, bütün sivil toplum kuruluşlarına, esnaf, şirketlere teşekkür ediyorum” >>Nail Azbay’ın Özel Haberi. 

Festivalin bitmesine ilk tepki CHP'nin eski İl Başkanı Kemal Demirkırkan'dan geldi. Demirkırkan'ın açıklaması şöyle:

HÜSEYİN BAŞKADEM “PES” DEDİ, BİZ DEMEYELİM 

Afyonkarahisar Jazz ve Klasik Müzik Festivallerini 21 yıldan beri devam ettiren Hüseyin Başkadem nihayet “PES” etti. Yıllardan beri sürdürdüğü mücadeleye artık “DUR” dedi, dedirtildi. 

Oysa Hüseyin Başkadem Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2021 yılı özel ödülüne layık görülmüş, bu çok özel ödülü 24 Mart tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alacağı duyurulmuştu. Haberi duyuran gazete “Türkiye’nin kültür mirasına ve sanat dünyasına gönül birliği içinde hizmet veren topluluk veya kuruluşları takdir ve teşvik etmek amacıyla verilen ödüllere, kuruluşlarından bugüne hizmet ve faali-yetlerini kesintisiz yürüten Afyonkarahisar Klasik Müzik ve Caz Derneği, Türk Edebiyatı Vakfı ve Türk Kültürüne Hizmet Vakfı layık görüldü. Afyonkarahisar Klasik Müzik ve Caz Derneği, bu yıl 21’incisi düzenlenen Anadolu’nun en uzun soluklu caz müziği festivalini başarıyla gerçekleştirmesiyle dikkat çekti.” diye vermişti. 

Açıkçası bu haber hepimizin göğsünü kabartmıştı. Kültür Bakanlığı ödülü henüz Hüseyin Başkadem'in eline ulaşmadı, ama ilimizin çok değerleri yöneticileri, O’na ödülünü verdiler! Artık bu Festivali yapmayacaksın dediler. Nedendir bilinmez, AKP iktidarı ile yaşıt olan bu festival öncesinde, yıllardan beri devam eden krizler yaşandı. Yerel yönetimlerden bir türlü yeterli destek göremedi, önüne hep engeller çıkartıldı. Ancak O, yılmadı. Tırnaklarıyla kazıyarak, bugüne getirdi. Ülkenin en büyük ödülünü almayı hak etti. Sanat camiasının, birçok duayenin ve halkın takdirini kazandı. Afyonumuzun ismini sadece Türkiye'de değil, yurt dışında Unesco'da duyurdu. Gelin görün ki bugün yine aynı engeller karşısına çıkartıldı. Kültür Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı'nın takdirlerine rağmen, hem de Sarayda yapılacak ödül töreni öncesinde bu festivalin iptal edildiği haberi duyuruldu. Bu aslında yerel yöneticilerin, merkezi yönetime rağmen aldıkları bir karar gibi gözüküyor. Büyük cesaret doğrusu. Ayrıca Kültür Bakanlığı sürdürülebilirliği nedeniyle özel ödüle layık gördüğü bir festivalin ödül töreni öncesi son bulmasına sessiz kalabilecek mi, göreceğiz. 

İlimizde birçok festivale, tanıtıma detaylarını bilemediğimiz bütçeler ayrılırken, tüm sanat camiasının imrenerek baktığı bu festivale yeterli destek niye verilmez? Jazz Festivalinin Unesco tarafından Gastronomi şehri ilan edilmemizde nasıl katkısı olduysa, bu aksi yöndeki tavrın ilimizin talip olduğu Teknofest dahil birçok organizasyon üzerine de olumsuz etkisi olacağı kesin.

Gastronomi festivali sırasında 2 tonluk danayı ateşte pişirmeyi beceremeyip, toprak çukura düşürerek ulusal basına manşet olanlara bütçe var, ancak ilimizi en güzel şekilde temsil eden festivale para yok.

Motokros Festivaline bütçe var, Klasik Müzik Festivaline yok.

İstanbulda yapılan MADEF etkinliği için trilyonlarca lira harca, şehrine anlam katan festivale dur de.

Belediye Başkanı ve eşinin de katıldığı balkanlar Gezisine para var, Jazz Fesivaline yok. 

İlimiz ve ilçelerinde yapılacak olan “Çocuk Festivali'ne” tüm belediyelerden para topla, Müzik Festivaline yardımcı olma.

Bu örnekleri çoğaltabiliriz. 

Bugün itibariyle Afyonkarahisar Valiliği ve Belediye Başkanlığı ilimizde yapılan festival, tantım ve etkinliklere ayırdıkları bütçeleri açıklamak zorundadır. Gastronomi Şehri tanıtımlarına ne kadar para harcanıyor? 

Frig Vadisi tanıtımı için yapılan etkinliklere, ağırlanan misafirlere, reklamlara ne kadar para harcanıyor?

