KOSGEB Mikro ve Küçük İşletmelere (MKİ) Hızlı Destek Programı'nın dördüncüsünü duyurdu. Covid-19’dan etkilenen pek çok sektörü kapsayan destek programı kapsamında istihdam edilen personel başına işletmeye 2 yıl ödemesiz ve sıfır faizle 100 bin TL verilecek. İşletme sahibinin ya da istihdam edilen kişinin kadın olması durumunda ise destek miktarı 110 Bin TL olacak.

KOSGEB Afyon Müdürü Ayşe yeşim Çepni, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

KOSGEB Mikro ve Küçük İşletmelere (MKİ) Hızlı Destek Programı'nın amacı; MKİ'lerin salgın şartlarında faaliyetlerini sürdürmelerinin ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerinin sağlanmasıdır.İmalat, bilgisayar programlama, bilimsel Ar-Ge sektörleri ile Covid-19 salgınının nispeten daha fazla etkilediği bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki MKİ’lere:1981 ve sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki ya da teknik lise mezunu en az bir yeni personelin “12 ay boyunca istihdam edilmesi taahhüdü”, Başvuru dönemi ilanından önceki 12 aylık ortalama istihdamın korunması” şartı ile;yeni istihdam edilecek personel başına 100 Bin TL geri ödemeli destek verilecektir. İşletme sahibi kadın ise veya işe alınan personel kadın ise, destek personel başına 10 Bin TL artırımlı olarak uygulanacaktır. Başvuru dönemi ilan tarihinden önceki ayda işletmede çalışmıyor olan personel “yeni” kabul edilecektir. Mikro işletmeler en fazla 2 personel, küçük işletmeler en fazla 5 personel için destek alabilecektir.

Türkiye’de konut satışları azaldı, Afyon’da arttı! Türkiye’de konut satışları azaldı, Afyon’da arttı!

SON TARİH 10 AĞUSTOS

Programın yeni (dördüncü) dönemi başvuruya açılmıştır. Önceki (üçüncü) başvuru dönemine göre, başvuru takvimi dışında değişiklik yoktur. Programa son başvuru tarihi 10 Ağustos 2022 olup, işletmede personelin en son işe başlatılacağı tarih Ağustos 2022 dir. Yeni personelin işe alınabileceği son ay: Ağustos 2022 (SGK Kayıtlarına yansımış olmalıdır.) Ödeme Talep Formunun İşletme Tarafından Onaylanabileceği İlk ve Son Tarih: 1 Ağustos 2022- 28 Eylül 2022…2021 Aralık ayında ilan edilen üçüncü başvuru döneminde başvurusu onaylanan işletmeler, yeni (dördüncü) başvuru dönemine başvuramayacaktır. Bu dönemde herhangi bir işletmede destek kapsamında istihdam edilen personeller, dördüncü başvuru döneminde istihdam edilemeyecektir.

Ayrıntılı Bilgi için KOSGEB Afyonkarahisar Müdürlüğü’ne ait 0.312.595 25 03 nolu telefonun aranarak ya da doğrudan bireysel başvuru yaparak bilgi öğrenilebileceği bildirildi.