2018 yılında Küçükçobanlı’ya yapılacağı duyurulan daha sonrasında Gökçe Mahallesi’ne kaydırılan 225 konutluk Küçükçobanlı TOKİ projesinde belirsizlik sürüyor. Ev sahibi olmayı bekleyen ve çoğunluğu kirada olan hak sahipleri, “Birikimlerimiz pul oldu, bizler çok mağdur olduk, yetkililer sesimizi duysun” diyerek seslerini duyurmaya çalıştılar.

Önce Küçükçobanlı mahallesine yapılacağı duyurulan daha sonra bu alanın mera alanı olduğu için problem çıktığı belirtilerek Gökçe Mahallesi’ne kaydırılan TOKİ’nin konut projesinde çalışmalar yine durdu. Bu projeden bir ev sahibi olma hayali kuran ve çoğunluğu kirada olan vatandaşlar sosyal medya üzerinden anlaşarak proje alanında buluştu. Burada mağdur olduklarını, 4 yıl önce yapılacağı duyurulan projede maliyetlerin afaki derecede arttığını, birikimlerinin pul olduğunu dile getiren vatandaşlar bu konuyla ilgili artık net bir çözüm istediklerini belirttiler.

İşte vatandaşların söyledikleri:

ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNİYORUM VE KİRADAYIM…

2018’de TOKİ’ye yazıldı. O zaman 16 bin 700 TL ödeyecektik. Şu anda daha yüksek bedel isteyecekler. Ben asgari ücretle geçiniyorum. Yeni evlendim. Kirada kalıyorum. Kiralar afaki. Bu mesele bir an önce çözülsün.

180-300 BİN TL’LİK MALİYET 1 MİLYONA ÇIKTI

TEKNOFEST Afyon’da başladı: Türkiye kendi ihtiyaçlarını gideriyor TEKNOFEST Afyon’da başladı: Türkiye kendi ihtiyaçlarını gideriyor

Biz Küçükçobanlı TOKİ projesinin mağduruz. 2019 yılında çekilen kura sonucunda evlerimiz yapılmadı. Şimdi Gökçe Mahallesi’ne alındı. Buraya inşaatı yapacak müteahhit inşaaatı terk etti. O gün 180-300 bin TL’ye ev sahibi olacakken şimdi 1 Milyon gibi bir maliyet çıkarılıyor. Onunda ne zaman yapılacağı belli değil.

SEÇİM GELİYOR, OYUMUZU KİME ATACAĞIMIZ BELLİ OLSUN

Bu TOKİ’leri 4 yıldır bekliyoruz. Ben kiracıyım. Burası artık çözülsün. Seçim yaklaşıyor. Oyumuzu kime atacağımızı belli olsun. Mağduriyetimizi artık giderin. Ne olacaksa olsun artık.

YAPILDI YAPILIYOR DERKEN TEKRAR BIRAKILDI

2019’da Küçükçobanlı TOKİ projesine yazıldık. Burası mera alanı hayvanlar var diyerek proje Gökçe Mahallesi’ne alındı. Yapıldı yapılıyor derken tekrar bırakıldı. Çok mağduruz. Biz kiradayız. Ne yapacağız biz? Bu kadar halk mağdur kaldı.

BİRİKİMİMİZ PUL OLDU

Mağduriyetimiz çok ciddi noktalarda. 2019’da biz buraya başvurduk. O dönemki maliyetlerle şimdiki maliyetler afaki derecede arttı. 3-5 kuruşluk birikimimiz pul oldu. Eğer o gün deseydiler biz buraya ev yapacağımız bizde kendimize göre ev alırdık. Bugünkü bu mağduriyeti yaşamamış olurduk. Bu konuyla birileri ilgilenir yardımcı olursa çok seviniriz.

NE OLMUŞTU?

Yapılmakta olan 1225 konut hak sahipleri sosyal medyada duyuru yaparak birleştiler mağduriyetlerinin olduğunu dile getiren hak sahipleri yetkililer tarafından kendilerine bilgi verilmesini mağduriyetlerinin giderilmesi için hızlı bir çözüm istiyorlar. 50 bin konut kampanyası kapsamında 750 adet 2020 yılında 100.000 Konut projesi kapsamında 225 adet hak sahibine tanınan TOKİ konut projesi yerlerin uygun olmaması nedeniyle geçtiğimiz yıllarda Gökçe Mahallesi'ne yapılması kararlaştırıldı. İhale yapıldı ihaleyi alan firma inşaata başladı temelleri kazdı maliyetlerin çok fazla artması nedeniyle ihaleden geri çekildi söyleniyor. Çekilen kurallarda hak sahibi olan vatandaşlar zamanın geçmesiyle maliyetlerinin arttığını haliyle de ev fiyatlarının günden güne arttığını dile getiriyorlar ödenecek taksitleri ödemekte zorluk yaşayacaklarını dile getiriyorlar. Yetkililerin bir an önce inşaatı başlatmalarını ve akabinde de daireleri teslim etmelerini rica ediyorlar. Kirada olması hasebi ile çok fazla güçlük çekmektedirler. Sadık Bey ve Çetinkaya TOKİ’lerin küçük çobanlardan sonra kuraları çekildiği halde bitmek üzere olduğunu bizlerin kuraları daha önce yapıldığı halde hala inşaatının yapılmadığını dile getirdiler.

AFYON POSTASI'NI TELEFONUZA İNDİRİN, AFYON'DA OLAN BİTEN HER ŞEYİ ANINDA ÖĞRENİN

-Android işletim sistemine sahip cihazlara indirmek için tıklayın...

-İOS (Apple) İşletim sistemine sahip cihazlara indirmek için tıklayın... 

-İnstagram'da Afyon Postası'nı takip edin...

Afyon Postası Whatsapp ve BİP Hattı: 0539 248 93 03...