Ulusal kanalda yayınlanan ve Kocatepede çekilen yemek yarışması programı için ayrılan bütçeyi artık daha çok merak ediyoruz.

Niyetimiz yanlış anlaşılmasın, bu etkinliklerin hepsi de ilimizin tanıtımına katkı sağlamıştır. Ancak İlimizin adıyla özdeşleşen, şehrimizin tanıtımı için özel bir öneme sahip olan Jazz ve Klasik Müzik Festivallerini de bu kadar kolay gözden çıkarmayalım. 

Sayın Valim, sayın Belediye başkanım top şu anda sizde. Bu güzel etkinlikleri sonlandırmak değil daha da büyütmemiz gerkiyor. 

Saygılarımla...

Yorumlar (14)
jazzcı mahmut 3 ay önce
bu tür kültür organizasyonlarının devamı için afyon halkının yobazlıktan çıkıp medeniyete adım atması gereklidir bence. afyon halkı ne zaman ahlak ve kültür sahibi olursa işte o zaman afyon ileriye gider. ama şuan len abe li konuşmalar devam etmektedir işte.
Festivaller Sona Erdirilemez!! 3 ay önce
Eğer bu festivaller sonlandırılırsa Afyon kültür ve sanatla barışık medeni bir şehir olmayı değil, ortaçağ zihniyetli karanlık bir şehir olmayı tercih etmiş demektir. Bu durum kabul edilemez. Organizasyon Hüseyin Başkademden alınarak bu işi daha iyi başarabilecek liyakat sahibi kişilere devredilmelidir. Bu görev belediye ve valiliğin asli görevleri arasındadır. Orada burada hava atıyoruz gastronomi şehri olduk diye, UNESCO’nun Afyon’a bu ünvanı vermesinde bu festivallerin büyük etkisi olmuştu!!
Festival 3 ay önce
Bu festivali yerel yönetimle iki yıl üst üste yapamazlar, motokrosu zor yapıyorlar, böyle bir festivali yapmak hem de tek başına hem de 21 yıldır, çok önemli bir başarıdır. Festivali düşünen, yürüten kendisi zaten gerekli liyakat var destek yok
Vatandaş 3 ay önce
Yazık olmuş şehirde zaten çok nadir olan sanat faaliyetlerinin bitmesi çok üzücü koca şehirde ne belediye ne de devlet kurumlarının sanat ve eğitim gibi faaliyetlere önem vermemesi aşırı derecede üzücü ve iç karartıcı
İyi oldu 3 ay önce
Afyonun başına gelmiş en talihsiz ve lüzumsuz organizasyondu kültürümüzle geleneğimizle bağdaşmayan sözde kalburüstü cemiyenin keyfi için yapılan halkla zeere alakası olmayan bir organizasyondu
Gerçekten mi 3 ay önce
Halkla zerre alakası yok derken, ölçtün mü, saydın mı da zerre bulamadın alakayı ? Sen gitmedin alakan yoktu, halk sensin demek ki? Giden halktan insanlar kimdi peki
Sözüm Gelişime Kapalı Bütün Cahil Kesimine 3 ay önce
Gelişime kapalı olalım, kırık havaya devam edelim diyorsun yani. Türkiye'nin batısında yer alıp ilerlemeyelim diyorsun yani. Bence sen mağarana dön, kent hayatı gelmez sana..
cenker yorgancı 3 ay önce
destek verin başkademe....
Ayarsız 3 ay önce
Hadi oğlum hüseyin başka kapıya zaten yaptığınız kuru gürüldüden başka bir şey değildi nesine destek verecekler git yurt dışında yap jazını cuzunu yapacaksan türk dilinde türkçe müzik yap...
okuyucu 3 ay önce
zaten ilgi çekmiyordu.meraklıları ceplerinden bedelini ödeyip devam ettirebilir milletin vergileriyle oluşan belediye,kültür bak. vb. ödenekler gereksiz yere harcanmamalı! annadınıs mı?
Meraklı 3 ay önce
Meraklıları zaten meraklı oldukları için caza, klasik müziğe, tiyatroya, sergiye giderler, kafana takma. Bu festivaller senin de biraz kültürün, görgün artsın diyeydi. Ama olmadı işte. Böyle cahil kalacaksın, sana değil çevrene yazık olacak o üzücü
Hepsi benim olsun diyon 3 ay önce
Bu dönem böyle işine geliyorsa fifti fifti yüzde elli yüzde elli yap gönlünü caz festivali ne ki oratoryo festivali yapalım sen gönlünü edeceğin kişileri bilememişsin :))
Yazık 3 ay önce
Sen hemen çözdüm olayı di mi. Nasıl da anladın adamın bütün parayı alamadığı için festivali bitirdiğini vallahi bravo. Organizasyonlarda maliyet kalemlerinin ne tuttuğunu anlayabilsen anlatılır da anlamazsın o sıkıntı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Namaz Vakti 23 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü
banner136