-Afyon Postası’nın Özel Haberi. 

Afyonkarahisar, kalp ameliyatları noktasında önemli bir merkez olmaya devam ediyor. Şehirde faaliyet yürüten Özel Park Hayat Hastanesi’de gerçekleşen başarılı operasyonlarla dikkat çekiyor. Kalp Damar Cerrahisi Hekimlerinden Erdinç Naseri ve Mustafa Bildiler’in birlikte gerçekleştirdiği başarılı bir kalp ameliyatı ile 54 yaşındaki bir hastanın kalbinin sol kulakçığında bulunan tümör alındı. Kütahya’dan Afyonkarahisar’a gelen ve burada başarılı bir operasyonla sağlığına kavuşan hasta önceki gün taburcu edildi. 

TÜMÖR KALBİN SOL KULAKÇIĞINI TAMAMEN DOLDURMUŞTU

Hastanın yapılan tetkiklerinde kalbinin sol kulakçığında hareketli bir kitle bulunduğu tespit edildi. Kalp tümörü teşhisiyle acil ameliyata alınan 54 yaşındaki erkek hastanın, kalbinin sol kulakçığından 5 santimetre boyutundaki tümör çıkarıldı. Kalbin sol kulakçığını tamamen dolduran ve iki kulakçık arasındaki duvara oturmuş olan kitle dikkatli bir şekilde tek parça olarak çıkarıldı. Hastanın kendi kalp zarı kullanılarak iki kulakçık arasında tekrardan bir duvar oluşturuldu.

BEYİNDE PIHTI TESPİT EDİLDİ

Çekilen beyin tomografisi ve MR sonucunda hastanın beyninde parçalı şekilde, pıhtıdan etkilenmiş alanlar olduğu saptandı. Kalpten beyne pıhtı atmış olabileceği göz önüne alınarak yapılan kalp ultrasonunda, kalbinin sol kulakçığını dolduran hareketli bir kitle olduğu tespit edildi. Hastanın kendi kalp zarından duvar yapıldı.

KİTLE TEK PARÇA OLARAK AMELİYATLA ALINDI

Gerçekleştirilen operasyonda, kalbin sol kulakçığını tamamen dolduran ve iki kulakçık arasındaki duvara oturmuş olan kitle dikkatli bir şekilde tek parça olarak çıkarıldı. Hastanın kendi kalp zarı kullanılarak iki kulakçık arasında tekrardan bir duvar oluşturuldu. Ameliyat sırasında yapılan ekokardiyografide sol kulakçıktaki kitlenin tamamen temizlendiği ve yeniden oluşturulan duvarda herhangi bir kaçak olmadığı görüldü. 

KALP TÜMÖRLERİ GEÇİCİ VE KALICI FELÇLERE NEDEN OLUR

Kalp tümörleri genelde kalp dışındaki belirtilerinden dolayı tanı almaktadırlar. Hastalar sıklıkta tümörden kopan küçük parçaların herhangi bir damarı tıkamasına bağlı belirtiler gösterir.  Geçici veya kalıcı hasarlar (felç) ortaya çıkar. Çarpıntı, nefes darlığı,  çabuk yorulma, bayılma atakları,  karında sıvı birikmesi ve bacaklarda şişlik  gibi bulgularda verebilir. 

KALP TÜMÖRLERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kalp tümörlerin tedavisi cerrahidir. Tanı konulduktan sonra ameliyatı hemen yapmak gerekir. Ameliyat sırasında tümör bağlı olduğu normal doku ile birlikte çıkarılır. Kalp tümörü olan hastaların dikkatli ve detaylı tetkik edilerek; alanında uzman üstün teknolojik donanımlara sahip merkezlerde tedavi edilmeleri gerekmektedir. Kalp tümörü olan hastaların tanı koyma süreci, ameliyat öncesi hazırlığı, ameliyatı ve ameliyat sonrası yoğun bakım takibi büyük bir tecrübe ve özen gerektirmektedir.