Afyon Postası’ndan Kübra Üye, Kübra Nur Erden ve Sılanur Kara, halkın ve esnafın nabzını tutmaya devam ediyor. Pandemi sürecinden en fazla etkilenen esnaf gruplarından olan kıraathane esnafına giden haber ekibimiz, onlara “pandemi süreci sizi nasıl etkiledi?” Sorusunu yöneltti. İşte alınan yanıtların bazıları: 
ÇOĞU DÜKKÂN KAPATILDI
16 ay evvel başlayan pandemiden beri özellikle kıraathaneler zor durumda kaldı. İktidarın bir ara açıp bir ara kapatması, tavla gibi oyunlara yasaklar konulması fazlasıyla bizi etkiledi. Arkadaşlarımızın yüzde 30’una yakını dükkanlarını, kahvelerini kapattılar. Bizim kendi yerimiz olduğu için biz ayakta kalmaya çalıştık. Ben emekliyim, eşim emekli, oğlum çalışıyor. Biz böyle feragat ediyoruz. Diğerlerine de Allah kolaylık versin. 
BİN BARDAK ÇAY SATARDIM, 100 BARDAĞA DÜŞTÜ
Çok etkiledi, durumlar kötü. Mesela bin tane çay satardım. Şimdi yüz tane ancak satabiliyorum. Yani yevmiyelerimizi kurtaramıyoruz. Böyle devam ederse zor. Yani bizi kurtarmaz. İşte görüyorsunuz kahvemiz bomboş. Böyle giderse dükkânı kapatabiliriz. Bakarsanız kime satış yapacağız biz? 
KIT KANAATTA OLSA GEÇİNDİK
Herkesi etkiledi sadece bizi değil. Tüm esnaf kardeşlerimiz mağdur oldu. Çalışabilenler çalıştı, çalışamayanlara da sağ olsun devletimiz destek verdi ve bizde geçinebildik. Yani kıt kanaat da olsa geçindik. Şimdi ufak ufak açılmaya başladı. Pandemiye dikkat edersek inşallah yavaş yavaş da olsa ilerleyeceğiz. Bizim kazanmamız Türkiye’mizin kazanması sonuç olarak. Allah devletimize zeval vermesin. 
EŞTEN DOSTAN YARDIM ALDIK
Çok fazla etkiledi. Millette zaten para yok. Görüyorsunuz şu koskoca kahvede 5-6 müşteri ancak var. Yani sürekli kapan-aç, kapan-aç bizleri zor duruma soktu. Bu durumdan baya bir etkilendik. Şu an beş aylık kira borcum var. Esnafa; çay, şeker gibi her tarafa borçlarımız var. İki sene bu dile kolay. Eşten, dosttan yardım alarak geçimimizi sağladık.