Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye'nin desteğiyle Anamur'dan asma borularla su getirildiğini belirterek, "Anadolu suyu sürekli olarak Kıbrıs'a, Girne sahillerinden Geçitköy Barajı'na geliyor. 75 milyon metreküp su, her yıl kesintisiz buraya akmaktadır." dedi.

F9ONweEbMAIecln

Tatar, İhsaniye ilçesindeki tarihi Frig Vadisi'nin yer aldığı Ayazini ile Demirli köylerini gezdi, bölge hakkında yetkililerden bilgi aldı. Daha sonra da Mevlevihane ile Ulu Cami'yi ziyaret etti.

F9OMAlkbMAAL8CL

Programlarının ardından Gastronomi Konağı'nda basın toplantısı düzenleyen Tatar, kadim şehir Afyonkarahisar'da iki gündür kendilerine gösterilen misafirperverlik için teşekkür etti.

KKTC'nin Doğa Akdeniz'de mavi vatanın bekçisi olduğunu vurgulayan Tatar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Avrupa Birliği (AB) bize, birtakım farklı muamelelerle Kıbrıs Türk halkı ile Anadolu ve Türkiye'nin bağlarının kopartılması için girişimde bulunuyor. Biz de kati surette bunu kabul etmeyeceğimizi belirtiyoruz. Kıbrıs'ta artık bir anlaşma olacaksa, iki eşit egemen devlet arasında olabilir. Dolayısıyla KKTC'nin, mutlaka bir anlaşmanın parçası olması gerekiyor."

F9OrZKsbkAE7rO8

Afyon'da muhasebecilere 'E-Dönüşümde Yeni Uygulamalar' Afyon'da muhasebecilere 'E-Dönüşümde Yeni Uygulamalar'

- "İsrail'in Filistin Halkına Yaptıklarını Kınadık"

Tatar, İsrail'in masum Filistin halkına yaptığı saldırıların soykırıma dönüştüğünü söyledi.

Hadiseleri büyük bir endişeyle izlediklerini aktaran Tatar, şunları kaydetti:

"Geçen hafta Türkiye'de olduğu gibi Kıbrıs'ta da 3 günlük yas ilan ettik. Orada da İsrail'in Filistin halkına yaptıklarını kınadık. Geçmişte bizler de Kıbrıs'ta benzer durumlar yaşadık. Ancak bizim en büyük şansımız ana vatan Türkiye Cumhuriyeti'nin, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ile Kıbrıs'a müdahale etmesiyle varlığımızı, barış, huzur ve güven içerisinde devam ettiriyoruz."

"Kıbrıs'a Kabloyla Elektrik Getirilmesi İçin Çalışmalar Sürüyor"

Tatar, KKTC'nin küresel ısınmayla karşı karşıya kaldığını, bunun da beraberinde kuraklığı getirdiğini anlatarak, şunları aktardı: 

"Türkiye'mizin desteği ile Anamur'dan uzun yıllar süren bir çalışma sonucu asma borularla Kıbrıs'a su getirdik. Anadolu suyu sürekli olarak Kıbrıs'a, Girne sahillerinden Geçitköy Barajı'na geliyor. 75 milyon metreküp su, her yıl kesintisiz akmaktadır. Şimdi de kabloyla elektriğin getirilmesi ve enerji meselesine köklü bir çözüm bulmak için çalışmalar sürdürülmektedir."

Basın toplantısına, Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı ile Belediye Başkanı Mehmet Zeybek de katıldı.

Kaynak: AA